קניון רחובות במהלך הסגר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בשל חילוקי דעות: נתניהו נעל את הקבינט ללא הכרעה; רה"מ: דיון נוסף מחר או מחרתיים

על רקע התנגדותם של גנץ וכחול לבן רה"מ הבין שאין רוב להטלת מגבלות חדשות • אדלשטיין נגד השרים: "ציפיתי לאווירת סוף קורס בציבור ובתקשורת ולא פה" • רק שליש מהחוזרים ממדינות שחייבים בידוד אכן נכנסים לבידוד • נתניהו לשרי הקבינט: אנחנו נגביר את קצב החיסונים • גנץ: מעדיף לצאת לסגר מתוכנן בעוד שבועיים מאשר להטיל כעת עוד הגבלות
כתבי כאן חדשות
20 בדצמבר 2020
06:10
עודכן ב 16:59

על רקע התנגדותם של יו"ר כחול לבן בני גנץ ושרי מפלגתו, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין שאין רוב להטלת מגבלות חדשות ונעל היום (ראשון) את דיון קבינט הקורונה ללא הכרעה. גנץ אמר כי עדיף לצאת לסגר מתוכנן בעוד שבועיים מאשר להטיל כעת עוד הגבלות. ראש הממשלה הודיע שיהיה דיון נוסף מחר או מחרתיים. 

המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, איתן בן דוד, הזהיר את השרים בקבינט כי הגבלות ריסון מהודק יביאו לסגר. בן דוד הוסיף כי היתרונות של סגר גוברים על הריסון המהודק וכדאי לקבוע תאריך מראש לכניסה לסגר - בעוד כשבועיים - כדי שהציבור יוכל להתכונן.

בתוך כך עלה ממסמך שהוצג לשרים כי רק שליש מהחוזרים ממדינות שחייבים בידוד אכן נכנסים לבידוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי קצב החיסונים יוגבר. עוד הוסיף נתניהו כי כרגע אין אינדיקציה שהחיסון מתגבר על המוטציה החדשה.


שר הבריאות יולי אדלשטיין תמך בריסון מהודק לטובת שמירה על מערכת החינוך ויצא נגד השרים. "אני ציפיתי לאווירת סוף קורס בציבור ובתקשורת ולא בקבינט", אמר אדלשטיין. שר המדע יזהר שי הגיב ואמר לאדלשטיין כי הוא מתעלם מהנתונים שהוצגו על ידי משרד החינוך. "אני מבין את המחיר, זכותנו כקבינט לשקול את הסכנה בחיי אדם מול האופציה של סגירת כל העסקים", אמר שי.

משרד הבריאות הציג לשרים תחזית לתרחישים שונים בתקופה הקרובה. לפי הנתונים שהוצגו, אם לא יהיו כל הגבלות, תוספת התמותה מוערכת בכ-3,000 איש. במקרה שבה יש יעילות בינונית למניעת הדבקה. אם יהיו הגבלות ריסון מהודק למשך חמישה שבועות - התמותה המשוערת נאמדת ב-1,250, עם שיא של 800 חולים קשה. אם יהיה סגר למשך שלושה שבועות - התמותה המשוערת נאמדת ב1,100, עם שיא של 700 חולים קשה. 

קבינט הקורונה אישר את ההגבלות על החוזרים מחו"ל ובהן, איסור כניסה לזרים, הגבלות על הצוותים האווירים, בדיקות קורונה ובידוד במלוניות לשבים הישראלים. מי שהוחרגו מההנחיות החדשות הם אנשים ששהו בשטח שדות התעופה של בריטניה, דרום אפריקה ודנמרק, במשך פחות מ-12 שעות. הקנס על מי שיפר את ההנחיות הוא 5,000 שקלים.

כמו כן, ראש הממשלה אישר בישיבת הקבינט את הפרסום בכאן חדשות על האפשרות של סגירת נתב"ג, ואמר: "אפשר לעצור את כל הטיסות מכל העולם". נוסף לכך, נתניהו הודיע היום בדיון בקבינט שיקים צוות שרים יחד עם משרד הבריאות להתמודדות עם המוטציה הבריטית לנגיף קורונה. "אנחנו לא יודעים איך זה משפיע על החיסונים", הוסיף נתניהו. בתוך כך, קבינט הקורונה צפוי לאשר את עצירת הטיסות ממדינות בהן יש חשש למוטציה.

שרת התחבורה מירי רגב הביעה התנגדות לסגירת נתב"ג. "אין כל צורך לסגור את השמיים", אמרה. ראש הממשלה השיב: "יש צורך. העלות זניחה, זה כמעט אפס מחיר". שר הפנים אריה דרעי הציע שכל מי ששבו בשבועיים האחרונים מבריטניה, מדנמרק ומניו זילנד יזומנו לבדיקה. "אי אפשר להשלים עם זה שאנשים שחזרו מדובאי ומכל מיני מקומות יסתובבו במדינה עוד שבוע שלם. צריך להחיל בתוך יממה חובת בידוד למי ששבו מחוץ לארץ", אמר דרעי. עוד הציע דרעי כי מי שיחזור היום לישראל בטיסות מבריטניה יישלח על ידי פיקוד העורף לבדיקות ולמלוניות.

בתום דיון לילי שהתקיים אמש, הוחלט למנוע מזרים המגיעים מבריטניה להיכנס לישראל, אך ייתכן שלרשימת המדינות הללו יתווספו גם אוסטרליה, דנמרק וברזיל - כך פורסם הבוקר לראשונה בכאן חדשות. 

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, עמיחי שטיין, מיכאל שמש ונוב ראובני.