התור בנתב"ג

התוכנית החדשה של משרד הבריאות לביטול הבידוד במלוניות

השבים מחו"ל ייבדקו בנתב"ג, ולאחר שיתחייבו לעבור בדיקה נוספת לאחר תשעה ימים – ישוחררו לבידוד בבית • תיעוד: מבודדים מנסים לפרוץ החוצה ממלונית קורונה בירושלים • צפיפות רבה בנתב"ג בתור לוועדת החריגים לפטור מבידוד במלונית
כתבי כאן חדשות
28 בדצמבר 2020
16:56
עודכן ב 19:51

ברקע הביקורת – משרד הבריאות גיבש תוכנית לביטול הבידוד במלוניות, כך פורסם לראשונה היום (שני) בכאן חדשות. לפי התוכנית כל אדם ששב מחו"ל יעבור בדיקה בנתב"ג. אם התוצאה תהיה שלילית, הנבדק יצהיר שיעבור בדיקה נוספת לאחר תשעה ימים, וישוחרר לבידוד ביתי. אם לא יסכים לעבור בדיקה בשדה התעופה, אותו אדם יועבר לבידוד במלונית.

הצטרפו לשידור בכאן 11

התוכנית עדיין לא קיבלה אישור מקצועי סופי ואישור משפטי. בד בבד, צפיפות רבה נרשמה היום בתור לוועדת החריגים בנתב"ג, דרכה יכולים לבקש פטור מבידוד במלונית. 

חמישה ימים לאחר שהחלה חובת הבידוד במלוניות קורונה לשבים מחו"ל, הפגינו במלון "גרנד קורט" בירושלים מבודדים רבים בדרישה לאפשר להם לצאת מבידוד. חלקם מנסים לעזוב בכוח את המקום.

ויקטור, ששוהה במלונית הקורונה במלון גרנד קורט מיום חמישי האחרון, אמר לכאן חדשות: "מתייחסים אלינו כאן כמו לפושעים. אנחנו כבר שבוע אוכלים את אותו אוכל, זו הפרה של זכויות האדם במלוא מובן המילה". לטענתו, מי שקיימו את ההפגנה מוקדם יותר היו "אנשים שמפגינים בבלפור". הוא הוסיף: "ראינו את ההפגנה למטה וכולנו ירדנו יחד".

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר היום כי: "לאור התרחיש שהחיסונים יעילים נגד המוטציה – יש לעבור לבידודים ביתיים ולהפסיק את הבידודים במלוניות". קיש אמר את הדברים בעקבות ריאיון של מנכ"ל משרד הבריאות לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום". הפרופסור חזי לוי אמר לכאן רשת ב שבמשרד הבריאות שוקלים אם להמשיך את הבידוד במלוניות לחוזרים מחו"ל. "אני לא בטוח שיש עוד מקום למלוניות הבידוד", הוסיף. 

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס היום למבצע החיסונים וציין שאדם בן 75 שסבל ממחלות רקע נפטר היום, כמה שעות לאחר קבלת החיסון. עוד הוסיף: "לא ידוע אם יש קשר לקבלת החיסון ומבדיקה ראשונית לא נראה שיש קשר כזה - ועדה בראשות ראש אגף בטיחות תבדוק זאת".

בד בד, שר הבריאות יולי אדלשטיין ביקר במרכז חיסונים בשדרות והודיע כי ישראל קרובה לחצי מיליון מתחסנים נגד קורונה. "בחודשיים הקרובים נהיה עם מיליון חיסונים נוספים", אמר. עוד ציין אדלשטיין שלפי ההסכמים הקיימים עם החברות שמייצרות את החיסון, ישראל צפוייה לחסן את כל האוכלוסייה בסיכון בשבועות הקרובים. 

את ההחלטה של ועדת החינוך לאפשר גם לתלמידי כיתות ה'-י' ללמוד בסגר, כינה שר הבריאות: "חוסר אחריות וחוסר כל הבנה". לדבריו: "אני מקווה שנוכל לנהל את המאבק בנגיף שמתפשט, ומצד שני לאפשר לכיתות י"א-י"ב להמשיך בלימודים. צריך זה לנהוג באחריות ובגישה של מסלול החיסון ומסלול הריסון". 

הבוקר פרסם משרד הבריאות כי כ-380 אלף ישראלים כבר קיבלו את המנה הראשונה של החיסון. אתמול התחסנו כ-99 אלף בני אדם ברחבי הארץ. במערכת הבריאות מוטרדים משיעור ההתחסנות הנמוך בחברה הערבית. החשש הוא שערביי ישראל מושפעים משמועות כוזבות בעניין החיסונים ואינם מאמינים לממסד. לכן הוחלט לשלש את תקציב ההסברה ולהיעזר במובילי דעה.

בהכנת הידיעה השתתפו קטי דור, דקלה אהרן-שפרן, שרון עידן ואיציק זוארץ