בנימין נתניהו, חיים רמון, בני גנץ
צילום: מארק ישראל סלם, אורי לנץ, תומר נויברג, פלאש

3 ימים לפיזור הכנסת: השיחות בין הצדדים התחדשו - והתיווך של חיים רמון

בכיר בליכוד: חיים רמון עומד בקשר שוטף עם נתניהו. בתוך כך, גנץ עורך הערב התייעצות פוליטית מכרעת • מסתמן: כחול לבן והליכוד יסכימו על העברת חקיקה שתדחה את המועד האחרון להעברת תקציב 2020 ל-15 בינואר
מיכאל שמש ויערה שפירא
19 בדצמבר 2020
22:00
עודכן ב 22:28

המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ תקוע - וחיים רמון, שהורשע בפלילים, מנסה לתווך בין הצדדים. כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. בכיר בליכוד ציין: חיים רמון עומד בקשר שוטף עם נתניהו. בתוך כך, גנץ מקיים הערב התייעצות פוליטית מכרעת. 

רמון משמש יועץ לגנץ והאינטרס שלו בנושא הוא לשנות את מערכת המשפט. זו הסיבה שגורמים בכחול לבן לא אוהבים את השותפות הזו.

מקורב לגנץ התייחס לאחת הסוגיות שעל הפרק: "למרות הלחץ של שר המשפטים אבי ניסנקורן, ההערכה היא שנוכל להסכים למינוי יועץ משפטי לממשלה בהסכמת הליכוד בלבד. לביטול מינויו של פרקליט המדינה הנבחר, עורך הדין עמית איסמן, לא נסכים, ולדעתנו זו 'עז' שהליכוד יוותר עליה". סביבת גנץ: ייתכן מאוד שיחליט כבר הלילה או בבוקר אם לסגור פשרה, ואז יציג את החלטתו מחר.

לפי שעה מסתמן כי כחול לבן והליכוד יסכימו על העברת חקיקה, ביומיים הקרובים, שתדחה את המועד האחרון להעברת תקציב 2020 ל-15 בינואר, ובתנאי שבמועד הזה יעבור גם תקציב 2021.

אחד הקשיים המשמעותיים במגעים הוא התנאי שהציגו בליכוד להשארתו של ניסנקורן בתפקיד שר המשפטים - והוא שמינויי פרקליט המדינה ויועץ משפטי לממשלה ייעשו בהסכמה, על אף שיש כבר מועמד לפרקליט. רשמית, בכחול לבן אומרים שבכלל לא קיבלו הצעה כזאת מהליכוד, ומעשית - לזה, כרגע, לא מסכימים.

התנאי הזה מעורר גם תסיסה פנימית במפלגה כשניסנקורן ואשכנזי מודיעים שלא יתנו יד לפשרה כזאת. מקורבי ניסנקורן אומרים לכאן חדשות שלא יסכים ל"משרד משפטים מעוקר וחבול", ואשכנזי מציג את השארתו של ניסנקורן עם מלוא סמכויותיו כ"תנאי סף". מכאן שלא ברור שגנץ יכול להסכים לפשרה כזאת, גם אילו היה רוצה.