המפכ"ל הנכנס שבתאי והשר לבט"פ אוחנה

ועדת גולדברג אישרה את מינוי קובי שבתאי למפכ"ל המשטרה

ראש הוועדה גולדברג בדעת מיעוט: לא הוכח שלא נפל פגם בהתנהלות המפכ"ל המיועד • מ"מ המפכ"ל כהן אמר כי אין דברים רעים לומר אך לא יצא מגדרו להחמיא • הוועדה גם אישרה את מינויה של קטי פרי לנציבת שב"ס • השר לבט"פ אוחנה: אביא באופן מיידי את המינויים לאישור הממשלה ואני מצפה מכלל חברי הממשלה לאשרם
משה שטיינמיץ ותמר אלמוג
30 בדצמבר 2020
13:42
עודכן ב 21:38

לאחר שנתיים ללא מפכ"ל קבוע: ועדת גולדברג אישרה היום (רביעי) את מינויו של ניצב יעקב (קובי) שבתאי לתפקיד מפכ"ל המשטרה, ואת מינויה של גונדר קטי פרי לתפקיד נציבת שב"ס. הוועדה אומנם אישרה את מינוי שבתאי למפכ"ל, אך ראש הוועדה, השופט בדימוס יוסף גולדברג, היה בדעת מיעוט וחשב שלא הוכח שלא נפל פגם בהתנהלות המפכ"ל המיועד. תפקידה של הוועדה הוא רק לקבוע אם נפל פגם בטוהר המידות. שלושה חברי ועדה חשבו שלא נפל פגם במעשיו של שבתאי והדבר הוכח לפי כל הראיות והנתונים שהובאו בפני הוועדה.


במסגרת עדותו של ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן בוועדה, הוא נשאל על שבתאי, השיב כי אין לו דבר רע לומר עליו וכי אין דברים שליליים. עם זאת ההתרשמות היתה גם כי לא יצא מגדרו להחמיא לו. עדותו של כהן בוועדה היתה טעונה, כהמשך לדברים שטען עם הודעתו על פרישה, כי יש פוליטיזציה של ההליך. בוועדה הסביר שכוונתו היתה למשך הזמן שבו לא נבחר מפכ"ל.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שמוביל את המינויים, בירך על אישור הוועדה ואמר: "אני שמח שגם הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים מצאה את מועמדי, ניצב קובי שבתאי לתפקיד המפקח הכללי של משטרת ישראל, וגונדר קטי פרי לתפקיד נציבת בתי הסוהר, כראויים לראשות הארגונים הביטחוניים החשובים. אביא באופן מיידי את ההחלטה לאישורה של הממשלה ואני מצפה מכלל חברי הממשלה לאשרם ללא דיחוי. לפתחו של המפכ"ל המיועד מונחות בעיות בוערות, קשות ודחופות".

לפני כשבוע הוגשה לוועדה המייעצת למינוי בכירים תלונה נגד שבתאי, המבוססת על פרטים שפורסמו בתחקיר כאן חדשות בחודש ספטמבר השנה, ובו נחשף כי שבתאי העביר מידע ממחשבי המשטרה לחברה פרטית שבראשה עמד קצין משטרה בדימוס.

לפני כשלושה שבועות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דחק בראש הממשלה בנימין נתניהו לאייש בהקדם משרות בכירות בממשלה, בהן מפכ"ל המשטרה - כפי שהתריע בעבר וכפי שקבע בית המשפט. 

את החלטתו קיבל השר אוחנה לאחר שבחודשים האחרונים נפגש עם כל הניצבים המכהנים במשטרת ישראל ועם מספר ניצבים בדימוס, וכן עם כל הגונדרים המכהנים בשירות בתי הסוהר. לפני כשבועיים, לאחר ההודעה על מינוי קובי שבתאי למפכ"ל המשטרה, אמר השר אוחנה כי: "תוך חצי שנה תראו משטרה אחרת לגמרי".

כעת, לאחר אישור מינויו של שבתאי על ידי הוועדה, צפויים לפחות ארבעה ניצבים להודיע על פרישתם מהמשטרה ובראשם מ"מ מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן שכבר הודיע על פרישתו. אל כהן צפויים להצטרף מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד, מפקד מחוז תל אביב דוד ביתן וסגן המפכ"ל אלון אסור.

בהכנת הידיעה השתתף רועי ינובסקי