תמונה מפגישת ארדואן-הנייה

שר ישראלי: על טורקיה לצמצם את תמיכתה בחמאס כדי לשפר את היחסים עם ישראל

בכיר בממשלה הגיב בעילום שם בעיתון א-שארק אל אווסט לדברי ארדואן על הרצון בשיפור הקשרים עם ישראל. לדברי השר על טורקיה להפסיק לעודד את פעילותה הצבאית של חמאס
שמעון מיג'אן
28 בדצמבר 2020
11:04

שר בכיר בממשלה אומר הבוקר (שני) כי על טורקיה לצמצם קודם כל את תמיכתה בחמאס ולהפסיק לעודד את פעילותה הצבאית על מנת לשפר את היחסים בין המדינות. השר שדיבר בעילום שם צוטט הבוקר בעיתון א-שרק אל-אווסט בתגובה על דבריו של נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, בסוף השבוע כי הוא מעוניין לשפר את הקשרים עם ישראל.

ארדואן אמר כי ארצו מעוניינת בהידוק היחסים עם ישראל, על אף שהיחס שלה כלפי הפלסטינים "אינו מקובל", כלשונו. הוא ציין כי השיחות עם ישראל ברמה המודיעינית נמשכות והוסיף שעדיין ישנן בעיות עם הצמרת הישראלית. בירושלים טרם הגיבו לדברי ארדואן. "היחסים של טורקיה עם חמאס מציבים קשיים בפני שיפור היחסים המדיניים בין המדינות. הקשרים הכלכליים בפריחה והקשרים הביטחוניים טובים, אבל הקשרים המדיניים בין הממשלות גרועים".

בין טורקיה וישראל שוררת מתיחות גבוהה, כשרק בחודש אוגוסט איים ארדואן בסגירת השגרירות באיחוד האמירויות והשהיית הקשרים הדיפלומטיים עימה - רק בשל הסכם הנורמליזציה עם ישראל. "לא ניתן להפר את זכויותיהם של הפלסטינים", אמר אז הנשיא הטורקי.

בדצמבר 2019 בכירים טורקים הודיעו שלא יאפשרו הנחה של צינור, שאמור להעביר גז מהמאגרים הישראליים לעבר אירופה. הצינור הישראלי היה אמור להיות מונח בשטח ימי, שאותו נכסה לעצמה טורקיה, בעקבות חתימת הסכם ימי-כלכלי עם לוב. 

במאי 2018, לאחר עימות נוסף בין ישראל ורצועת עזה, החזירה טורקיה את שגרירה מישראל. ארדואן כינה אז את ההתנהלות הישראלית "טבח" וקרא למנהיגים יהודים ונוצרים לגנות את פעילותה. בד בבד, טורקיה החזירה את שגרירה בארצות הברית בשל חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים.