-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נוסעים מלונדון פונו למלונית בירושלים: "לא קיבלנו מידע מוקדם"

הנוסעים עברו בדיקות קורונה ורובם נלקחו, בליווי ניידות משטרה, לבידוד במלוניות בירושלים • אנשים ששבו ממדינות שבהן חשש למוטציה - בריטניה, דרום אפריקה ודנמרק - יזומנו לבדיקות • קבינט הקורונה אישר את ההגבלות על החוזרים מחו"ל בגלל המוטציה
כתבי כאן חדשות
20 בדצמבר 2020
13:24
עודכן ב 18:11

המוטציה הבריטית: נוסעי שתי הטיסות מלונדון נחתו היום (ראשון) בנתב"ג. הנוסעים עברו בדיקות קורונה ורובם נלקחו, בליווי ניידות משטרה, לבידוד במלוניות בירושלים. אחד הנוסעים ששבו מלונדון סיפר לכאן חדשות כי "לא קיבלנו שום מידע מוקדם שאנחנו צריכים להיכנס לבידוד כפוי - זו שערורייה למדינה". הנוסע המשיך ואמר כי "אין לי בגדים, באתי רק עם טרולי. הייתי תקוע באוטובוס עם 120 אנשים שנושמים אחד על השני זה יותר מסוכן מזה שאהיה בבית שלי".משרד הבריאות יפעל לאיתור כל מי ששב בשבועיים האחרונים ממדינות שבהן יש חשש למוטציה של נגיף קורונה, בריטניה, דרום אפריקה ודנמרק, ויזמן אותם לבדיקות - כך פורסם היום לראשונה בכאן חדשות.

צפו בדיווח מנתב"ג

בד בבד, קבינט הקורונה אישר את ההגבלות על החוזרים מחו"ל ובהן, איסור כניסה לזרים, הגבלות על הצוותים האווירים, בדיקות קורונה ובידוד במלוניות לשבים הישראלים. מי שהוחרגו מההנחיות החדשות הם אנשים ששהו בשטח שדות התעופה של בריטניה, דרום אפריקה ודנמרק, במשך פחות מ-12 שעות. הקנס על מי שיפר את ההנחיות הוא 5,000 שקלים. 

לא עמידה לחיסונים, לא קטלנית - אבל מאוד מדבקת: כל מה שהמדענים כבר יודעים על המוטציה הבריטית

המטה לביטחון לאומי הציג לשרים אזהרה בקבינט: "יש אפשרות שהנגיף כבר כאן. אם כן, צריך למנוע את התפשטותו באופן מיידי". נציגי פיקוד העורף הבהירו בדיון: "אנחנו לא מתכוונים לגרור אזרחים למלוניות", נתניהו השיב: "את זה המשטרה תעשה". מנדלבליט הוסיף: "אתה לא רוצה ליצור מצב שאזרחים נגררים עם שוטרים למלונית", וראש הממשלה ענה: "חייבים לפעול, אין דבר כזה לא נעים".

אירופה עוצרת את כל הטיסות מבריטניה

במקביל להחלטות בארץ, עוד ועוד מדינות מצטרפות למצור התעופתי על בריטניה בעקבות גילוי המוטציה החדשה ובעקבות הודאתו של שר הבריאות הנקוק מהבוקר שהמוטציה "יצאה משליטה". גרמניה, הולנד, בלגיה, איטליה, אוסטריה, ואירלנד אוסרות על כניסת כל טיסות הנוסעים המגיעות מבריטניה מהיום.

הולנד הודיעה כי האיסור יוחל לפחות עד לשנה החדשה, כדי למזער את הסיכוי להתפשטות הזן החדש. לדברי ממשלת הולנד, אותה גרסה של הנגיף התגלתה במדינתה במדגם בתחילת דצמבר, והיא עורכת חקירות נוספות כדי לקבוע אם ישנם מקרים קשורים אחרים.

ראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, אמר כי בלגיה תחסום נוסעים מבריטניה ליממה לפחות כ"צעד זהירות", אם כי ניתן יהיה להאריך את האיסור במידת הצורך. איטליה תשהה את הטיסות לבריטניה וממנה עד להודעה חדשה.

בהכנת הידיעה השתתפו: איתי שיקמן, גילי כהן, עמיחי שטיין וכתבנו באירופה דב גיל-הר.