סייבר, אילוסטרציה
צילום: Gettyimages

תקיפת הסייבר בארה"ב: ההאקרים פרצו למחשבים בפנטגון ומשרדים פדרליים

גודל המתקפה המיוחסת לרוסיה נחשף: בין השאר נפרצו משרד החוץ האמריקני, משרדי האוצר והמסחר ומשרדים נוספים • גורמי מודיעין: מאמינים שמטרת התקיפה שמיוחסת לרוסיה הייתה ריגול, ולא פגיעה במחשבים
מאיה ראכלין
16 בדצמבר 2020
09:10

ה"ניו יורק טיימס" פרסם היום (רביעי) פרטים נוספים על מתקפת הסייבר המיוחסת לסוכנות הריגול הרוסית. בין השאר פורסם כי בין המטרות לפריצה היו כמה סוכנויות פדרליות – משרד ההגנה, משרד החוץ והמשרד לביטחון המולדת, סוכנויות מודיעין וחברות גדולות. בעקבות המתקפה, קטע היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית רוברט אובריין את סיורו באירופה ושב לוושינגטון. 

חברת אבטחה פרטית היא שהתריעה לרשויות האמריקניות על המתקפה. על פי החשד, האקרים רוסים הפיצו עדכון תוכנה נגוע ב"סוס טרויאני" וכ-18 אלף משתמשים פרטיים וממשלתיים ברחבי ארצות הברית הורידו אותו למחשביהם. החוקרים מנסים לקבוע כעת כמה השפיעה הפריצה הזו על הצבא, על קהילת המודיעין ועל מעבדות הגרעין המתוחכמות של הממשל האמריקני.

ביום ראשון פורסם כי מומחי סייבר מעידים על גל תקיפות בעת האחרונה שמכוונות כלפי גורמים עסקיים במשק בתחומי רפואה, טכנולוגיה ועוד. קבוצת תקיפה שפתחה כלי כופרה שנקרא Pay2key פרסמה בחשבון הטוויטר שלה מידע על אודות תקיפת סייבר על חברת "האבנה לאבס" - חברת בת של חברת אינטל, שעוסקת בפיתוח מעבדים ליישומי בינה.

האירוע מתווסף למתקפת הסייבר על חברת השילוח והלוגיסטיקה "אוריאן" ו-40 חברות נוספות שהותקפו דרך חברת התוכנה "עמיטל". בדיווח לבורסה של חברת "אוריאן" נכתב: "בשבוע שעבר זיהתה 'אוריאן' לאחר קבלת התראה באחד מספקי התוכנה שלה 'עמיטל', כי כתוצאה מאירוע הסייבר שהתחיל אצל 'עמיטל' - דלף מידע השמור באחד משרתי 'אוריאן', כפי שאירע למיטב ידיעת החברה ל-40 לקוחות נוספים של 'עמיטל'".