אמסטרדמסקי

רגע לפני פיזור הכנסת: איך נראה שוחד "כשר" של מיליארד שקל?

בין שלל הסעיפים בישיבת הממשלה הסתתר לו סעיף ח', בו המון מספרים - ירידה לפרטים מגלה את האתנן שהתחייבה הממשלה לתת לח"כים תמורת תמיכתם בחקיקה שתסדיר את פעולתה בזמן פיזור הכנסת - מיליארד שקל שיילכו לעמותות של מקורבים
שאול אמסטרדמסקי | פרשנות
23 בדצמבר 2020
20:02

אתמול באמצע היום, בלי ששמנו לב, הממשלה החליטה להעביר לחברי הכנסת, שנייה לפני שהיא מתפזרת, שוחד "כשר" של מיליארד שקל.

איך זה עובד? אתמול בזמן שכולנו חיכינו לכנסת שתתפזר, התקבלה אחר הצוהריים הודעה מפתיעה מאוד. הממשלה מתכנסת פתאום, יש דברים חשובים לעשות. על סדר היום: תשעה סעיפים, כל מיני סעיפים חשובים, כולל אפילו מה יהיה הנושא המרכזי בטקס יום העצמאות ה-73 למדינת ישראל.

אבל חוץ מזה, הסתתר שם גם סעיף ח':"יישום הסכמים פוליטיים בעלי משמעות תקציבית". ומאחורי השם המכובס הזה, מסתתרת טבלה עם המון מספרים שמסתכמים במיליארד שקל. מיליארד שקל שעוברים רגע לפני שהכנסת מתפזרת. למשל, להנצחת רבנים ראשיים או לבינוי פנימיות ביהודה ושומרון או לטיפול באוכלוסיות מגוונות, לרבות הקהילה הלהט"בית.

מה זה המיליארד שקלים האלה? המיליארד שקלים האלה הם בעצם כסף שהממשלה משלמת לחברי הכנסת בשביל שיהיו מוכנים להעביר באותו יום בשלוש קריאות תיקון לחוק יסוד שיאפשר את עבודת הממשלה בשנה הבאה בזמן שיש בחירות. במקום קיצוץ של 28 מיליארד שקלים, יהיה קיצוץ של "רק" 12 מיליארד שקלים. אבל בשביל שהח"כים יתמכו, צריך לתת להם משהו.

מה הם נתנו להם בתמורה? כמעט מיליארד שקל שהולכים למטרות האלה. ובמילים אחרות, לחברי הכנסת שלנו לא אכפת שאין תקציב וכל משרדי הממשלה הולכים לספוג קיצוץ. מה שהיה חשוב להם לעשות ברגע האחרון זה לקבל את השוחד הכשר הזה  בשביל שיוכלו לחלק את הכסף הזה לכל מיני עמותות של מקורבים של מקורבים.

ככה עובדת הפוליטיקה שלנו.