הרצי הלוי

סגן הרמטכ"ל המיועד הלוי התעמת עם צוות אבטחה בבסיס חצרים - קצין רץ לעברו עם נשק

אלוף פיקוד דרום הגיע לבסיס כדי לטוס לרמת הגולן, צוות האבטחה עיכב אותו • כשהתעקש - קצין רץ אליו עם נשק • צה"ל: "הופקו הלקחים הנדרשים"
כרמלה מנשה
31 בדצמבר 2020
13:45

עימות חריג פרץ שלשום (שלישי) בין מפקד פיקוד הדרום וסגן הרמטכ"ל המיועד, אלוף הרצי הלוי, לבין צוות האבטחה בבסיס חיל האוויר בחצרים. "מה אני צריך לעשות כדי להיכנס? את רוצה שאתפשט?", שאל הלוי חיילת בצוות האבטחה. החיילים בשער הבסיס הכריזו נוהל חדירה וקצין ההגנה הקרקעית רץ עם נשק לעבר האלוף - שהשיב: "תוריד את הנשק או שאקשור לך את הידיים".

בסביבות השעה 20:00 בערב, כשהוא מלווה בשני קצינים, היה מפקד פיקוד הדרום בדרכו למנחת בחצרים, כדי להמריא משם לתרגיל לילה של חטיבת גבעתי ברמת הגולן, שם המתינו לו 500 חיילים. האלוף הגיע לשער הראשי בבסיס, הציג תעודה, ואז התברר כי לשני מלוויו אין תעודות מזהות. החיילת בשער ביצעה סריקה סביב רכב האלוף, ותוך כדי כך הסביר לה הלוי שהוא לא יכול לחזור לבסיס, משום שהוא ממהר לתרגיל. "מה את רוצה, שאתפשט כדי שאוכל להיכנס?", שאל אותה. 

לאחר ויכוח שהתפתח, אפשרו לאלוף לעבור בשער הראשי, אך הכריזו נוהל "פטיש קר", שמשמעותו חשד לחדירה לבסיס. כל השערים ננעלו אוטומטית, הלוי הגיע לשער השני - שהיה סגור. בחמ"ל בשער ישבה חיילת, והוא הסביר שהוא בדרכו לתרגיל.

במקום נמצאה גם קצינה שאמורה הייתה ללוות אותו, הם הסבירו שהם קיבלו הודעה על הגעתו, אך החיילת התעקשה ולא אפשרה לו להיכנס. האלוף נכנס לחמ"ל והחיילת דרשה ממנו - "צא מכאן". האלוף הלוי אמר: "אצא רק כשתפתחי את השער", לקח את מכשיר הקשר שהיה על השולחן וניסה לדבר עם החמ"ל.

״מדבר מפקד פיקוד הדרום״, אמר הלוי, התקשר למפקד הבסיס ונתן לחיילת לדבר איתו. החיילת: "איך אני יודעת שזה אתה?״ הרצי הלוי ניסה להשיג את מפקד חיל האוויר, החיילת התעקשה - ״אסור לי לפתוח לך״.

בשלב מסוים אמר אלוף הפיקוד לחיילת בחמ"ל: "אם את לא פותחת - אני פותח", ואז הגיע קצין האבטחה למקום ופתח את השערים דרך החלון. בין לבין, למקום הגיע בריצה לעבר האלוף קצין ההגנה האווירית עם נשק. האלוף הלוי קרא לו: "תוריד את הנשק או שאקשור לך את הידיים״.

לדברי גורמים צבאיים, האלוף התעכב בשער כ-40 דקות. "עזות מצח, סרבול מיותר, האלוף הגיע אחרי תיאום מראש. אלה אירועים שחוזרים על עצמם בכל פעם מחדש״, אמרו הגורמים.

ראוי לציין כי לפי הבדיקה החיילים פעלו בדיוק לפי נוהלי חיל האוויר, והחשש שלהם היה שמדובר שוב בביקורת שבודקת אותם, כשההוראות הן "לא להכניס ללא תעודות, גם אם מדובר ברמטכ"ל״. החיילים חששו שמדובר בביקורת, ואם יאפשרו לאלוף להיכנס הם יועמדו לדין. הנהלים בבסיס חצרים, כמו בכל בסיסי חיל האוויר, מחמירים מאוד, וביקורות פתע הן חלק משגרת הבסיס.

צה"ל: כניסתו של הלוי תואמה מראש

מצה"ל נמסר בתגובה: "אתמול הגיע מפקד בסיס חצרים לשיחה בפיקוד עם אלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי, בהמשך הגיע הלוי לבסיס חצרים ושוחח עם החיילים והחיילות. כניסתו של מפקד פיקוד הדרום לבסיס חצרים בדרכו לטיסה לתרגיל ברמת הגולן, תואמה ואושרה מראש. החיילים בשער סירבו להכניסו לבסיס, אף שהזדהה במספר דרכים, ועיכבו אותו למשך זמן ממושך, מכיוון שהיו עימו ברכב קצינים נוספים אשר חלקם לא נשאו תעודות מזהות. אמש הציג מפקד בסיס חצרים את התחקיר למפקד הפיקוד והופקו הלקחים הנדרשים".