ראש המוסד, יוסי כהן
צילום: פלאש 90

מינוי ד' לראש המוסד: לאן מועדות פניו של יוסי כהן?

לכאן חדשות נודע על מגעים על מינויו לתפקיד שגריר – שירדו מהפרק • אם ירצה להצטרף לפוליטיקה, כפי שטוענים גורמים, יצטרך להמתין שלוש שנים או מערכת בחירות אחת • בחירתו של ד', עליו גם המליץ כהן, התקבלה בקונצנזוס
גילי כהן ורועי שרון
15 בדצמבר 2020
21:09

מינויו של ד', סגן ראש המוסד הנוכחי, לתפקיד ראש המוסד מעלה שאלות על עתידו של יוסי כהן. גורמים טוענים כי ראש המוסד היוצא שוקל להצטרף לפוליטיקה עם תום תקופת הצינון שלו. כך שהוא צריך להמתין שלוש שנים או מערכת בחירות אחת – עד שיוכל לעשות זאת. לכאן חדשות נודע כי היו מגעים לגבי אפשרות שישמש שגריר בוושינגטון, אך הן ירדו מהפרק. כמו כן, בלשכת ראש הממשלה מכחישים זאת. 


בבחירה בד' מקבע ראש הממשלה בנימין נתניהו את זהותו של ראש המוסד הבא, כל עוד יש ממשלה. בסביבתו אומרים שלא היו לו התלבטויות לפני המינוי של ד'. לפי גורמים המעורים בנושא, המינוי אינו דורש את אישור הממשלה אלא רק את עדכונה.

בתוך כך, המינוי התקבל בקונצנזוס בתוך המוסד ומחוצה לו, ועליו המליץ המליץ גם יוסי כהן. למרות ההודעה המוקדמת על המחליף, כשבעה חודשים לפי תום כהונתו, יוסי כהן לא צפוי לסיים את תפקידו לפני תום הקדנציה. 


נתניהו הודיע אתמול על מינויו של ד' לתפקיד ראש המוסד הבא. כמו כהן, גם ד' הוא איש מוסד ותיק שצמח באגף להפעלת סוכנים. הוא שירת בסיירת מטכ"ל, לאחר שחרורו יצא לאזרחות ועבד בחברת השקעות. לאחר מכן התגייס למוסד ושירת באגף צומת (אגף להפעלת סוכנים). הוא מתגורר באזור המרכז. שמו של ד' עדיין חסוי, ויפורסם רק לאחר אישור המינוי בוועדת גולדברג. הוא אמור להיכנס לתפקיד בחודש יוני. 

שר הביטחון בני גנץ שוחח עם נתניהו לאחר המינוי וזעם על כך שלא עודכן לגביו. בסביבת ראש הממשלה אמרו כי לפי התקנון, החלטת מינוי ראש מוסד היא תמיד של ראש הממשלה.