נוף מהר גלבוע
פלאש 90

את קק"ל צריך לסגור

קק"ל מחלקת תקציבים ללא שקיפות ולפי אינטרסים אישיים. הגיע הזמן שממשלת ישראל תשים סוף לעניין. פרשנות
שאול אמסטרדמסקי
18 בינואר 2017
15:42

אם יש מסקנה אחת שהגעתי אליה אחרי שקראתי את דו"ח מבקר המדינה על קק"ל היא שצריך לסגור את הארגון הזה. בשנה הבאה ישראל תהיה כבר בת 70, ולמרות זאת קק"ל עדיין איתנו, למרות שהסיבות המקוריות להקמת הארגון כבר מזמן נמוגו. למעשה, למעט למטרות גזעניות שכבר עדיף לא לדבר עליהן, לגמרי לא ברור לי מדוע אנחנו זקוקים היום לקק"ל.

החצר האחורית של הפוליטיקאים

קק"ל היא סוג של חצר אחורית. היא צינור עוקף תקציב המדינה שדרכו פוליטיקאים, ראשי רשויות, ראשי עמותות ומקורבים באופן כללי יכולים לקבל תקציבים שלא היו יכולים לקבל בשום צורה אחרת. אם זה מזכיר לכם את מפעל הפיס, את הטוטו ועוד כמה גופים מהסוג הזה, זה לא במקרה. כל הגופים האלה הם חצרות אחוריות. אחדים מהם מפוקחים יותר, אחדים מפוקחים פחות, אבל הפרנציפ משותף לכולם: המון כסף שאפשר לחלק.
אחרי שקוראים את דו"ח מבקר המדינה ברור שהמצב בקק"ל הרבה יותר גרוע מאשר בפיס, למשל. איך אמר לי מישהו אתמול, "בפיס לפחות יש פרמטרים שידועים לכל, בקק"ל זה היה בגדר תורה שבעל פה". דברים נסגרו בשיחות טלפון, בפגישות אקראיות, בסיורים, בלחיצות יד. תקציבי עתק עברו מקק"ל לשורה ארוכה של פרויקטים שלעתים הקשר ביניהם ובין המטרות המקוריות של קק"ל קלוש לחלוטין. הכל לפי מפתח פוליטי סמוי מן העין ולפי אינטרסים אישיים.

בקק"ל מבטיחים שההנהלה החדשה תהפוך את התמונה

בקק"ל יגידו לכם שכל הסיפורים האלה נוגעים לימי ההנהלה הישנה. שמאז שאפי שטנצלר ואלי אפללו הלכו, ובקרוב גם המנכ"ל מאיר שפיגלר, כל העסק הולך להיראות אחרת לגמרי. יו"ר קק"ל החדש דני עטר מבטחי "מהפיכת שקיפות" במודעות הענק שהוא מפרסם בעיתונים.

יו

יו"ר קק"ל לשעבר אפי שטנצלר בנטיעת עצים בט"ו בשבט (צילום: פלאש 90)

שני דברים יש לי להגיד על כך. ראשית, גם מה שנקרא מהפכת שקיפות הוא עדיין מציאות שבה אין נוהל מסודר או פרמטרים ידועים ושקופים לאופן שבו קק"ל מחליטה לחלק תקציבים. ודבר שני, לא יכול להיות שמידת הטוהר או השחיתות של קק"ל תהיה תלויה אך ורק בזהות הפוליטיקאים שעומדים בראשותה ברגע נתון. אפילו אם דני עטר הוא צחור כשלג, מי ערב לנו שהיורשים שלו יהיו זכים כמותו?
ובכלל, כשהרבה כוח וכסף מרוכזים בידיים של אנשים מעטים, וכשיש עליהם מעט מאוד פיקוח, אם בכלל, זה פשוט פוטנציאל לשחיתות שיום אחד בוא תבוא. זו סיבה מצוינת לשנות את המציאות הזו. לסגור את קק"ל להלאים את קרקעותיה, להודות לתורמי העם היהודי לדורותיהם, ולהתחיל לעבוד מסודר.
בישראל המדינה היא מונופול על הקרקע. להוציא 7% מהקרקעות שנמצאות בידיים פרטיות, כל היתר נמצא דה-פקטו בידי המדינה גם ככה. אבל במקום שהכסף ממכירת הקרקעות האלה יילך לקק"ל ומשם יתפזר לכל מיני גורמים לפי כל מיני קריטריונים לא שקופים, מוטב שכל הכסף ייכנס לקופת המדינה, ויתפזר משם במסגרת תקציב המדינה למטרות שהממשלה והכנסת מגדירות, על פי סדרי העדיפויות שלהן. בלי מסלולים עוקפי תקציב, בלי קומבינות פוליטיות, בלי חצרות אחוריות. שנת ה-70 לעצמאות ישראל תהיה הזדמנות מדהימה לחולל את השינוי הזה. השאלה היא רק אם יש פוליטיקאים אמיצים דיים בשביל לחולל אותו.