ליברמן, לפיד, בנט וסער
צילום: תומר נויברג ויוסי אלוני, פלאש 90

המפלגות נערכות לבחירות: ליברמן קורא לסער, בנט ולפיד לרוץ יחד – בנט סרב

סמוטריץ' נגד הליכוד: מקבלים החלטות לפי עמדת המתפקדים • צחי הנגבי: כחול לבן יזמו את המשבר בגלל מצוקה וייאוש • גורמים בסביבת יו"ר ישראל ביתנו לכאן חדשות: לא בהכרח שהרשימות יתאחדו תחת מפלגתו, יש מנגנון שנועד לקבוע את סדר הריצה המשותפת - עליו ידונו כשתהיה הסכמה מהשותפים
יערה שפירא וזאב קם
16 בדצמבר 2020
01:05
עודכן ב 11:54

יושב ראש "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, קרא אתמול (שלישי) ליושב ראש "תקווה חדשה", גדעון סער, לישב ראש "ימינה", נפתלי בנט, וליושב ראש "יש עתיד", יאיר לפיד, להתאחד ולרוץ יחד עם מפלגתו ברשימה משותפת. מהיום ינסה ליברמן להוביל קמפיין שיקרא לשלושת ראשי המפלגות לחבור אליו.

בנט דחה את ההצעה ומסר: "צו השעה האמיתי הוא לעזור ל-800 אלף המובטלים, לא לארבעה פולטיקאים. תוכנית כבר יש, אתה מוזמן לעזור. היתר לא מעניין".

בסביבת ליברמן מסבירים כי אין הכוונה שיתר הרשימות יתאחדו דווקא תחת ישראל ביתנו, אלא כי הם בנו מנגנון שנועד לקבוע את סדר הריצה המשותפת, עליו יסכימו לדון רק כשתהיה הסכמה עקרונית מיתר השותפים. לפני כשבועיים התראיין יושב ראש ישראל ביתנו לירון דקל בתוכנית השבוע בכאן 11 והראה נכונות ללכת לבחירות. "כשאתה מסתכל על 35 שרים, על כל המאבקים - זול יותר למדינה ללכת לבחירות", אמר. את המטרה שהציב לגוש - להחליף את נתניהו, הוא נימק בהתנהלותו מול הבכירים: "המדינה לא מתנהלת, מחליף אותה המשולש נתניהו-בן שבת-יוסי כהן".

מחלוקת בין גורמי המקצוע בכנסת בשאלת מועד פיזורה בהתאם לחוק שקבע את הארכת מועד העברת התקציב ל-23 בדצמבר. מסתמן שעמדת הייעוץ המשפטי בכנסת, בניגוד למה שחשבו בתחילה הגורמים הפוליטיים, היא כי הפיזור יהיה כבר בחצות הלילה שבין שלישי לרביעי. 

השר צחי הנגבי מהליכוד התייחס הבוקר למהלך ואמר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "בגוש אנטי ביבי יש דילמות אם לרוץ יחד או לחוד אך זו בעיה שלהם. הליכוד תדאג למדיניות שלה". הוא התייחס למשבר הפוליטי ואמר כי נראה שהולכים לבחירות בשל סירובה של כחול לבן לקיים את ההסכם שעליו חתמה עם הליכוד. הנגבי הוסיף: "כולם יודעים שכחול לבן יזמו את המשבר לא בגלל תקציב או רוטציה אלא לנוכח מצוקה וייאוש. הם רוצים להציל את מה שנותר". 

האזינו לריאיון עם צחי הנגבי

המתקפה של סמוטריץ'

מתקפה חדשה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' על הליכוד ושרת התחבורה מירי רגב: בשיחה שקיים עם תושבים מהיישוב ניצן, שעסקה בהחלטות של משרד התחבורה ביחס ליישוב שלהם, טען בפניהם סמוטריץ שבליכוד ההחלטות מתקבלות על פי עמדות מתפקדי המפלגה. בהקלטה שפורסמה היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר סמוטריץ' כי "ביום שאאמץ לעצמי את שיטות העבודה של הליכוד אני מקווה שיהיה לי את האומץ להסתכל במראה וללכת הביתה". 

"בסופו של דבר את ההחלטות אני לא אקבל לא בגלל מתפקדים ולא בגלל מצביעים. בזה אני שונה מהליכוד ועל זה גאוותי", נשמע סמוטריץ' אומר. "לא יקבלו את ההחלטה הנכונה. יקבלו את ההחלטה שהיא נכונה פוליטית לפרסונה שמקבלת אותה. אני חושב שזה אסון למדינה".