הסגר השני
צילום: מנחם לדרמן, פלאש 90

הזן החדש של קורונה: נתניהו שוקל סגר נוסף כבר בימים הקרובים

אחרי שהישיבה הסתיימה ללא החלטות, בקבינט בוחנים 3 אפשרויות: השארת המצב הקיים, ריסון מהודק או סגר עם תאריכים מוגדרים מראש • איטליה: נמצא חולה שנדבק בזן החדש של נגיף קורונה
גילי כהן
20 בדצמבר 2020
20:31
עודכן ב 21:10

בעקבות גילוי הזן החדש של הקורונה בבריטניה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להטיל סגר כללי בישראל כבר בימים הקרובים, כך אמרו היום (ראשון) גורמים בלשכתו. התייעצויות בנושא יתקיימו ביומיים הקרובים עד לכינוס הבא של הקבינט - ככל הנראה ביום שלישי.

עם זאת, עד עתה לא היה רוב בקבינט להגבלות פחותות יותר של "ריסון מהודק", לכן לא ברור אם יהיה רוב להחלטה כזו בישיבת הקבינט הבאה, כשהישיבה היום הסתיימה ללא החלטות. שלוש האפשרויות להגבלות שעומדות כעת על הפרק: הראשונה - לא להטיל הגבלות חדשות, השנייה - ריסון מהודק לצד סגירת מערכת החינוך באזורים עם תחלואה גבוהה, והשלישית - סגר כללי שתאריכיו ייקבעו מראש.

בנוסף, במשרד הבריאות ובמל"ל עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות סביב הזן החדש של נגיף קורונה שהתגלה בבריטניה, ושוקלים להכניס מדינות נוספות לרשימת המדינות האדומות. אחת המדינות שעל הפרק היא אוסטרליה. כמו כן, משרד הבריאות האיטלקי הודיע כי נמצא חולה במדינה שנדבק בזן החדש של הנגיף. 

נוסעי שתי טיסות מלונדון נחתו היום בנתב"ג. הנוסעים עברו בדיקות קורונה ורובם נלקחו, בליווי ניידות משטרה, לבידוד במלוניות בירושלים. במקביל, עוד ועוד מדינות מצטרפות למצור התעופתי על בריטניה בעקבות גילוי המוטציה החדשה ובעקבות הודאתו של שר הבריאות הבריטי הנקוק מהבוקר שהמוטציה "יצאה משליטה". גרמניה, הולנד, בלגיה, איטליה, אוסטריה, ואירלנד אוסרות על כניסת כל טיסות הנוסעים המגיעות מבריטניה ואליה.

הולנד הודיעה כי האיסור יוחל לפחות עד לשנה החדשה, כדי למזער את הסיכוי להתפשטות הזן החדש. לדברי ממשלת הולנד, אותה גרסה של הנגיף התגלתה במדינתה במדגם בתחילת דצמבר, והיא עורכת חקירות נוספות כדי לקבוע אם ישנם מקרים קשורים אחרים. ראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, אמר כי בלגיה תחסום נוסעים מבריטניה ליממה לפחות כ"צעד זהירות", אם כי ניתן יהיה להאריך את האיסור במידת הצורך. איטליה תשהה את הטיסות לבריטניה וממנה עד להודעה חדשה.

יעד המבצע: שני מיליון מחוסנים בחודשיים

מנכ"ל משרד הבריאות, פרפסור חזי לוי, אמר הערב למנכ"לי ארבע קופות החולים בישיבה שקיימו ביום הראשון למבצע החיסונים: "אין מחסור בחיסונים, תזמינו ותקבלו מאיתנו". לדבריו, "היעד הוא לחסן שני מיליון בני אדם בארבעה מיליון חיסונים במשך חודשיים".

היום חוסנו כ-5,000 בני אדם, בעיקר אנשי צוות רפואי בבתי החולים ובקופות. כ-250 אלף תורים הוזמנו מאז נפתחו המוקדים. בכיר במערכת אמר: "לא ציפינו לכזאת תגובה חיובית, היו כמיליון פניות למוקדי הקופות ולכן הם קרסו".