ארכיון
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

סגירת מערכת החינוך? לנתניהו אין רוב בקבינט הקורונה

מנות החיסון המוקצות למנה הראשונה צפויות להיגמר בשבוע הקרוב • גנץ: החינוך - הדבר האחרון שצריך להיפגע • ועד ההורים הארצי: מקבלים החלטות ללא נתונים שמגבים אותן • אדלשטיין: אביא הצעה לסגר מלא של שבועיים
גילי כהן ונוב ראובני
02 בינואר 2021
16:50
עודכן ב 22:57

לקראת החרפת הסגר? הצעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לסגירת מערכת החינוך בשל נתוני התחלואה, נותרה כרגע ללא רוב בקבינט הקורונה. כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. שר הביטחון בני גנץ התנגד להצעה, ואמר כי החינוך צריך להיות האחרון להיפגע.

אתמול הודיע נתניהו כי יקיים השבוע דיון בנושא סגר הדוק וקצר שיאפשר פתיחה מהירה של המשק. שר הבריאות, יולי אדלשטיין, הודיע שהוא מתכוון להביא הצעה לסגר מלא של שבועיים. ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, אישר את הדברים בריאיון לחדשות השבת, ואמר כי משרד הבריאות ידרוש סגירה מוחלטת של מערכת החינוך למשך שבועיים.

ועד ההורים הארצי פרסם הערב מכתב שמיועד למשרד הבריאות, ובו הוא קורא לא לסגור את מערכת החינוך לשווא. "לא ייתכן שמשרד הבריאות ממשיך לדרוש את סגירת מערכת החינוך כולה, ללא נתונים המגבים את החלטותיו", נכתב.

מנות החיסון המוקצות למנה הראשונה צפויות להיגמר בשבוע הקרוב

בכירים במערכת הבריאות אמרו לכאן חדשות כי מנות החיסון המוקצות למנה הראשונה צפויות להיגמר במהלך השבוע הקרוב, לקראת יום שלישי או רביעי. זה קורה מוקדם מהצפוי נוכח קצב החיסון הגבוה בארץ.

עוד אומרים אותם גורמים שהקצב המהיר של 150 אלף מתחסנים ביום צפוי לרדת מעט בימים הקרובים - נוכח פתיחה של מוקדי חיסון קטנים יותר במקומות מרוחקים ועישובים קטנים. כלומר - נראה שההנגשה של החיסונים תביא גם להאטת הקצב.

אתמול, אובחנו 5,993 נדבקים בקורונה, שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 6.1% מתוך 97,887 בדיקות. הממוצע השבועי עומד על 5,001 נדבקים. בחברה החרדית שיעור הבדיקות החיוביות בשבוע האחרון עומד על 14.1%. בחברה הערבית עומד שיעור המאומתים על 10.8%, ובאוכלוסייה הכללית נתון המאומתים עומד על 3.8%. 

ממחר: סגר לשבועיים בשטחי הרשות הפלסטינית

דובר הממשלה הפלסטינית, אבראהים מלחם, הודיע הערב על סגר למשך שבועיים בשטחי הרשות כולה החל ממחר בבוקר. בהצהרה שנשא אמר כי גם ערביי ישראל לא יוכלו לנוע אל שטחי הרשות או מתוכם.

עוד אמר כי תיאסר באופן מוחלט עבודת הפועלים בהתנחלויות. "פועלים שעובדים בישראל יצטרכו למצוא לעצמם סידור לינה ולדאוג לבדיקות רפואיות", כך לדבריו. מלחם הוסיף כי תיאסר התנועה בין מחוזות הרשות, אסור יהיה לקיים חתונות ולהקים סוכות אבלים.

האוניברסיטאות ייסגרו גם כן. מוקדם יותר היום דיווח משרד הבריאות הפלסטיני כי ביממה האחרונה נתגלו 360 נדבקים חדשים בקורונה ו-14 בני אדם מתו מהנגיף. בעזה נתגלו 704 נדבקים חדשים ו-11 בני אדם נוספים מתו. לפי שעה בגדה ובעזה כל אחת, יש כעשרת אלפים חולים פעילים.