-
נועם ריבקין פנטון, יונתן זינדל ומרים אלסטר, פלאש 9

רוח חדשה מול אכזבות ישנות: המערכת הפוליטית מתכוננת לבחירות

ההודעה של סער ששיבשה למנסור עבאס את התוכניות • חולדאי מצטרף לקלחת הפוליטית • ההשוואה הבוטה של ח"כ עוזי דיין והגנרל שנותר ללא חיילים | מסכמים שבוע בפוליטיקה
מערכת כאן חדשות
02 בינואר 2021
13:03

כרע"מ ביום בהיר: מי חושב שנתניהו הוא פוליסת הביטוח של חמאס?

השם "מנסור עבאס" מעורר תגובות מעניינות בחברה הישראלית. כשמזכירים את שמו של יושב ראש רע"מ בציבור הערבי, הדעות חלוקות: יש מי שתומכים בהתלהבות בדרך שהוא מציע, ומולם יש מי שסולדים ממנה ורואים בה פופוליזם טהור.

תומכיו ומתנגדיו, יהודים וערבים, יסכימו על דבר אחד: בשבועות האחרונים עשה האיש מעשים ואמר דברים ששום חבר כנסת ערבי לפניו לא העז לעשות ולומר. עבאס, נישא על גלי אהדה, לעיתים גם בקרב מי שאינם תומכי התנועה האסלאמית, סבר שהוא יצליח להידבר עם הימין הישראלי ולהשיג הישגים ששום מנהיג ערבי אחר לא השיג: תוכנית גרנדיוזית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, הכרה בכפרים לא מוכרים בנגב, הקפאה מוחלטת של הריסות הבתים בחברה הערבית ועוד.

בחירות 2021: לכל העדכונים, הסקרים והפרשנויות

אבל למערכת הפוליטית בישראל היו תכניות אחרות: המציאות הפוליטית הישראלית חבטה בתוכניתו של עבאס להעניק חבל הצלה פוליטי ואולי גם משפטי לבנימין נתניהו תמורת הישגים שיוכל להציג לחברה הערבית. מהרגע שבו הודיע גדעון סער על פרישתו מהליכוד ועל הקמת מסגרת פוליטית חדשה נטרפו הקלפים, ועבאס כבר לא החזיק עוד בקלף המיוחד שהיה אמור להקנות לו את ההישגים שביקש להציג.

לפרשנות המלאה של ערן זינגר 

האם כל מה שהיה בת"א לפני חולדאי – זה סמים וזונות?

אם צפיתם אתמול בנאום של רון חולדאי, כנראה שגם השכנים שלכם שמעו את הצעקות של ראש עיריית תל אביב, ותהו מי זה שכל כך נוזף וכועס. חוץ מהצעקות, לחולדאי היה עוד מוטיב בנאום – "עד שאני הגעתי – הכול היה כאן מקשת אבטיחים מוכת סמים, אלכוהול וזונות". תל אביב באמת נראית נהדר, וחולדאי עשה ממנה פלאים – את זה אי אפשר לקחת ממנו, אבל חשוב לזכור שהעיר העברית הראשונה הייתה קיימת גם לפניו. טוב שראש העיר המיתולוגי של תל אביב בשנות ה-70 וה-80, שלמה להט (צ'יץ'), לא שמע את הנאום.

הזווית - כאן חדשות עם נקודת מבט אחרת

שפל חדש בשיח הציבורי: שלי וגואטה מגנים את האמירה של ח"כ עוזי דיין

חבר הכנסת עוזי דיין, יצא נגד פרישתה של חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון מהליכוד וחבירתה לגדעון סער. שלי וגואטה טוענים - דיין, מי שנחשב "מלח הארץ", שבר שיאים של גסות רוח, שובניזם ופרמיטיביות. 

בוועדת הכנסת לפני יומיים אמר חבר הכנסת מהליכוד: "יפעת שאשא ביטון לא ראויה להיות חברת כנסת. אני רוצה לתת בחינם עצה ספרותית לגדעון סער - בדיוק על המקרים האלה כתב שיקספיר 'האישה הזאת היא בת מעל, היא בגדה באביה - היא תבגוד גם בבעל'". שאשא ביטון, שישבה מימין לדיין, אמרה בתגובה: "פגשתי דברים נמוכים, אך לא פגשתי דברים נמוכים מאלה".

גנרל בלי חיילים: באיזו מציאות חי בני גנץ?

סקר כאן חדשות שפורסם השבוע נותן לבני גנץ ארבעה מנדטים, על סף מחיקה מפוארת מהמפה הפוליטית. גם מפלגת העבודה, שבראשה עדיין עומד עמיר פרץ, ומפלגת גשר של אורלי לוי אבקסיס - כרגע מחוץ למשחק המנדטים.

ומה שמשותף לשלושתם, מלבד חוסר הרלוונטיות הפוליטי, הוא הדרך הבוטה שבה הפנו עורף לכל מה שהבטיחו לבוחר. מתברר שגם לציבור שכבר התרגל לשקרים יש גבול וקווים אדומים. זה יכול להיות שיעור טוב למתמודדים בבחירות הקרובות, רק הבעיה עם פוליטיקאים היא, שהם האחרונים להבין את זה: בני גנץ, שנותר גנרל בלי חיילים אחרי שאתמול גם גבי אשכנזי נטש אותו, מבטיח להמשיך במרוץ. לא בגלל אגו או אמביציות אישיות, חלילה, מה פתאום, אלא כי "ישראל לפני הכול". ראש הממשלה החלופי רואה כנראה גם מציאות חלופית.

הזווית - כאן חדשות עם נקודת מבט אחרת