מודרנה חיסון
צילום: אי-פי

מבצע החיסונים מתחיל: קופות החולים החלו לזמן תורים לאזרחים בקבוצות התעדוף – מיום שני

קופות החולים מכבי ומאוחדת מאפשרות לבני 60 ויותר להזמין תור לחיסון בשבוע הבא • ידוענים קיבלו פנייה מקופות החולים להתחסן תמורת תשלום • לקראת הגבלות חדשות: קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון • יום שני ברציפות: יותר מ-2,800 אובחנו עם קורונה
כתבי כאן חדשות
17 בדצמבר 2020
12:50
עודכן ב 18:55

מבצע החיסונים מתחיל: קופות החולים מאוחדת ומכבי הודיעו היום (חמישי) כי הן מאפשרות להזמין תור ליום שני הקרוב להתחסנות נגד קורונה עבור אזרחים בקבוצות התעדוף, בהם בני 60 ויותר. גם בקופת החולים כללית מתכננים להתחיל לחסן את אוכלוסיות התעדוף ביום שני, ובקופת החולים לאומית, נכון לעכשיו, יחלו לחסן מבוטחים רק ביום רביעי.

ממכבי נמסר: בשבוע הראשון, ירוכזו החיסונים בהדרגה ב-24 מתחמים ברחבי הארץ, ובשיא המבצע, עם הגעת כלל החיסונים לישראל, הם יינתנו בכ-300 עמדות חיסון ביותר מ-80 מתחמים מצפון עד דרום.

כפי שנחשף בכאן חדשות, ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין יהיו הראשונים שיתחסנו בישראל. השניים צפויים לבוא במוצאי שבת לבית־החולים "שיבא" בתל השומר ולהתחסן בשידור חי. זאת כדי לעודד את הציבור להתחסן נגד הנגיף. 

בתוך כך, כמה ידוענים קיבלו בימים האחרונים הצעות מקופות החולים להתחסן בתשלום, וחלקם הציעו את עצמם בהתנדבות. זאת על מנת לייצר קמפיין שיעודד את הציבור להתחסן נגד נגיף קורונה. סוכן אמנים אמר  היום לכאן חדשות כי כמה ממיוצגיו קיבלו הצעות מקופות חולים וכי: ״זה לא בעייתי בעיניי כי זה נועד לעודד אנשים לא לפחד להתחסן״. איש יחסי ציבור אחר סיפר שהציע למשרד הבריאות בעצמו את מיוצגיו לטובת קמפיין שכזה ובהתנדבות - אך טרם נענה. 

בעקבות כך, פרסם מנכ"ל משרד הבריאות מכתב למנהלי בתי החולים וקופות החולים וקרא: "אנו חפצים לחסן ראשית את הקבוצות בסיכון ולפעול באופן שוויוני. לפיכך, אבקשכם לחסן על פי התעדוף ועל פי הסדר המצויין בפקודת החיסון". 

מקופת החולים מכבי נמסר בתגובה: "לא נשלם לאף אדם עבור חיסון. החיסון הוא זכות חשובה העומדת לרשות הציבור וחשוב לעודד את קבלת החיסון בכל דרך". מקופת חולים לאומית נמסר: "התקבלה הנחיה ממשרד הבריאות לא לפנות לסלבס, וכך נפעל". מקופת חולים כללית נמסר כי נבדקה אפשרות להעלות קמפיין התחברות במידה ולא תהיה היענות מהציבור – אך הדבר לא הבשיל לכדי קמפיין. 

לקראת הגבלות נוספות: קבינט הקורונה יתכנס בראשון

בעקבות העלייה בתחלואה קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון במקום ישיבת הממשלה, שבוטלה בפעם הרביעית. משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 2,802 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.5%. מספר המתים מהנגיף עומד על 3,400.

מספר החולים הקשים עומד על 400 ומתוכם 150 מונשמים. מספר החולים הפעילים עומד על יותר מ-21 אלף. מקדם ההדבקה הארצי 1.23. בחברה החרדית הוא גבוה בהרבה: 1.58 ובמגזר הערבי רק 1.05, בתוך כך נמסר כי ממשיך לגדול מספרם של היישובים המוגדרים אדומים וכתומים ומספרן 110. 

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר היום כי נראה שלא יהיה מנוס מלהטיל "ריסון מהודק" כדי לבלום את הגידול בתחלואה עד שתתהפך המגמה בזכות החיסונים. "אנחנו במגמה לא טובה. בתנאים המיטביים, השפעת החיסון מורגשת בתוך חודש, אבל כעת התחלואה מכפילה עצמה כל שבועיים", אמר קיש בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם סגן שר הבריאות

הוא הוסיף כי הוא כואב את כאבם של בעלי העסקים הקטנים אך ציין כי בחנויות רבות מפרים את הגבלות הקורונה ואי אפשר לבצע אכיפה ברבבות בתי־עסק. קיש הביע תקווה שבסוף חודש מארס יהיה אפשר לשחרר את המשק בזכות מבצע החיסונים. לשאלה על הפירצה בנמל התעופה בן גוריון הודה סגן שר הבריאות כי מדובר ב"נקודה רעה מאד", כלשונו. "אני מקבל את כל הביקורת. זה נובע, בין השאר, מלחצים. אנשים אמרו שאם נסגור את נמל התעופה נהרוג את המדינה", אמר קיש. 

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי נכנס לבידוד משום שנחשף לעובד המשרד שאובחן עם קורונה. החשיפה לעובד המדובר הייתה לפני שמונה ימים. הפרופסור לוי נבדק הלילה והבדיקה יצאה שלילית. הוא חש בטוב וממשיך לנהל את מבצע החיסונים מביתו. נכנסו לבידוד גם ראש בריאות שירותי הציבור הדוקטור שרון פרייס אלרועי ועובדים נוספים.