-
צילום: גילי יערי, פלאש 90

מוצ"ש - ההזדמנות האחרונה של כחול לבן להתפצל

מחר בערב הוא המועד האחרון שבו יכולה להיות מאושרת התפלגות של שליש מחברי סיעה קיימת - כך שהסיעה החדשה תזכה למימון מפלגות • סער זכה בתואר "המפתיע של השבוע", בנט מתמודד עם שחקן חדש במגרש הימני, חולדאי ושלח מגבשים רשימות | סיכום הימים הראשונים במערכת בחירות 2021
יערה שפירא
25 בדצמבר 2020
11:54

מחר בערב (שבת) תהיה לכחול לבן ההזדמנות האחרונה להתפצל -לפני ההליכה לבחירות. מוצאי שבת הוא המועד האחרון שבו יכולה להיות מאושרת התפלגות של שליש מחברי סיעה קיימת - כך שהסיעה החדשה תזכה למימון מפלגות. לכן, אם הרעיון שעלה במערכת הפוליטית לפיצול "סיעת ניסנקורן" בכחול לבן עתיד להתממש - זה יתרחש כנראה ביומיים הקרובים.

לפי סעיף 4 לחוק מימון המפלגות, סיעה תקבל מקדמת בחירות לפי מספר חברי הכנסת שנמנים על הסיעה ביום הקובע, ובבחירות הנוכחיות - היום הקובע הוא שבת. בכנסת אומרים שאם מספיק מחברי אחת הסיעות יגישו בקשה לפני המועד, ועדת הכנסת תתכנס כדי לדון בכך בצאת שבת. 

הימים הבאים צפויים להיות ימים של גיבוש המפלגות - זאת עוד לא תקופת הקמפיינים. בימין ובשמאל מועמדים מנסים למצב ולבדל את עצמם מהמתחרים. בימין גדעון סער הפתיע עם עיתוי העזיבה שלו והקמת מפלגתו החדשה. גם חבירת אלקין נשמרה בסוד - עד שהודיע על כך. 

נתניהו צריך למצוא אויב חדש: קמפיין "אני מול כל השמאל" לא יעבוד מול סער ובנט | פרשנות

נראה שסער מצליח למצב את עצמו יפה, ורואים זאת גם בסקרים. בנט לעומת זאת, הכריז השבוע על מועמדותו לראשות הממשלה בעיתוי מאוד לא טוב מבחינתו - שהתנגש עם ההצהרה של אלקין. בד בבד, נראה סער נוגס לו בסקרים. בנט תכנן הרבה לפני סער להכריז על מועמדותו לקראת מערכת הבחירות, אך זה גנב לו את המומנטום, יחד עם עמדת המנהיג הימני שאינו נתניהו. 

בשמאל - ראש עיריית תל אביב רון חולדאי עובד חזק על גיבוש רשימה שיתמודד בראשה בבחירות הקרובות. הוא ואנשיו לא החליטו עדיין מתי כדאי להכריז על המפלגה החדשה. בעקבות הודעתו של עמיר פרץ על עזיבת תפקידו כיו"ר העבודה - עלתה האפשרות שאולי חולדאי יתפוס את המקום הזה, אך כרגע הוא לא מעוניין בכך. 

עפר שלח, שהודיע אתמול על הקמת מפלגתו החדשה, כבר נמצא במגעים עם חברי כנסת מטעם כחול לבן על אפשרות שיצטרפו אליו - בהם גם שני שרים מכהנים. כך שאם גנץ רוצה לרוץ בבחירות הקרובות, הוא צריך לבדוקשמאחוריו יש מפלגה בכלל.

בין העוזבים הפוטנציאליים של כחול לבן - אבי ניסנקורן, שרהמשפטים. אפשר לומר כמעט בוודאות שבכחול לבן הוא לא ירוץ. הוא נפגש עם רון חולדאי לגבי המפלגה החדשה שלו, ואף הציעו לו להתמודד עם ראשות העבודה. נוסף לכך, הוא נמצא במגעים גם עם יאיר לפיד על אפשרות שישתלב במקום מכובד ברשימת יש עתיד.

בתקופה הקרובה - כל מי שרואה עצמו מועמד, ומפלגות שעדיין מחפשות את דרכן, ינסו למצב ולבדן את עצמן עד למועד הגשת הרשימות לכנסת ב-4 בפברואר. תחילת הקמפיינים, תהיה השלב הבא.