לונדון, אתמול
צילום: אי-פי

כריסמס מבודד: סיבוב הפרסה של בוריס ג'ונסון

ראש ממשלת בריטניה נאלץ לנטוש את המדיניות המתונה שלו לתמודדות עם הקורונה לטובת הגבלות קשוחות בחג המולד. כעת זו ההזדמנות האחרונה שלו להירשם בהיסטוריה של הנגיף כמי שלחם בו - ולהציל חיים במדינתו | שליח כאן חדשות באירופה, דב גיל-הר, מסביר את השינוי החד
דב גיל-הר
20 בדצמבר 2020
11:23

תוכניות הכריסמס של האומה הבריטית הלכו אתמול פייפן. זאת אחרי שראש הממשלה בוריס ג'ונסון - שהוביל את הקו המתון יותר במדיניות נגד הקורונה וניסה להימנע מהקשחת צעדים לקראת החג - נטש באחת את מדיניותו הקודמת וחסך למיליוני בריטים את הדילמה: את מי לא להזמין השנה לשולחן החג. העיתונות הבריטית מדברת הבוקר על סיבוב הפרסה של ג'ונסון – ה"יו טרן" החד, שלא לומר "חארקה".

לא עמידה לחיסונים, לא קטלנית - אבל מאוד מדבקת: כל מה שהמדענים כבר יודעים על המוטציה הבריטית

באזורים רבים של הממלכה לא כולם יהיו מסובים בערב חג המולד – אלא רק המשפחה הגרעינית. מדובר בשליש מאוכלוסיית אנגליה (כ-20 מיליון איש), רובם גרים ב-32 רובעיה של הבירה לונדון, כמו גם באזורי דרום ודרום-מזרח אנגליה, שנאנקים מהבוקר תחת מגבלות אזור חדש - "אזור 4".

 "חג המולד יהיה שונה מאוד": ג'ונסון בדאונינג 10 אתמול (צילום: אי-פי).

לא רק המסעדות והפאבים סגורים - כמו באזור 3 - באזור 3 ישנה הוראה להישאר בבית ולא לבוא במגע לא נחוץ עם אף אחד מחוץ למשפחה הגרעינית. ההנחיות הן לצאת רק לעבודה חיונית, וכזו שלא ניתן לבצע מהבית (ענף הבנייה למשל), ולא לצאת מהאזור בכלל למטרות של שהייה בלילה באזורים אחרים. ההוראות הללו יעוגנו בחקיקה בקרוב.

לא שבשאר הממלכה מתוכננות חגיגות המוניות. עוד קודם הותר לבריטים להתקבץ עד לשלושה משקי בית, אחרי שג'ונסון ביקש מהבריטים כולם – אירועי חג קצרים וקטנים. בנאום שנשא מדאונינג 10 אמר אתמול: "כן, חג המולד השנה יהיה שונה מאוד. אנו מוותרים על ההזדמנות לראות את יקירינו בחג כדי שיהיה לנו סיכוי טוב יותר לראות אותם בחג המולד הבא". בתכלס הוא העתיק מהקנצלרית מרקל, שאמרה בבונדסטאג את אותם דברים לפני שבוע וזכתה לתשואות.

"ג'ונסון היה כמעט האחרון לזהות את מסוכנותו של הנגיף, גילה שאננות בתחילת הדרך ואף היה מראשוני המנהיגים שנדבקו בקורונה"

כמובן שהכל נקשר להופעת ה"ווריאנט" השונה של נגיף קורונה לפתע פתאום, שמדבק יותר ב-70% לפי הרופא הראשי של בריטניה, אבל לא הוכח כי הוא קטלני יותר מקודמו, או מוביל לתחלואה קשה יותר.

ולא רק באנגליה - ניקולה סטרג'ון, השרה לענייני סקוטלנד, אסרה אתמול על נסיעה בין מדינתה היפה לשאר בריטניה בחג. עבור חובבי חמת החלילים הצווחני, ישונה החוק כדי לאפשר התכנסויות ללא יותר משמונה אנשים בכל אירוע. וויילס גם היא הכריזה על אזור 4 בשטחה, והזהירה כי זן הווירוס החדש נראה "בכל רחבי וויילס".

ג'ונסון יודע כי זו ההזדמנות האחרונה שלו להירשם בהיסטוריה של הקורונה כמי שלחם בה, ואולי גם הצליח להציל חיים במדינתו. הוא כמובן היה כמעט האחרון לזהות (לפני השוודים) את מסוכנותו של הנגיף, גילה שאננות בתחילת הדרך, שקל לנקוט ב"מדיניות העדר" ואף היה מראשוני המנהיגים שנדבקו בקורונה.

עם זאת, בהמשך הוא התעשת, היה הראשון לחסן את אוכלוסייתו בעולם המערבי, וכעת הבין שלכל חג יש גם מוצאי החג - וגם את נתוני ההדבקה שנובעים ממנו. כשכאב הראש של הברקזיט לפניו, והוא אינו מצליח לכופף את האיחוד האירופי לכלל הסכם (עניין זכויות הדיג ההדדיות עדיין תוקע), ג'ונסון חושש מכאוס לאחר 31 בדצמבר - מועד הגירושין מהאיחוד, והדבר האחרון שחסר לו זה צוותי טלוויזיה מראיינים צוותים רפואיים, שאפילו במסדרון אין להם כבר מקום לחולים.