צעדת מחאה נגד נתניהו
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

חברי ועדת הבדיקה לעניין הצוללות הודיעו על התפטרותם - בגלל המגבלות שהטיל היועמ"ש על עבודתם

בין המגבלות שקבע מנדלבליט - הוועדה לא תעסוק בכלי השיט אלא רק בצוללות, וצמצום משמעותי של שמיעת העדים. "במצב דברים זה, הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת", כתב השופט בדימוס אמנון סטרשנוב
תמר אלמוג
22 בדצמבר 2020
11:02
עודכן ב 15:05

שלושת חברי ועדת הבדיקה לעניין הצוללות הודיעו היום (שלישי) על התפטרותם - בגלל המגבלות שהטיל היועץ המשפטי לממשלה על עבודת הוועדה. "במצב דברים זה, הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר שלא יאפשרו לה למצות את הבדיקה ולהגיע לחקר האמת", כתב ראש הוועדה השופט בדימוס אמנון סטרשנוב.

בין המגבלות שקבע היועץ אביחי מנדלבליט: הוועדה לא תעסוק בכלי השיט אלא רק בצוללות, צמצום משמעותי של שמיעת העדים - כאשר מדובר בעדים שמעידים גם בתיק הפלילי, הוועדה תבדוק באופן כללי בלבד את תחומי האחריות של צה"ל והליכי הרכש של מערכת הביטחון.

עוד כתב השופט בדימוס סטרשנוב במכתב חברי הוועדה: "בעת שנטלתי על עצמי את ראשות הוועדה, היה זה משום שחשתי כי מדובר במשימה לאומית וציבורית חשובה ביותר, ומתוך רצון כן ואמיתי להגיע לחקר האמת. בנסיבות שנוצרו חוששני כי אין כל אפשרות ממשית לבצע בדיקה אפקטיבית ואמינה בנושא כה חשוב וחיוני למדינת ישראל".

גורמים במערכת המשפט אמרו היום כי למרות התפטרות הוועדה לא מן הנמנע שעבודתה תוכל להימשך עם חברים חדשים שימונו ושתהליך הבדיקה יימשך. במהלך עשרת הימים האחרונים התקיימו דיונים והתיעצויות בין היועץ המשפטי לממשלה לבין היועץ המשפטי של משרד הביטחון כדי לבחון את ההגבלות ואת עבודת וועדת סטרשנוב ובעקבות ההגבלות על עבודת הוועדה הודיע היום סטרשנוב על התפטרותו. הגורמים ציינו כי ברור היה לכולם שהיועץ המשפטי חייב היה לקבוע את המגבלות לנוכח כתבי האישום ולא ברור מדוע הנושא לא נבדק טרם הקמת הוועדה.

בסוף החודש שעבר פנה מנדלבליט במכתב לשר הביטחון בני גנץ וביקש שוועדת הבדיקה לחקר פרשת הצוללות לא תחל בעבודתה - עד לסיום בדיקת משרדו של היועץ בעניין. מנדלבליט הסביר כי טרם הסתיימה הבחינה אם פעילות ועדת הבדיקה - שעל הקמתה הודיע גנץ שבוע קודם לכן - פוגעת בהליך הפלילי המתקיים במקביל.

מלשכת שר הביטחון מסרו בתגובה כי עבודת הוועדה והתנהלותה ייעשו כפוף להנחיות מקצועיות של היועץ המשפטי לממשלה כפי שנמסר עם ההודעה על פתיחתה, וזאת מתוך כוונה שלא לפגוע בתקינות ההליך הפלילי: "נפעל בכדי שהוועדה תחל את פעילותה ללא דיחוי, מיד לאחר שיתקבלו הנחיות היועמ״ש".

העדים שהיו אמורים להופיע בפני חברי הוועדה בתחילת החודש הם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, ראש המטה המדיני-ביטחוני אלוף במילואים עמוס גלעד, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר דן הראל ותת אלוף במילואים שמואל צוקר, ששימש כראש מנהל הרכש במשרד הביטחון.