בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: גטי אימג'ס

המשא ומתן והקשיים: מה הסיכוי למנוע בחירות?

גנץ: לא יהיו שום פשרות • הליכוד: אם יכפו עלינו בחירות - ננצח" • נמשכים המגעים לפשרה - ארבעה ימים לפיזור הכנסת: בליכוד דורשים שמינוי פרקליט המדינה ויועמ"ש יעשה רק בהסכמתם - כתנאי להישארתו של אבי ניסנקורן בתפקיד שר המשפטים
יערה שפירא
18 בדצמבר 2020
14:39
עודכן ב 16:53

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב היום (שישי) בחשבון הפייסבוק שלו: "לא יהיו שום פשרות. אם נתניהו, שמפר את ההסכם ביננו פעם אחר פעם, לא יתיישר - נלך לבחירות ונדאג שהוא לא יהיה ראש הממשלה". עוד ציין גנץ: "נמשיך להחזיק בכל עמדות המפתח, ולממש את הכוח השוויוני שלנו". שר הביטחון הוסיף כי יתחסן נגד קורונה ביום ראשון בבוקר. 

בליכוד הגיבו כי "חבל לגרור את המדינה לבחירות, אך אם יכפו עלינו - ננצח". לפי גורם במפלגה, בשלב זה התקשורת עסוקה בפייק ניוז. הגורם הוסיף כי "המשך פעילות הממשלה דורש פשרות מכל הצדדים".


המגעים לפשרה בין הליכוד לכחול לבן נמשכו אמש לתוך הלילה. בשעות ההן נדמה היה שהצדדים אולי מתקרבים להסכמות, אלא שהפערים האמיתיים עדיין משמעותיים מאוד. הרעיון המקורי, שעליו בליכוד ובכחול לבן הצליחו להסכים עקרונית, היה של העברת תקציב 2020 עד יום שלישי, כך שהכנסת לא תתפזר מייד, ואז העברת תיקוני החקיקה הנדרשים להסכמות בחלון הזמן שיווצר.

המחשבה המשותפת הייתה שבין תיקוני החוק שיועברו: חקיקה בהוראת שעה שתקבע כי הכנסת לא תתפזר לתקופה מסויימת גם בהיעדר תקציב. בכחול לבן דרשו שבזמן הזה תועבר חקיקה שתחסום את האפשרות של נתניהו לצאת לבחירות טרם מועד הרוטציה, ובכפוף לזה היו נכונים גם לדחות את מועד הרוטציה. השיחות הליליות הסתיימו עם הרעיונות העקרוניים, ללא ירידה לפרטים.

שתי בעיות משמעותיות התגלו מאז. הראשונה – פרקטית: תיקונים בחוק ממשלת החילופים יכולים להתבצע, לפי נוסח החוק, רק ברוב של 70 חברי כנסת, ואילו בכנסת הנוכחית נראה שאין כאלה. בהנחה הסבירה שחברי הכנסת הנדל והאוזר, שאשא-ביטון ועוד שתי חברות כנסת בליכוד המשתייכות כנראה למחנה גדעון סער המתהווה – לא יתמכו בתיקונים כאלה, לא ברור שאפשר טכנית לחוקק אותם. 

הבעיה השנייה נגעה לוויתורים שבליכוד דורשים מגנץ בתחום המינויים במערכת המשפט. התנאי של הליכוד להשארתו של ניסנקורן בתפקיד שר המשפטים – מינויים לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה יעשה רק בהסכמתם, וזאת למרות שוועדת האיתור כבר בחרה בעמית אייסמן לתפקיד הפרקליט.

גורם בליכוד המעורב במגעים הסביר כי "לא נסכים שיתפרעו גם במינויים לעליון" – ויש עוד שניים כאלה לפחות שניסנקורן אמור למלא. בליכוד ירצו להגיע להסכמות שלא תהיה לו את הסמכות הבלעדית לעסוק בכך. מדובר בקיצוץ הלכה למעשה בסמכויותיו של שר המשפטים, ונכון לרגע זה בכחול לבן לא נותנים את הסכמתם לכך.

ייתכן מאוד שאין בכלל ביכולתו של גנץ להסכים לתנאי האחרון של הליכוד. שני בכירי מפלגתו, ניסנקורן ואשכנזי, אומרים בשיחות סגורות שלא יתנו את ידם לכך, ואף מוסיפים כי הם "מתקשים להאמין שגנץ יוכל להשיג את הסכמת הסיעה לפשרה שתכלול פגיעה בסמכויות של ניסנקורן". אם בליכוד יעמדו על הדרישות האלה – ייתכן שהניסיונות של הרגע האחרון יסתיימו מהר מכפי שקיוו, ואז דין הכנסת להתפזר אוטומטית בעוד ארבעה ימים.

אתמול פורסם בחדשות הערב ששר הביטחון כינס את חברי סיעתו והכין אותם לאפשרות שהכנסת תפוזר. במפגש הוא אמר להם כי "אנחנו הולכים לבחירות. תנוחו, בקרוב מתחילים קמפיין". המועד שאותו מסמנים בשני הצדדים כדד-ליין טנטטיבי למגעים הוא ביום ראשון – כי אחר כך לא ישאר מספיק זמן לחקיקה.