חגית אמיגא
-

"את לא נראית אחת שאפשר להרביץ לה": השוטרת שהגנה על גברים אלימים

במשך חודשים סבלו נורית וח' מהתנהגות אלימה מצד בני זוגן. הן התלוננו שוב ושוב במשטרה וגילו כי לא נעשה דבר. אז התברר שהשוטרת שאמונה על החקירות, חגית אמיגא, הייתה בקשר עם הגברים האלימים מחוץ לחדרי החקירות. כשהנשים ניסו להתלונן על על הקשר הבעייתי – במח"ש טייחו את התלונות
דניאל אלעזר
24 בדצמבר 2020
09:15

במשך חודשים ארוכים סבלו נורית וח' מהתנהגות אלימה מצד בני זוגן. הן התלוננו שוב ושוב במשטרה וגילו כי לא נעשה דבר. אתמול (רביעי) פורסם בחדשות הערב שהשוטרת שהייתה אמונה על החקירות בשני המקרים, חגית אמיגא, הייתה בקשר עם הגברים האלימים בשני המקרים מחוץ לחדרי החקירות. כשהנשים ניסו להתלונן על על הקשר הבעייתי - במח"ש טייחו את התלונות נגד השוטרת. 

צפו בכתבה המלאה 

"'לא יכול להיות שאת קורבן', ככה היו אומרים לי בחקירות", מספרת נורית. "את לא נראית כמו אחת שאפשר להרביץ לה". הקשר של נורית עם בן זוגה הידרדר לאלימות קשה שלושה חודשים לאחר שהתחתנו. "הוא היה מחטיף, זורק, מאיים 'אני ארצח אותך'", סיפרה. במקרה של אירוע אלימות קשה שהוביל את נורית להתלונן במשטרה, היא גילתה שזומנה לחקירה באזהרה על מתן עדות שקר. 

לאחר שהתלונות שהגישה נסגרו בזו אחר זו, גילתה נורית על התכתבות בין שכנתה לבניין, חוקרת המשטרה חגית אמיגא, לבין בעלה. אמיגא הייתה באותו הזמן ראש צוות אלימות במשפחה בתחנת ראשון לציון - שבה טופלו תלונותיה של נורית. 

כשפנתה למח"ש התברר כי מפקדה של אמיגא עדכן אותה מראש על כוונתה האישה להתלונן נגדה - בכך שיבש חקירה. מבדיקת כאן חדשות עולה כי במח"ש החליטו באופן תמוה לסגור את התיק נגד אמיגא מחוסר ראיות, וגם נגד מפקדה הסתפקו בהמלצה להעמידו לדין משמעתי.

עורכת הדין שליוותה את התיק היא כוכבת הריאליטי מור לרמן. בשיחה עם נורית נשמעת לרמן אומרת: "היא (אמיגא) הועמדה לדין משמעתי, אני במקומך מורידה פרופיל, ממשיכה הלאה בחיים שלי. את צריכה להיות מרוצה". 

ח' סיפרה: "כשהגעתי לקבל שוב צו הגנה מבית המשפט, חגית הגיעה לדיון ודיברה נגדי. זה מנע ממני את קבלת הצו וגרם למסכת אלימות מצידו"

מקרה דומה עברה ח', שחוותה מסכת התעללות קשה מבן זוגה, שאף תקף אותה בצורה חמורה בבית החולים לאחר לידה. "הוא הגיע לשם, תפס אותי על המיטה וניסה לזרוק אותי מהחלון", סיפרה. גם במקרה הזה אמיגא היא החוקרת בתיק, ובאותה תקופה היא הייתה במצב כלכלי קשה ולקחה הלוואה מהשוק האפור. 

ח' החלה לחשוד בקשר שנרקם בין החוקרת לבן זוגה האלים. "כשהגעתי לקבל שוב צו הגנה מבית המשפט, חגית הגיעה לדיון ודיברה נגדי", תיארה. "זה מנע ממני את קבלת הצו וגרם מאוחר יותר לשרשרת של מסכת אלימות מצידו". אמיגא הופיעה בבית המשפט בבגדים אזרחיים, ולא עדכנה אף אחד מהממונים עליה על התייצבותה בדיון. 

ח' התלוננה נגד אמיגה במח"ש אבל החקירה לא העלתה דבר פלילי, והחוקרים הסתפקו בהמלצה להעמידת השוטרת לדין משמעתי. זה הסתיים רק בנזיפה חמורה ובהורדה בדרגה על תנאי למשך חצי שנה. אירוע נוסף שבו אמיגא כשלה בתפקידה והועמדה לדין משמעתי, קרה כשלקחה מאחד מנחקריה הלוואה של 12 אלף שקלים. במשך שלוש שנים היא התחמקה מלהחזיר אותה. גם הפעם זה הסתיים בנזיפה חמורה והורדה בדרגה.

בשני המקרים, של נורית וח', הוגש בסופו של דבר כתבי אישום נגד בני זוגן לשעבר, על מקרים נוספים שחוו וטופלו בידי חוקרים אחרים. כל התיקים שנסגרו לא נפתחו עד היום. ורק סימן שאלה אחד נותר בעינו – למה שוטרת התנכלה להן – ואיך המערכת המשיכה לשמור עליה?

תגובות

מהמשטרה נמסר: "התנהלות השוטרת אינה עולה בקנה אחד עם נורמות ההתנהגות וערכי הארגון. מיד עם הפתיחה בחקירה במח"ש נגדה הוצאה לחופשה כפויה ובהמשך הועברה מתפקידה. בעקבות שתי הרשעות בבית הדין למשמעת בגין התנהגות שאינה הולמת, הושתו עליה עונשים שונים ובהמשך בוצע שימוע לשקילת פיטוריה מהמשטרה". 

ממח"ש נמסר: "העובדה שהתלונותיה של נורית חן נסגרו בעילות שונות אינה מעידה על כך שההחלטות התקבלו ממניע פסול וכי היו ליקויים בטיפול התלונותיה. בחקירת מח"ש עלה כי לקצינת המשטרה הנילונה לא הייתה נגיעה בטיפול בתיקים בין בני הזוג. הוסבר למתלוננת כי לא היו ראיות בתיק החקירה לקיומו של קשר רומנטי בין בן זוגה לשעבר של המתלוננת לבין הקצינה ועל כן הוחלט לסגור את התיק נגדה מחוסר ראיות מספיקות".

באשר לתלונתה של ח' הוסיפו במח"ש: "לא עלתה בתיק אינדיקציה להטיה של הטיפול בתלונות, אולם עצם ההגעה לדיון הייתה פסולה, ועל כך הופנה עניינה לנקיטה בצעדים משמעותיים".