טראמפ
צילום: רויטרס

הסנאט הרפובליקני ביטל וטו שהטיל טראמפ

הסנאט אישר את חוק תקציב ההגנה האמריקני – בניגוד לעמדת הנשיא היוצא. טראמפ הגיב: "פתאטי"
מערכת כאן חדשות
02 בינואר 2021
07:32
עודכן ב 08:39

הסנאט, שנשלט על ידי רוב רפובליקני, ביטל הלילה (שבת) את הווטו שהטיל נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ על חוק תקציב ההגנה האמריקני ואישר אותו - זו הפעם הראשונה שהדבר נעשה בזמן ממשל טראמפ. יותר משני שליש מחברי הסנאט אישרו את החוק (81 תומכים לעומת 13 מתנגדים), המקצה 740.5 מיליארד דולרים לפעילות צבא ארצות הברית בשנת 2021. 

טראמפ ביקר את חוק התקציב וכינה אותו "מתנה עבור סין ורוסיה", וציין כי הוא מגביל את יכולתו לצמצם את כמות החיילים באפגניסטן, קוריאה הדרומית ובמקומות נוספים. הנשיא אמריקני אף התנגד לסעיף בחוק הקורא לשנות שמות של בסיסים צבאיים שנקראו על שם בכירים בצבא הקונפדרציה.

עוד התעקש טראמפ שהחוק יכלול ביטול של חוק פדרלי, הידוע בשם "סעיף 230", שמסיר אחריות מענקיות מדיה כמו פייסבוק, טוויטר וגוגל מאחריות על התכנים שמתפרסמים בהן. בתגובה להעברת החוק צייץ הנשיא בטוויטר: "הסנאט הרפובליקני שלנו פיספס הזדמנות להיפתר מסעיף 230, שנותן כוח בלתי מודגל לענקיות טכנולוגיה, פתאטי". 

בתוך כך, בית משפט פדרלי דחה הלילה בקשה של נציגים מהמפלגה הרפובליקנית לכפות על סגן הנשיא מייק פנס להתעלם מתוצאות הבחירות, ולשנות את מספרם של האלקטורים שתמכו בביידן כך שיתברר שטראמפ ניצח. בבחירות לנשיאות לביידן הצביעו 302 אלקטורים ולטראמפ 232 בלבד. 

סגן הנשיא פנס אמור לנהל את ישיבת הסנאט הטקסית, שבה אמור הבית העליון לאשרר את נצחונו של ביידן. בית המשפט קבע שאין בסיס לתביעה של הרפובליקנים. טראמפ ומקורביו הגישו בתקופה האחרונה כ-50 תביעות לבתי המשפט ובהן טענו לזיופים בבחירות, הן נדחו על הסף.