בני גנץ, ארכיון
צילום: כאן חדשות

גנץ בהודעה לכחול לבן: מבקש לשמור על איפוק וזהירות

ניסנקורן למקורביו "אני לא הולך לשום מקום" • יו"ר כחול לבן נפגש אתמול עם סער • בכיר בכחול לבן תקף: "שילוב רמון במו"מ - התנהלות הזויה" • מוקד המחלוקת העיקרי בשיחות: סירובו של גנץ לשנות את מועד החילופים מחודש נובמבר לזמן מאוחר יותר • החוק היחיד שנותר על השולחן הוא דחיית מועד אישור התקציב בכמה שבועות כדי להמשיך ולנהל את השיחות
מיכאל שמש וזאב קם
20 בדצמבר 2020
08:11
עודכן ב 12:09

על רקע התסיסה בכחול לבן: ביקש הבוקר (ראשון) יושב ראש המפלגה בני גנץ מחברי מפלגתו "לנהוג בזהירות הראויה ולא לייצר רעש נוסף בתוך השיח הציבורי". גנץ הוסיף "כל אמירה חסרת אחריות פוגעת בחוסננו". שר המשפטים אבי ניסנקורן מסר למקורביו כי הוא "אינו הולך לשום מקום״. ניסנקורן הוסיף כי הוא מאמין כי יצליח לשכנע את גנץ "לצאת מהבור שטמן לו נתניהו". מוקדם יותר פורסם כי ברקע המשבר הפוליטי גנץ נפגש אתמול עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער.

בד בבד, בכיר בכחול לבן תקף בחריפות את יו"ר המפלגה בני גנץ ברקע המשא ומתן המתנהל עם הליכוד והמעורבות של השר לשעבר חיים רמון שהורשע בפלילים. לדבריו, זו ״התנהלות הזויה״. שר בכיר נוסף בכחול לבן הצטרף למתקפה והוסיף: "גנץ שיקר לנו כשאמר שלא מתקיים משא ומתן עם הליכוד. השתמשו בנו כששלחו אותנו לתקשורת עם דף מסרים שקרי". 

מוקד המחלוקת העיקרי בשיחות בין הצדדים הוא סירובו של גנץ לשנות את הסכם הרוטציה ולהזיז את מועד החילופים מחודש נובמבר לזמן מאוחר יותר. יו"ר כחול לבן מתעקש על קיום ההסכם המקורי, ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרב לכך. 

החוק היחיד שנותר על השולחן במסגרת השיחות בין הליכוד וכחול לבן זו פשרת האוזר 2 - חוק קצר שיכלול את דחיית מועד אישור התקציב בכמה שבועות בודדים, כדי להמשיך ולנהל את השיחות בין הצדדים. זאת, לאחר ששני הצדדים הבינו שלא ניתן לאשר שום חוק אחר בכנסת ביומיים שנותרו עד לפיזורה, לא את חוק התקציב ולא את שינויי החקיקה הנדרשים בחוק הרוטציה.

אם אכן תתחיל מחר חקיקת בזק לדחיית מועד פיזור הכנסת, ביממה הקרובה יעסקו בהתקדמות בפרטים המהותיים. אם בכחול לבן ירגישו שהתקדמו מספיק בשאלות השנויות במחלוקת, יסכימו לחוקק את דחיית הדד ליין ולהמשיך לנהל משא ומתן.