שבתאי והשר לבט"פ אוחנה

הממשלה אישרה את מינוי קובי שבתאי לממלא מקום המפכ"ל

השר לביטחון הפנים העלה את המינוי הזמני לממשלה בשל אי הסכמות עם כחול לבן על מינוי הקבע • גנץ דרש מינויים של עשרות בעלי תפקידים תמורת אישור מינוי מפכ"ל קבע • בוטלה ישיבת הממשלה בראשון
משה שטיינמץ
01 בינואר 2021
12:40
עודכן ב 13:57

הממשלה אישרה היום (שלישי) את מינויו של ניצב קובי שבתאי לתפקיד ממלא מקום המפכ"ל ואת מינויה של גונדר קטי פרי כממלאת מקום נציבת שב"ס. המינוי הזמני התקבל לאחר שבממשלה לא הושגו הסכמות על מינויי קבע לתפקידים אלה. כמו כן, ניצב מוטי כהן סיים את תפקידו אמש בחצות והייתה דחיפות למינוי מחליפו.

חילוקי הדעות בממשלה נבעו מכך שגנץ דרש מינויים של עשרות בעלי תפקידים תמורת אישור מינוי מפכ"ל קבע. לבסוף הסכימו בכחול לבן להעלות את מינויו כממלא מקום. על רקע חילוקי הדעות, מזכירות הממשלה הודיעה שישיבת הממשלה המתוכננת ליום ראשון בוטלה.

בכירים במשטרה הגיבו: "חייבים למנות מפכ"ל מיד. הארגון במצב קשה וממלא מקום נוסף לפרק זמן בלתי ידוע זו מכה אנושה למשטרה ולשלטון החוק. זה הזמן לשים את הפוליטיקה בצד ולפעול למען טובת המדינה". 

בכחול לבן הדפו את ההאשמות נגדם על פוליטיזציה של מינוי המפכ"ל: "נתניהו מונע עשרות מינויים בממשלה. ביניהם גם פרקליט מדינה ומפכ"ל. גנץ תומך במינוי שבתאי ויקדם אותו ביחד עם עוד עשרות מינויים מקצועיים של ראשי נציגויות ושגרירים בחו"ל ופקידים בכירים".

שבתאי, מפקד משמר הגבול, נבחר על ידי אוחנה לתפקיד ואושר השבוע יחד עם פרי בוועדת גולדברג למינוי בכירים. אוחנה הביא במכתב לשרים את הדחיפות במהלך והדגיש כי יותר משנתיים שני הארגונים מכהנים עם ממלאי מקום בראשם. לדבריו, "מדובר בממשלה פריטטית בה גוש כחולבן צריך לאשר נושאים שעל סדר יום הממשלה, ואישור כזה לא ניתן על ידם. על כן אני נאלץ להביא בפניכם הצעה חלופית בהסכמה, למנות את השניים לממלאי מקום ראשי הארגונים". 

ועדת גולדברג אומנם אישרה את מינוי שבתאי למפכ"ל, אך ראש הוועדה, השופט בדימוס יוסף גולדברג, היה בדעת מיעוט וחשב שלא הוכח שלא נפל פגם בהתנהלות המפכ"ל המיועד. תפקידה של הוועדה הוא רק לקבוע אם נפל פגם בטוהר המידות. שלושה חברי ועדה חשבו שלא נפל פגם במעשיו של שבתאי והדבר הוכח לפי כל הראיות והנתונים שהובאו בפני הוועדה.

במסגרת עדותו של ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן בוועדה, הוא נשאל על שבתאי, השיב כי אין לו דבר רע לומר עליו וכי אין דברים שליליים. עם זאת ההתרשמות היתה גם כי לא יצא מגדרו להחמיא לו. עדותו של כהן בוועדה היתה טעונה, כהמשך לדברים שטען עם הודעתו על פרישה, כי יש פוליטיזציה של ההליך. בוועדה הסביר שכוונתו היתה למשך הזמן שבו לא נבחר מפכ"ל.