הדיון בוועדת החינוך - 27.12.20

ועדת החינוך לא אישרה את תקנות הממשלה: כיתות ה'-י' ילמדו בבתי הספר בסגר

ההחלטה תקפה ביישובים ירוקים וצהובים • לפני החלטת ועדת החינוך: גנץ ביקש מיו"ר הוועדה רם שפע לבטל את החלטת הממשלה - ולפתוח את מוסדות הלימודים בכל שכבות הגיל • ועדת הכספים דנה במנגנון תקציב המדינה ההמשכי לשנה הבאה • הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה: בלי חיסונים לא יהיו לימודים
כתבי כאן חדשות
27 בדצמבר 2020
10:25
עודכן ב 14:10

ועדת החינוך לא אישרה היום (ראשון) את תקנות הממשלה ובכך קבעה כי תלמידי כיתות ה'-י' ילמדו בבית הספר במהלך הסגר ולא מרחוק כפי שביקשה הממשלה שיהיה. שבעה חברי כנסת הצביעו נגד נוסח התקנה כפי שהוצע על ידי הממשלה. יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת רם שפע מכחול לבן, שוחח לפני ההצבעה עם יו"ר מפלגתו בני גנץ וזה ביקש ממנו לבטל את החלטת הממשלה ולפתוח את כל מוסדות הלימודים בכל שכבות הגיל.

בתוך כך, הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה במחאה על כך שעובדי ההוראה טרם חוסנו נגד נגיף קורונה. בהסתדרות טוענים כי דורשים לחסן את עובדי ההוראה שחפצים בכך, אולם משרדי הבריאות והחינוך לא נענו לקריאה. בהודעה שפרסמה ההסתדרות נכתב: "אם לא יהיו חיסונים - לא יהיו לימודים".

האזינו לריאיון המלא עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד, בכאן רשת ב

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד התראיינה הבוקר לאריה גולן בכאן רשת ב ודרשה לחסן את המורים. "אם נראה שלא מחסנים אותם - יכול להיות שנכריז על סכסוך עבודה ונשבית על פי חוק", אמרה. בן דוד מתחה ביקורת על ההחלטה לפתוח את הלימודים בניגוד לדעת משרד הבריאות: לא נראה לי הגיוני שמשרד הבריאות, שאמון על בריאותם של כל האזרחים, אומר שאי אפשר לפתוח ובעקבות לחצים כאלה ואחרים כן פותחים".

יו"ר ועדת החינוך: אין סיבה שילדי כיתות ה' עד י' יישארו בבית

בפתח ישיבת ועדת החינוך, אמר שפע כי אין שום סיבה שילדי כיתות ה' עד י' יישארו בבית: "אני שמח שמשרד החינוך והממשלה הבינו שלפחות את הגנים ישאירו, אבל מבחינתי זה ממש לא מספק ואין שום סיבה שילדי ה' עד י' יישארו בבית לתקופה של חודש לפחות. השורה התחתונה של הישיבה הבוקר ברורה - אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים לקבל מענה חינוכי לה' עד י'". ח"כ שפע סיפר שקיבל שיחות הפחדה מגופים מסוימים לבל יגרום לפתיחת מערכת החינוך. לדבריו, הילדים שנמצאים בבית מול הזום במשך יום שלם משלמים מחיר כבד מדי ואין סיבה לכך.

צפו בדיון בוועדת החינוך: 

אריה מור, סמנכ"ל ומנהל אגף בכיר חירום וביטחון במשרד החינוך אמר בדיון כי עיקר התחלואה הוא במגזר החינוך החרדי. "כפי שתיארנו, עיקר העלייה בתחלואה היא בישיבות ובפנימיות במגזר החרדי. יש התייצבות במגזר הכללי בשבועיים האחרונים, זוהי תמונת המצב. 528 גני ילדים סגורים בגלל תחלואה נקודתית; רוב הגנים עם חולה אחד, ועוד 21 גנים עם שני חולים ומעלה. עיקר האירועים החריגים הם במגזר החרדי בישיבות - חלקם במוסדות חינוך מפוקחים וחלקם במוסדות חינוך לא מפוקחים", אמר מור.

ח"כ יאיר גולן ממרצ אמר בדיון: "כל היישובים האדומים - ערים חרדיות, ערים עם שכונות חרדיות רבות ויישובים ערביים. למה להשבית את מערכת החינוך? זה גובל בטירוף. תטילו מגבלות אפילו יותר קשות על הערים האדומות, אבל רוב אזרחי ישראל חיים ביישובים לא אדומים".

בתוך כך, ועד ההורים הארצי פנה לחברי הכנסת שחברים בוועדת החינוך וקרא להם לא לאשר את התקנות מבלי להחזיר את תלמידי כיתות ה'-י' בערים ירוקות וצהובות לבתי הספר. גם חברת הכנסת אורלי פרומן מכחול לבן כתבה אתמול בטוויטר כי בכוונתה לדרוש בדיון לכלול את תלמידי הכיתות המדוברות "במסגרת הלומדים כפי שמתנהל כיום". "במידה שלא", כתבה פרומן, "אצביע נגד אישור התקנות כפי שהוצגו על ידי הממשלה".

מנגנון תקציב המדינה ההמשכי

ועדת הכספים דנה הבוקר בנושא מנגנון תקציב המדינה ההמשכי לשנה הבאה. שר האוצר ישראל כ"ץ משתתף בישיבה. יהלי רוטנברג, החשב הכללי, אמר בפתח הדיון: "מהותו של תיקון החקיקה היא לאפשר את פעילות הקורונה לצד תקציב המשכי. צריך לזכור אנחנו לא במצב שיש תקציב, מדובר במצב המשכי של הפעילות ההמשכית מבלי לקבע את סדרי העדיפויות של הממשלה. זה יאפשר לנו להעביר עודפים משנת 20' ל-21', להעביר את פעילות הקורונה זה עוד 50 מיליארד שקלים במסגרת אותן קופסאות שנוכל ליישם ולסייע למשק. התקציב הזה יאפשר לנו פעילות המשכית שהיא הרבה יותר מרחיבה, אנחנו מוציאים החוצה את הקרן של החוב הממשלתי".

יוגב גרדוס, מ"מ ראש אגף תקציבים אמר על הצעת החוק המוצעת: "במסגרת החוק הזה אנחנו מציעים להעלות את ההוצאה התקציבית מ-311 ל-414.5 מיליארד. בשורה התחתונה, בחוק נוכחי ללא תיקון התקציב ל-2021 יעמוד על 311 מיליארד, בתיקון מוצע הוא יעמוד 414.5 מיליארד מול 426 מיליארד מגבלת הוצאה אילו היה תקציב מאושר ל-2021, התכנסות של 14.7 מיליארד שקלים".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני מתח ביקורת על החסרת כ-15 מיליארד שקלים לעומת מגבלת ההוצאה לשנת 2021, בדגש על המחסור לארגונים החברתיים השונים, שמתוקצבים באמצעות תקציבי תמיכות: "אני לא אסכים להביא חוק שיוציא חצי מהמדינה", אמר גפני. "האם ניתן להגדיל את התקציב ל-430 מיליארד והאם ניתן להכניס את התמיכות בתוך החוק? התפקיד שלי לשנות את החוקים. אני לא אחראי למצב הזה, יש פה מוסדות, ארגונים, שעוברים קורונה כבר כמעט שנה ונמצאים במצב בלתי אפשרי. הממשלה לא מתכנסת, לא ועדת שרים. רק אנחנו מתכנסים. אני לא יכול לומר שאני מבקש לשנות חוק קבוע? שיעשו הוראת שעה. איך מישהו מצפה ממני שנאשר בגלל האחריות שלנו למדינה, שאנשים ירעבו ללחם?!".

השפעת הסגר על המסחר 

ועדת החוקה דנה הבוקר באישור מגבלות הסגר בתחומי המסחר, מקומות העבודה ואיסור ביקור בבתים. ח"כ יואב סגלוביץ מיש עתיד הודיע כי סיעתו תתנגד: "יש לנו תפקיד בכנסת וחלק ממנו הוא לבקר את פעולות הרשות המבצעת. והרשות המבצעת נכשלת בתפקיד שלה. אני לא סומך על החלטות הממשלה בהקשרים האלו", אמר סגלוביץ'.

חבר לסיעה, מאיר כהן אמר כי יתכן שאם הממשלה לא היתה נוהגת איפה ואיפה באכיפת התקנות לא היינו מגיעים לסגר הנוכחי: "אנחנו ראינו מה קרה בנתב"ג. אנשים חזרו מכל העולם ממדינות אדומות ולא היתה שום אכיפה. אנחנו מסתובבים ברחוב ורואים מי מתייחס להגבלות ומי לא". 

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו אמר כי הוא חלוק בנקודה אחת על ד"ר שרון אלרעי פרייס: "היא חושבת שאפשר לשלוט במחלה ואני חושב שאי אפשר. השטות הזו שאפשר לשלוט במחלה היא בלתי הגיונית והיא פוליטית לחלוטין. קראו לי מכחיש קורונה וזה מעניין לי את הסבתא".

ד"ר אלרעי פרייס השיבה:  "אפשר לזרוק סיסמאות פופוליסטיות ואחרות אבל בכל המדינות שניסו להגיע לחיסון עדר ראינו עלייה משמעותית במספר המתים. בגל השני היינו שיאני התמותה בעולם מקורונה. אם אתם תגידו שהכל פוליטי זו תהיה אחריות שלכם לתוצאות".

על כך השיב לה ח"כ אבידר: "הפקיד האחרון שאמר כאן פופוליסטים לא יצא מפה נקי. אנחנו הפעם מוותרים לך". וח"כ סגלוביץ המשיך: "מה שאמרה כאן ד"ר פרייס לא קשור לרפואה. דיברת כאן מספיק".

בהכנת הכתבה השתתפו מיכאל שמש, אוריה אלקיים, דנה ירקצי, לירן כוג'הינוף, וזאב קם