חוזרים מבריטניה שפונו למלון דן פנורמה בירושלים, את

הקבינט אישר: בידוד במלונית לשבים מחו"ל החל מיום רביעי ב-22:00

עד אז - השבים מחו"ל נדרשים להיכנס לבידוד ביתי. הסיבה: חשש שזן הקורונה החדש לא יזוהה בבדיקת PCR
גילי כהן, נוב ראובני ואיתי שיקמן
21 בדצמבר 2020
20:59
עודכן ב 06:13

קבינט הקורונה אישר אתמול (שני) כי ממחר בשעה 22:00 כל ישראלי שישוב ארצה מחו"ל יישלח לבידוד במלוניות קורונה. משך הבידוד יהיה 14 ימים, או עשרה ימים בכפוף לשתי בדיקות קורונה שליליות - אחת בתחילת התקופה ואחת בסופה. 

בהחלטה שאושרה הוסבר כי לא ניתן להסתפק בבידוד ביתי בכפוף לבדיקה, משום שקיים חשש שזן הקורונה החדש שהתגלה בבריטניה לא יזוהה בבדיקת PCR. עוד נכתב שאם לא יהיה די מקום במלוניות קורונה, שבים מכמה מדינות מסוימות יופנו לבידוד ביתי - בפיקוח המשטרה. כניסת זרים לארץ תיאסר לחלוטין. ההחלטה תקפה לעשרה ימים, עם אופציה להארכה.

לארגון הבריאות העולמי דווח על מוטציות שלא זוהו בבדיקות PCR, בדקית הקורונה המקובלת כיום. בחוות דעת של ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, נכתב כי "דבר זה עלול להגביר עוד יותר את התפשטות המגפה באין מפריע, אם חולים מקבלים בבדיקה תשובה שלילית כוזבת, וממשיכים להסתובב בקהילה ללא אבחנה". נכון לעכשיו, נכתב, אין עדויות לכך שהווירוס עם המוטציה לא יזוהה בבדיקות המעבדה, אך הסיכון לכך קיים.

בניסיון להתמודד עם זן הקורונה החדש, משרד הבריאות הנחה את כל המעבדות לשמור את הבדיקות החיוביות למשך שבוע, להפרידן ולהעביר מתוכן דגימות למעבדה המרכזית לנגיפים. עובדי המעבדות טוענים כי יהיה קשה מאוד לעמוד בהוראה.

בנתב"ג צופים עומסים כבדים גם מחר – אז צפויות להגיע לישראל כ-30 טיסות מדובאי. חברות התעופה מוציאות טיסות כדי להשיב ישראלים לארץ לפני כניסת התקנות לתוקפן. בינתיים, נוסעים מתלוננים שהחברות מקפיצות את המחירים דווקא עכשיו.

בתוך כך, בימים הקרובים קבינט הקורונה יתכנס כדי לדון באפשרות של סגר. ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין שוקל אם לתמוך בכך. לדברי גורמים במשרד הבריאות לכאן חדשות, כל יום שעובר בלי החלטה על הגבלות חדשות מקרב אותנו לסגר. צמרת משרד הבריאות והשר יולי אדלשטיין זעמו על כך שלא מתקבלות החלטות על ידי השרים.

זן הקורונה החדש עלול לפגוע גם בהקלות למתחסנים. ראש שירותי בריאות הציבור הסבירה לשרים בגלל המוטציה החדשה, שטרם ברור חיסון יעיל מפניה, ייתכן שהמתחסנים לא יקבלו פטור גורף מבידוד.