-
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל: מצופה מכל חייל לפעול מהר ולחתור למגע

כוכבי התייחס להדחתו של הלוחם שלא הגיב לאירוע בשומרון: "הוראות הפתיחה באש ברורות, וכך אנו דורשים בכל האירועים" • על המתיחות מול איראן: "נתקוף בעוצמה כל מי שיהיה שותף לפעולה מול ישראל" • אות הערכה מבצעי הוענק ליחידת המיפוי 9900 על חלקה בחיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי אל-עטא
רועי שרון
21 בדצמבר 2020
17:48

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס הערב (שני) להדחתו של הלוחם מסיירת גולני, שתועד כשאינו מגיב בירי לעבר מחבל שהשליך בקבוק תבערה על עמדה צבאית. בדברים שנשא כוכבי בטקס הענקת אות הערכה מבצעי, הוא ציין: "כל חייל הניצב נוכח פני אויב, חייב לפעול במהירות ובחדות ולסכל כל איום. ההנחיות והוראות הפתיחה באש פשוטות ובהירות. כך נהגו חיילי צה"ל, ומפקדיו לאורך כל השנה, וכך אנו דורשים בכל האירועים".  

על המתיחות מול איראן ברקע חיסולו של אבי תוכנית הגרעין האיראנית, מוהסן פחריזאדה, הוסיף הרמטכ"ל: "צה״ל יתקוף בעוצמה כל מי שיהיה שותף, חלקי או מלא, מקרוב או מרחוק, לפעולה נגד מדינת ישראל או נגד יעדים ישראליים".

אות ההערכה המבצעי הוענק ליחידת המיפוי 9900 על חלקה במבצע "חגורה שחורה", שבו חוסל בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא לפני כשנה ברצועת עזה. "אזרתם אומץ והבאתם את המענה הנכון, החדשני והמקצועי ביותר לאתר המבצעי", אמר כוכבי. "גם כשאתגרים חדשים ניצבים מולנו, כשאני מביט בכם אני סמוך ובטוח שנוכל להם".

"המטרה הייתה לדייק את היעד, בלי נזק מיותר"

סגן אלוף פ', ראש ענף "מפלים" ביחידה 9900, סיפר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב על ההכנות של הצוות לקראת חיסולו של אל-עטא. "עם קבלת הפקודה התבקשנו לנתח את בית המגורים של בכיר הג'יהאד ולהצביע על החלוקה של הדירה", הסביר. "זאת כדי לאפשר פגיעה מדוייקת בלי נזק מיותר". 

היחידה הצליחה לייצר מודל של בניין המגורים שבו שהה אל-עטא, תוך שימוש בתצלומים ובטכנולוגיות הנדסיות שונות. סא"ל פ' סיפר על האווירה ביחידה לאחר החיסול: "החיילים הצעירים והמילואימניקים - כולם נשמו לרווחה והבינו שהם עשו עבודה חיונית ומוצלחת. מיד אחר כך עוברים לשגרה של המשך עבודה מודיעינית".