טיל
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

סדרת ניסויים מוצלחת למערכות ההגנה של החץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל

לראשונה בעולם: מערכת הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים ביצעו סדרת ניסויים במערכת שמאחדת את כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ: "הוכחנו שלישראל יש יכולת רב-שכבתית להתמודד מול איומים"
כרמלה מנשה
15 בדצמבר 2020
14:00

משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (ה-MDA) הודיעו היום (שלישי) כי ביצעו בהצלחה סדרת ניסויי יירוט בגרסה מתקדמת של מערכת הנשק "שרביט קסמים" בשבועות האחרונים. המערכת יירטה טילי שיוט וטילים בליסטיים מדומים משדה ניסויים במרכז הארץ. את הניסוי הובילה חברה "רפאל" והשתתפו בו חיל האוויר וזרוע הים של צה"ל. לפי תוצאות הניסוי, מהנדסי הפיתוח ממשיכים לשדרג את יכולות המערכת.

התעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק הן חברת "רפאל", שהיא הקבלן הראשי לפיתוח "שרביט קסמים", וחברת "Raytheon" האמריקנית. חטיבת "אלתא" של התעשייה האווירית אחראית על פיתוח מכ"מ ה-MMR. בנוסף, חברת "אלביט מערכות" פיתחה את מערכת השליטה והבקרה שנקרא "שקד זהב". מערך ההגנה הרב שכבתית מבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות בחיל האוויר: מערכת "כיפת ברזל", מערכת "שרביט קסמים", מערכת "חץ 2" ו-"חץ 3".

לדברי שר הביטחון בני גנץ, שצפה באחד היירוטים בניסוי, "הניסוי המוצלח בחן לראשונה יירוט משולב רב-שכבתי של כלל מערכת ההגנה של ישראל. מדובר במערך מהמתקדמים בעולם, שמעניק הגנה מפני איומים מזירות קרובות ורחוקות". גנץ הודה "לשותפינו במשרד ההגנה האמריקאי, בסוכנות האמריקנית להגנה מטילים, בממשל ובקונגרס, שתומכים ועומדים לצידה של ישראל גם בפיתוח אמצעים אלו, ומסייעים לביצור ביטחונה ועליונותה הצבאית באזור".

ראש מנהלת חומה ביחידת המחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) שבמשרד הביטחון, משה פתאל, הגדיר את סדרת הניסויים כ"מורכבת מאין כמותה". הוא הוסיף כי "הוכחנו שלמדינת ישראל יש יכולת רב-שכבתית להתמודד מול איומים שונים - טילי שיוט, כלי טיס לסוגיהם ואיומים בליסטיים. בפעם הראשונה, הוכחנו בסדרה ארוכה של ניסויים מענה משולב ורב שכבתי, הכולל בתוכו את מערכות הנשק 'כיפת ברזל', 'שרביט קסמים' ו'חץ'. המערך הזה יודע להתמודד, הן בגילוי והן ביירוט של מגוון האיומים, תוך תיאום מלא והדדי בין המערכות ועם יכולת קישוריות מתוחכמת".