t
ראש הממשלה נתניהו בהשקת התוכנית לפיתוח הצפון
צילום: קובי גדעון, לע"מ

אותו גליל בשינוי אדרת

ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר תוכנית לפיתוח הצפון, בעלות כ-15 מיליארד שקלים. הישג או אחיזת עיניים?
חן ביאר
04 בינואר 2017
11:40
עודכן ב 14:07

ביום ראשון הקרוב צפויה ממשלת ישראל לאשר תוכנית לפיתוח הצפון, בעלות כ-15 מיליארד שקלים. חגיגות השקת התוכנית התחילו כבר בשבוע שעבר, הנאומים ננאמו בטקס בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ראשי הערים והמועצות הגיעו לברך, הפוסטים פורסמו בפייסבוק והציוצים צוייצו בטוויטר, אלא שלא ממש ברור מה יש לחגוג. 97% מהסכום מבוסס על תוכניות שאושרו בעבר, כמעט ללא תוספת לתקציב המועצות והעיריות. כלומר, הממשלה לא החליטה להשקיע עוד כסף בפיתוח הצפון אלא נתנה כותרת חדשה וחגיגית לתוכניות קיימות.


בשנים האחרונות גובשה במשרד לפיתוח הנגב והגליל תוכנית לפיתוח הצפון בעלות של כ-17 מיליארד שקלים. במסגרתה היה אמור להיות מוקצה כסף לשדרוג המנחת בראש פינה, להקמת אזור תעשייה בגולן, תכנית להצלת התיירות בטבריה וחיבור העיר אל מסילת הרכבת יחד עם קריית שמונה, וכן הקמת שורה של מרכזי ספורט ותרבות. כל ההשקעות במסגרת התוכנית היו אמורות להיות מתקציבים חדשים, ללא קשר לתוכניות פיתוח שכבר אושרו בשנים האחרונות. אלא שרוב פרטי התוכנית לא נכללים בהצעה שצפויה לאשר הממשלה ביום ראשון.

ההודעה על הוצאת התוכנית מתקציב 2017-2018 הציתה מחאה תחת הסיסמא, "הממשלה מאבדת את הצפון". קשה להגיד שהמחאה סחפה אחריה המונים אך כנראה בכל זאת עשתה את שלה וגרמה לכמה חברי כנסת להפעיל לחץ בנושא, חלקם חברי קואליציה. לבסוף הקימה הממשלה צוות שבשבועות ספורים החליף את התכנית עליה עמלו במשרד לפיתוח הנגב והגליל זה זמן.

איך מייצרים מתוכניות קיימות כותרת על 15 מיליארד שקלים לפיתוח הצפון? עוברים בין משרדי הממשלה השונים, מסמנים את הסעיפים שנוגעים לפיתוח הצפון, ומכניסים את כולם תחת הכותרת היפה "תכנית אסטרטגית". לעיתים מדובר בתכניות שאושרו לפני שנים או שנמצאות כבר בתהליכי תכנון מתקדם. כך, לדוגמא, כוללת התוכנית הקמת קריית ממשלה חדשה בעיר נצרת, אלא שתוכנית זו כבר אושרה בשנת 2010, ואפילו הועבר עבורה תקציב ראשוני ונבחר קבלן מבצע.

הדמיה של קריית הממשלה החדשה בנצרתהדמיה של קריית הממשלה החדשה בנצרת

13 מתוך 15 מיליארד השקלים מגיעים מתקציב משרד התחבורה. ביניהם, כמעט שישה מיליארד להקמת רכבת קלה מנצרת עילית לחיפה והיתר לשדרוג כבישים. גם התוכנית לשדרוג כבישים כבר גובשה בעבר, ופורסמה לפני כארבעה חודשים בעיתון "ידיעות אחרונות". "אני מרגיש כמו עני בפתח", אומר אחד מראשי הרשויות בגליל, "לקחו כאן כל מיני הבטחות שניתנו בעבר ועכשיו פשוט ארזו אותן ביחד".

גורמים במשרד התחבורה הביעו מורת רוח מהכנסת התקציבים הקיימים לתוכנית החדשה, והשר ישראל כץ אף נמנע מלהגיע לטקס ההשקה, בשבוע שעבר במעלות. "תורידו את משרד התחבורה שמשקיע גם ככה בצפון מזה שנים ותגלו שאין שום תכנית", אמר גורם במשרד, וגורם שמצוי בפרויקט הרכבת הקלה הוסיף: "זה כבר תוקצב בעבר, ועכשיו משווקים את זה כמשהו חדש. כשראיתי את זה הבנתי, הכל סתם חרטה, ניסיון למרוח את כולם".

פרק משמעותי בתכנית עוסק ב"מנופי צמיחה ארוכי טווח". ראשי הרשויות בצפון רואים בחלק הזה את התקווה הגדולה לשינוי מהותי בשנים הקרובות. גם כאן לא היו הפתעות, אלא הצגה של רעיונות מוכרים ומתוכננים. את העתקת מכון וולקני לצפון אישרה הממשלה בעבר בעידוד שר החקלאות אורי אריאל. גם הכוונה להקים שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד אשר שורבבה פנימה, אושרה על ידי ממשלת ישראל עוד בשנת 2014 ולאחרונה אושרה הקמת מינהלת שתרכז את הפרויקט. ראש הממשלה עצמו וחלק משריו דיברו עליה בפומבי במספר הזדמנויות וקבוצת מחאה אף פועלת באזור העמקים על מנת לסקלה. בתוכנית מדובר ג ם על העברת בסיסי צה"ל לצפון, אף שהמהלך יצא לדרך על ידי משרד הביטחון כבר לפני כחצי שנה.

בתוכנית כאן| מקומי, מגזין האקטואליה המקומית של תאגיד השידור הישראלי, שוחחנו עם חבר הכנסת אייל בן ראובן (המחנה הציוני), תושב הצפון ויושב-ראש השדולה למען הצפון. האזינו לשיחה:

ובכל זאת, יש גם כמה נקודות אור בתכנית שתאושר. המרכזית שבהן היא תיקון לחוק עידוד השקעות הון, שיעניק הטבות גדולות למשקיעים פוטנציאליים באזור הצפון. כמה מראשי הרשויות שואבים עידוד גם מכך שהפיקוח על יישום התוכניות הועבר למשרד לפיתוח הנגב והגליל, כך שלכל שר שירצה אולי בעתיד לסגת מהתוכניות שאושרו, יהיה קשה לעשות זאת.

עם זאת, כמה סעיפים המופיעים בהצעה שצפויה הממשלה לאשר, לא כוללים תוכניות ביצוע מפורטות. כגון, העתקת חבורת ממשלתיות והקמת אזורי תעשייה. "יש רעיונות מצוינים וכולם ישמחו לראות את זה קורה אבל כרגע זה רק ברמת ההצהרה וההבטחה", סיכם אחד מראשי הרשויות בצפון.

תגובת המשרד לפיתוח הנגב והגליל מאשרת הלכה למעשה את פרטי הדיווח: "התכנית לקידום הצפון כוללת פיתוח כלכלי, בריאותי, חינוכי ועוד בצפון בהשקעה ממשלתית כוללת של 15 מיליארד שקלים בחמש השנים הבאות, וזאת ללא התוכניות של מערכת הביטחון להעברת מרכז שיקום ואחזקה במיליארדי שקלים ואפשרויות להעתקת "מכון וולקני" לצפון. התכנית מתבססת על עיקרון של צביעת פרוייקטים לצפון מבסיס התקציב וכן הקצאת כספים מסומנים לצפון מתוך התוספות שקיבלו משרדי הממשלה השונים ביום התקציב עצמו. בנוסף, כוללת התכנית תוספת של 400 מיליון שקלים שהוקצו מכספי קק"ל ומשולבים ביעדי התכנית. תהליך זה הגדיל משמעותית את סל הכספים המיועדים לצפון ויצר שילוב אופטימלי בין פרוייקטים רבים לבין שינויים אסטרטגיים ומערכתיים מהמעלה הראשונה בתחומים רבים".