-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ממוצאי שבת לא ייקבעו תורים חדשים למתחסנים

בקופות החולים נותרו 170 אלף חיסונים נגד קורונה. ביום ראשון יחלו הקופות לחסן מטופלים במנה השנייה של החיסון. מנכ"ל משרד הבריאות לכאן חדשות: המשלוח הבא של החיסונים צפוי בתחילת חודש פברואר • משרד הבריאות: כ-1.224 מיליון ישראלים כבר התחסנו לקורונה
קטי דור ונוב ראובני
03 בינואר 2021
20:32
עודכן ב 07:01

בקופות החולים נותרו 170 אלף תורים פנויים לחיסונים נגד קורונה, וממוצאי שבת לא ייקבעו תורים חדשים - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב. בקופת החולים כללית נותרו 100 אלף תורים פנויים, במכבי 50 אלף ובלאומית עשרת אלפים. בד בבד, מיום ראשון יתחילו הקופות לחסן מטופלים במנה השנייה של החיסון. משרד הבריאות: כ-1.224 מיליון ישראלים כבר התחסנו לקורונה.

במתחם החיסונים של קופת החולים כללית ביד אליהו נצפו תורים ארוכים, רובם של צעירים שלא נכללים בקבוצת התעדוף ומקווים לקבל חיסון דרך המנות העודפות שישארו בסוף היום. אנשי אבטחה במקום הודיעו לממתינים שהמתחם ייסגר בקרוב, ושאין כוונה להכניס אליו אנשים מתחת לגיל 60. 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי אמר, בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב בכאן 11, שהמשלוח הבא של מנות החיסון צפוי להגיע בתחילת חודש פברואר. על האפשרות של חיסון במנה ראשונה בלבד, בשל המחסור, הדגיש פרופסור לוי כי הדבר לא נמצא על הפרק. "כל מי שקיבל מנה ראשונה יקבל גם את השנייה, החיסונים האלה כבר קיימים בישראל". עוד הוסיף מנכ"ל משרד הבריאות: "אם העולם יעבור לחיסון במנה אחת - גם אנחנו נחשוב על זה. כרגע אנחנו לא שם". 

צפו בריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות בחדשות הערב

האם אפשר להסתפק במנת חיסון אחת?

מעתה בבריטניה מאפשרים להמתין 12 שבועות בין קבלת מנת החיסון הראשונה לשנייה. הרעיון הוא כזה – בשום מדינה אין כרגע מספיק חיסונים לכל האוכלוסייה. כך שאם לא שומרים על הכלל של מנה שנייה בתוך 21 ימים ניתן להכפיל את מספר המחוסנים במנה הראשונה – והרווח בכך ברור. השאלה היא מה המחיר, והוא לא ידוע.


הבריטים אומרים שבניסויים שביצעו חברות התרופות התגלה שהמנה הראשונה יעילה בשיעור של 90%-80%. אבל שלושה שבועות אחריה הן נתנו למשתתפים את המנה השנייה ועל בסיס סדר הפעולות המסוים התגלתה יעילות החיסון. לא ידוע עדיין כמה זמן נמשכת היעילות של המנה הראשונה. לכן אם מרחיקים עכשיו את המנה השנייה ל-12 שבועות, אולי יתברר שהחיסון מאבד מיעילותו.

מעבר לעניין הביולוגי יש סכנה בכך שהמנה השנייה תתרחק יותר בגלל זמני אספקת החיסונים. התחלואה לא תרד באופן דרמטי, כי המנה הראשונה לבדה לא תספק את ההגנה הנדרשת והציבור יאבד אמון בחיסון.  זו הסיבה שצמרת מערכת הבריאות בישראל ברובה עדיין מסתייגת מהרעיון.