חיילת
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

צעירה טרנסג'נדרית התלוננה נגד מפקדה שהתעמר בה בשירותה בצה"ל

אלכסנדרה ליברמן בת ה-20, התלוננה לפני שחרורה מצה"ל ליועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר נגד קצין בדרגת רב סרן שלטענתה אמר לה: "מה שיש לך בין הרגליים משנה מאוד" • אגודת הלהט"ב: "דורשות מצה"ל לתחקר ביסודיות את המקרה החמור הזה" • צה"ל: "עם קבלת הדיווח הוא טופל על ידי גורמי יוהל"ם. בהתאם להעדפת החיילת, ובאישור הפרקליטות הצבאית, הדיווח הופנה לבירור על ידי מפקד בכיר"
איתי שיקמן
23 בדצמבר 2020
07:55

צעירה טרנסג'נדרית, אלכסנדרה ליברמן בת ה-20, התלוננה לפני שחרורה מצה"ל ליועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר נגד קצין בדרגת רב סרן שהתעמר בה בשירותה. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לטענתה של ליברמן, הקצין, מפקד הגף בו שירתה בחיל האוויר, אף השתמש כלפיה בשפה בוטה, תוך שהוא מתייחס לאיבר מינה הזכרי ואומר לה ש"מה שיש לך בין הרגליים משנה מאוד".

ליברמן, שהתגייסה לשרת כטכנאית בגף אוויוניקה תובלה של חיל האוויר, יצאה מהארון כאישה טרנסית בשרות, והחלה לקבל טיפול הורמונלי בהתאם. לחיילת סופקו מגורים נפרדים אך לא שירותים נפרדים. כחלק מהגדרתה העצמית כאישה נכנסה אלכסנדרה לשירותי נשים ואף בילתה בשעות פנויות עם חברותיה במגורי בנות. אלא שתלונה מסתורית שהגיעה למפקד הגף הובילה לשיחה בין השניים.

"הוא ניסה להצדיק אותן", סיפרה ליברמן בשיחה עם כאן חדשות. "הוא הצדיק את זה ואמר שאני לא כמו שאר הבנות במרכאות, ומה שיש לי בין הרגליים משנה מאוד. זה הגעיל אותי מאוד אבל יותר מכל זה גרם לי לבכות", סיפרה.

אלכסנדרה הועברה בהמשך לתפקיד אחר, פקידותי, וכך סיימה את שרותה. רק לקראת השחרור היא אזרה אומץ והתלוננה. "העיקר זה להמשיך להילחם. הצדק לפעמים לצדנו ולפעמים לא. כשהוא לא צריך להילחם במערכת".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב הילה פאר התייחסה לפרסום ואמרה כי "מדובר בהתבטאות פשוט מזעזעת של הדרג הפיקודי שגובל בהטרדה מינית. זו אפליה שברור שאינה עומדת בקנה אחד עם נוהל שירות קהילת הטרנס בצה"ל ולכן אנחנו דורשות מצה"ל לתחקר ביסודיות את המקרה החמור הזה".

מצה״ל נמסר בתגובה: "עם קבלת הדיווח הוא טופל על ידי גורמי יוהל״ם. בהתאם להעדפת החיילת, ובאישור הפרקליטות הצבאית, הדיווח הופנה לבירור על ידי מפקד בכיר. החיילת לוותה על ידי גורמי היוהל״ם לאורך שירותה וסיימה שירות מלא. בצה״ל משרתות ומשרתים כלל החייבים בגיוס על-פי חוק, ללא קשר לנטייתם המינית או לזהותם המגדרית. כל מקרה של גילוי אלימות או פגיעה על רקע מיני בצה״ל מטופל בחומרה, ותוך גילוי אפס סובלנות".