אלאור אזריה בבית המשפט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרשת "החייל היורה": לקראת הכרעה

מה ההבדל בין משפט פלילי לצבאי, מה טענו הצדדים ואיך הושפע צה"ל? שלוש שאלות בניסיון לעשות קצת סדר לקראת פסק הדין במשפטו של אלאור אזריה מחר
מוריה דביר
01 בספטמבר 2017
00:00

חייל צה"ל נפצע באורח בינוני ושני מחבלים נהרגו בתקרית בתל-רומיידה - הדיווחים בבוקרו של חג פורים, 24 במרץ 2016, לא העידו כי מדובר במשהו שונה מניסיונות פיגוע שהתרחשו באותה תקופה באזור כדבר שבשגרה. התמונה השתנתה בסביבות השעה 15:30, כאשר פורסם סרטון "בצלם" בו תועד אחד החיילים כשהוא יורה בראשו של אדם השרוע על הקרקע. המחבל עבד אל-פתח א-שריף נראה מנוטרל. אז חלחלה ההבנה שמה שאירע באותו בוקר של יום חמישי בחברון, ילווה את החברה הישראלית לאורך זמן.

מרגע פרסום הסרטון, חלה טלטלה. שר הביטחון דאז משה יעלון, אמר כי "אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אובדן עשתונות שכזה ואובדן שליטה שכזה. האירוע הזה יטופל במלוא החומרה". 


ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוציא הודעה לתקשורת בה נאמר "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש". אולם כבר באותו יום החלה מחאה ברשתות החברתיות נגד התנערות המערכת מהחייל. רבים טענו כי הצבא מיהר לחרוץ את דינו ולהציגו כפושע כאשר בסך הכל הוא נהג כפי שמצופה מכל חייל צה"ל, הרג מחבל. בעקבות הסחף, חזר בו ראש הממשלה מהודעת הגינוי ואף התקשר להוריו של אלאור אזריה כדי לעדכן אותם במצבו ולעודד אותם.

מיד לאחר פרסום הסרטון, הודיע הרמטכ"ל על פתיחת חקירת מצ"ח ואזריה היה חשוד ברצח. לבסוף הואשם בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת. המשפט, אשר נפתח ב-9 במאי, לווה בסיקור תקשורתי נרחב. בפרויקט מימון המונים ברשת נאספו 300 אלף שקלים כדי לסייע בהגנה על אזריה ואת צוות הסנגוריה הרכיבו עורכי דין מוערכים, בהם אייל בסרגליק ואילן כ"ץ. מנגד, גייסה התביעה לשורותיה את נדב וייסמן, שותף בכיר במשרד עורכי הדין הגדול בישראל, שבין היתר היה אחראי לכך שבפרקליטות הצבאית החליטו לא לנסות ולקדם עסקת טיעון אלא ללכת למשפט.

שלב העדויות במשפט סוקר בהרחבה ובתקשורת צוטטו עדים מן ההגנה והתביעה. בין השאר סוקרו בהרחבה עדויותיהם של שלושה בכירים לשעבר בצה"ל, אשר העידו לטובת אזריה בנימוק שהזירה כולה לא טופלה כראוי על ידי הגורמים הצבאיים וכי אזריה פעל כמצופה ממנו לאור הנסיבות.

אלאור עזריה בבית המשפטאלאור אזריה במהלך משפטו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

כחייל אלאור אזריה נשפט בבית דין צבאי. במה שונה משפט זה ממשפט פלילי רגיל?

"המשפט הצבאי הוא מקצועי בדיוק כמו המשפט הפלילי האזרחי", אומר הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, האלוף (במיל') דני עפרוני. לדבריו, "אותם דיני ראיות, סדר הדין דומה עד זהה. אנשים חושבים שאם שולחים אותם לבית דין צבאי, מדובר בבית משפט מקוצר או נוהל שמיישר קו עם המפקד או עם הרמטכ"ל. מדובר בתפיסות שגויות לחלוטין. מדובר בשופטים מקצועיים, ההליך הוא מקצועי לחלוטין. סעיף הריגה הוא אותו סעיף בחוק העונשין".

תא"ל עו"ד רחל דולב, לשעבר הסנגורית הראשית, מחדדת כי "אם בבית דין פלילי, בית המשפט יכול היה להרשיע את אזריה במקום בהריגה בגרימת מוות ברשלנות, אזי בבית דין צבאי יתווספו לאפשרויות ההרשעה גם עבירות כגון 'שימוש בלתי חוקי בנשק' או 'חריגה מסמכות תוך סיכון החיים והבריאות'".

הבדל נוסף הוא בהרכב השופטים. במקרים מסויימים ובהתאם לצורך, יישבו בהרכב מלבד משפטנים גם שופטים שהם מפקדי שדה. במקרה זה לשופטים אל"מ מיה הלר, סא"ל כרמל ווהבי צורף גם סא"ל ירון סיטבון, מפקד יחידת עוקץ לשעבר. "אולם", מדגישה תא"ל עו"ד דולב, "ההליך אשר צפוי להתקיים בבית הדין מחר יהיה זהה לחלוטין לזה שאנו מכירים ממשפטים בחברה האזרחית. במידה ויורשע אזריה ייקבע מועד נוסף לטיעונים לעונש ולאחריו גזר הדין וכן יהיה לו רישום פלילי. רק הרשעות בעבירות צבאיות מינוריות, אשר הוחרגו מחוק העונשין הרגיל לא יגררו רישום פלילי".

בנוגע לענישה עצמה, מסבירה תא"ל עו"ד דולב כי "חייל יכול להיענש במאסר או במאסר על תנאי, אין אופציה של עבודות שירות. המאסר עצמו מתווסף לתקופת השירות הצבאי, אם כי במקרים מסויימים הצבא יכול להחליט שהוא משחרר את החייל על סעיף של חוסר התאמה. במידה ותקופת המאסר עולה על שנה - החייל יועבר לכלא אזרחי".

מה היו הטענות העיקריות של הצדדים במשפט?

מהי ההשפעה של הפרשה על צה"ל והחברה הישראלית?

את חלק מהשפעות הפרשה ניתן לראות כבר עכשיו, חלקן יתבררו רק לאחר הכרעת הדין. חגי סגל, עורך העיתון "מקור ראשון" אשר בחר כאזריה כאיש השנה לשנת תשע"ו, מסביר כי "מקור ראשון היו הראשונים שבחרו באזריה כאיש השנה. בתחילה אמרו שזה עניין של אוריינטציה ימנית אבל לאחר מכן הצטרפו גם חדשות 2 וחדשות 10 וברור שמבחינה עיתונאית פובליציסטית הוא איש השנה. הוא חולל רעידת אדמה והוא כבר סמל להרבה דברים, הסיפור הוא לא רק אלאור אזריה". סגל מצביע על כך שהפרשה הובילה בין השאר להתפטרותו של משה יעלון מתפקיד שר הביטחון ולנאום של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, בו אמר כי הוא מזהה "תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב-2016".

הפגנת תמיכה באלאור עזריה בכיכר רבין (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)הפגנת תמיכה באלאור אזריה בכיכר רבין (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

בנוגע להשפעת הפרשה על הצבא עצמו אומר סגל כי "קשה לדעת מה תהיה ההשפעה על החיילים בשטח". אבל רבים הטוענים שהתגובה של המערכת הצבאית בערב בו פורסם הסרטון היא אשר גרמה לכדור השלג להתגלגל ולהתפתח לממדיו הנוכחיים.

"נעשו שלוש טעויות על ידי המערכת" אומר אבי בניהו, יועץ תקשורת ולשעבר דובר צה"ל: "ראשית, ההחלטה הראשונית להאשים את החייל ברצח. שנית, העובדה שבחרו לאזוק אותו כמו כל פושע. ושלישית, שבאותו ערב יצאו גם דובר צה"ל, גם הרמטכ"ל וגם שר הביטחון בגינויים והודעות לתקשורת". "יחד עם זאת", אומר בניהו, "לרמטכ"ל לא היה מנוס מלבד לפתוח בחקירה נגד אזריה ולהעמיד אותו לדין בהתאם לממצאיה. במידה ואמון החיילים במערכת נפגם כתוצאה מכך, זו היתה פגיעה זמנית בלבד". בניהו מספר גם כי מאז המקרה, מפקדי צה"ל וחיל החינוך מקיימים שיחות רבות לחיילים כדי לחדד את נוהלי הפתיחה באש וערכי טוהר הנשק.

הפרשה, אשר נודעה בתחילה כפרשת "החייל היורה", לא התרחשה בוואקום. ברשתות החברתיות ובמערכת הפוליטית התקיים כבר כמה חודשים דיון בנושא נוהלי הפתיחה באש והאם ידם של חיילי צה"ל קלה על ההדק. "הפרשה שלו זה פצע של עשרות שנים", אומר סגל: "עוד מהאינתיפאדה הראשונה, כשחיילים הועמדו לדין על התנהגות חריגה או שהרשויות תבעו חיילים שרק רצו להתגונן. הסיפור עצמו גם התרחש תוך כדי איניפאדת הסכינים". בהקשר זה יש להזכיר שכחודש לפני אותה תקרית אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי "היו מקומות שיש נערה בת 13 שמחזיקה מספריים או סכין ויש מתרס בינה לבין החיילים, לא הייתי רוצה שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה כזאת". דברים אלו הציתו דיון סוער בשאלה האם בכל מחבל אשר מבצע או מנסה לבצע פיגוע יש לירות על מנת להרוג ועד כמה חיילי צה"ל אמורים לסכן את עצמם, כדי לא לפגוע במחבלים אשר אינם נושאים נשק חם.

"אלאור אזריה חשף לבה שהיתה מתחת לפני השטח והתפרצה", אומר סגל, "במידה ויורשע או יורשע חלקית, סביר להניח שלא יהיה רעש גדול והוא לא צפוי לשבת בכלא הרבה זמן. אבל זיכוי כליל יגרום למהומה עצומה. התומכים בו יקבלו אישור לכך שרדפו חייל סתם, שפכו את דמו וכו'. למי שעד היום תמכו בו - זה ייתן דלק".