נתב"ג ריק
צילום: פלאש 90

קבינט הקורונה אישר: כל הנוחתים בישראל מיום רביעי - יישלחו למלוניות קורונה

נתניהו בקבינט: הזן החדש של הנגיף מתפשט בהרבה מדינות, המטרה - לסגור את השמיים במהירות • נחצה הרף שנקבע לאישור הגבלות חדשות - 2,633 מאומתים חדשים ליום בממוצע שבועי • שרים בממשלה מעריכים: אם יהיו בחירות - הסגר יהיה ארוך יותר ממה שתוכנן בתחילה
כתבי כאן חדשות
21 בדצמבר 2020
08:59
עודכן ב 14:59

כפי שפורסם בכאן חדשות:  קבינט הקורונה אישר היום (שני) כי כל הנוחתים בישראל מיום רביעי בשעה 14:00 - יישלחו למלוניות קורונה לבידוד של עשרה ימים, במידה ויעברו שתי בדיקות, או ל-14 יום ללא בדיקות. אם יהיה מחסור במקומות אירוח במלוניות, משרד הבריאות יקבע את סדר העדיפות לבידוד במלוניות ויוסמך לאפשר בידוד ביתי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הדיון: "אני מתכוון לסגור את השמיים במהירות האפשרית כמו בגל הראשון, אזרחים זרים לא ייכנסו למדינה". זאת לאחר שאתמול הדיון בקבינט הסתיים ללא הכרעות על ההגבלות החדשות.

מאוחר יותר אמר, בטקס נטיעות בירושלים בהשתתפות יועצו של נשיא ארצות הברית ג'ראד קושנר, אמר נתניהו בנושא: "אני מבין את הקושי למשפחות ולמטיילים. אבל ההחלטה היא קריטית כי אנחנו חייבים לשמור על הבריאות שלכם, עד שנדע יותר. כשם שהשתלטנו על הנגיף הראשון בהצלחה, נשתלט בחזרה על הנגיף השני".

בשל בעיות משפטיות, ההחלטה לא תיושם באופן מיידי, אלא יינתן זמן התארגנות של 48 שעות עד לכניסתה לתוקף. השבים מחוץ לארץ ב-48 השעות הקרובות - למעט מבריטניה, דרום אפריקה ודנמרק - יחויבו בבידוד ביתי ויונחו לבדיקה בנמל התעופה בן גוריון או בקהילה תוך 48 שעות.

גורמים המעורים בנושא אמרו לכאן חדשות כי משמעות המהלך היא סגירת השמיים, גם אם הוא לא נקרא כך. שר הפנים אריה דרעי אמר בדיון בקבינט כי "היום מגיעה טיסה מדרום אפריקה עם 50 עולים חדשים, לא תהיה ברירה והם יישלחו לבידוד לאחר הגעתם".

ברקע הדיונים על הליכה לסגר נוסף, שלישי במספר, משרד הבריאות פרסם היום נתונים לפיהם חל זינוק בתחלואה בקורונה - 2,821 נדבקו אתמול בנגיף, שיעור הבדיקות החיוביות - 4.1%. מספר המאומתים חדשים ליום בממוצע שבועי הגיע הבוקר ל-2,633.

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, התראיין בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, ואמר לאסתי פרז כי הקבינט חייב להחליט על צעדים למחר בבוקר. לדבריו, יש להפעיל את הריסון המהודק. "הדילמה מבחינתי היא אם ללכת מייד לסגר כללי. אנחנו משתדלים להימנע מסגר שלישי, אבל אם נחליט על סגר כעת - הוא יהיה קצר יותר". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

ממונה הקורונה התייחס גם לזן החדש של נגיף קורונה, ואמר כי עדיין לא התגלה בישראל, עשינו בדיקות בודדות אז קשה לומר בוודאות. אנחנו רוצים לראות אם העלייה בתחלואה קשורה אליו - סביר שהזן החדש של הנגיף עמיד לחיסון.

מי יכול להתחסן? מהן תופעות הלוואי, מה ההבדל בין הסוגים השונים של החיסון ואיך מתמודדים עם הזן החדש? האזינו לסדר יום עם קרן נויבך, בכאן רשת ב

סגן שר הבריאות, חבר הכנסת יואב קיש, התייחס הבוקר לאזרחי ישראל שחזרו מלונדון והופנו לבידוד במלוניות, ואמר: "זה לא פשוט להיות בבידוד, זה יותר גרוע ממלוניות הקורונה, שם היו יוצאים ומסתובבים. כעת הם בחדר לעשרה ימים בלי לצאת, וצריכים לעבור שתי בדיקות. בסוף דווקא לדבר הזה יש הסכמה מלאה בקבינט, כי מבינים שצריך לפעול מהר נגד הזן החדש".

האזינו לריאיון המלא עם סגן שר הבריאות יואב קיש

סגן השר קיש גם התייחס לאפשרות של סגירת נמל התעופה בן גוריון, בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכניתם בכאן רשת ב, ואמר: "אם זה היה נגיף קטלני, חדש, שהיה יוצר אירוע מטורף - לא היינו מחכים וסוגרים".

שרים בממשלה מעריכים: אם יהיו בחירות - הסגר יהיה ארוך יותר ממה שתוכנן

בתוך כך, יומיים לפיזור הכנסת - שרים בממשלה מעריכים כי אם יהיו בחירות, הסגר יהיה ארוך יותר ממה שתוכנן בתחילה. לדברי אותם שרים, יש שתי סיבות מרכזיות לסגר ארוך מהמתוכנן: רצון להגיע ליום הבחירות עם כמה שפחות תחלואה, כדי לאפשר אירוע תקין. בנוסף, ראש הממשלה מעוניין בתמונת ניצחון על קורונה, כך שזה יהיה הסגר האחרון שאחריו - בנוסף לחיסונים - יהיה ניתן לפתוח חלקים גדולים מהמשק ולא לחזור לרמת תחלואה שבה יהיה צורך לסגור חנויות רחוב או קניונים.


כ-200 אלף תורים זומנו עד כה להתחסנות נגד קורונה 

משרד הבריאות הודיע כי לפי הערכות ראשוניות, כ-10 אלף אנשי צוות רפואי קיבלו חיסון נגד הנגיף אתמול, ביום הראשון של מבצע "לתת כתף". בהודעת המשרד נכתב: "בימים הקרובים נראה עלייה בקצב ההתחסנות עם התחלת החיסונים בקופות החולים הבוקר, עבור בני 60 ומעלה ואוכלוסיות בסיכון".

שר הבריאות יולי אדלשטיין בירך את קופות החולים ואמר כי "ההיערכות של הקופות הביאה לעשרת אלפים מחוסנים מקרב הצוותים הרפואיים - רק ביום הראשון". לדבריו, "בינתיים יש כ-200 אלף זימוני תורים נוספים. בימים הקרובים נגביר את הקצב. אני קורא לכל מי שמעל גיל 60 - לכו להתחסן, זאת הדרך היחידה להילחם בקורונה".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, ביקש להדגיש: "אנו נחסן את כולם ואין מה לדאוג. המבצע מתקדם תוך כדי תנועה. עם הגעת החיסון והתחלת המבצע יש אווירה שמתקרבים לסיום, אך אסור להיכנס לשאננות ולכן חשוב להמשיך ולהקפיד על ההנחיות".

בקופת חולים כללית דיווחו כי הוזמנו 90 אלף תורים. במכבי הוזמנו יותר מ-50 אלף תורים, במאוחדת 23 אלף תורים ובלאומית 6,000 תורים. מבוטחים רבים דיווחו אתמול על קושי בהשגת המוקדים ובזימון תורים בגלל הביקוש הגדול. בהערכת מצב עם מנכ"לי ארבע קופות החולים, אמר השר אדלשטיין כי במבצע גדול כל כך אין ספק שיהיו תקלות פה ושם, אך הוא צופה שהקופות יתגברו על כל הקשיים.

המשטרה טרם נערכה למתן חיסונים לשוטרים

בזמן שגופי ביטחון אחרים קיבלו הקצאת חיסונים ממשרד הבריאות, המשטרה טרם נערכה למתן חיסונים לשוטרים. רק היום תתקיים פגישה בין קצין הרפואה הראשי במשטרה לנציגי משרד הבריאות, ובה יבקש הקצאת חיסונים לטובת השוטרים, שמאז תחילת המגפה באים במגע עם אזרחים באכיפת הבידוד ותקנות הקורונה ובהפגנות.