-

שוויון בנטל הכלכלי: זה מה שיתקן את השבר בין חרדים לחילונים?

היום חרדים, בשביל לא לשרת בצה"ל, צריכים לא לעבוד עד גיל 24 - וזה טירוף מוחלט. בנט מציע את ההיפך: בואו נוריד את גיל הפטור ל-21, ומי שלא שירת - שילך לעבוד. זה לא שוויוני וזה ייצור המון התמרמרות בקרב הציבור שכן משרת, ולכן בנט מציע צעד משלים: אלה שכן משרתים בצה"ל ‫יקבלו תגמול הרבה יותר גבוה. ‫השבר שבין החברה היהודית החילונית לחברה החרדית זה שבר שבמובנים רבים הוא כלכלי, והוא יתעצם ב-20–30 שנה הבאות
שאול אמסטרדמסקי
04 בינואר 2021
19:23

אני הולך להגיד את זה פעם אחת: אני מסכים עם כל מילה שנפתלי בנט כתב ‫באחד הפוסטים האחרונים שלו בפייסבוק. כל מילה. ‫בשנים האחרונות אנחנו מדברים המון ‫על שוויון בנטל, ‫אבל בכל פעם שמדברים על זה - ‫מדברים על שוויון בנטל הצבאי. ‫אבל זה לא הדבר הנכון לדבר עליו.

‫יש פוליטיקאים כמו ‫יאיר לפיד או אביגדור ליברמן ‫שעושים את ההון הפוליטי שלהם ‫מלדבר על שוויון בנטל. אצלם שוויון בנטל זה שהחרדים יתגייסו. ‫זה לא הולך, זה לא גייס אף אחד. ‫ובואו, הצבא גם לא רוצה את זה.

‫נפתלי בנט מציע משהו אחר ‫שאני חושב שהוא נכון - שוויון בנטל הכלכלי. ‫היום חרדים, בשביל לא לשרת בצה"ל, ‫צריכים לא לעבוד עד גיל 24. ‫זה טירוף מוחלט. צריך להבין עד כמה זה פוגע בשוק העבודה. ‫בא נפתלי בנט ומציע את ההיפך. ‫הוא אומר: תקשיבו, לא עובדת הגישה‫ הזאת. בואו נוריד את גיל הפטור ל-21. ‫מי שלא שירתו עד גיל 21 - די, מספיק, שילכו לעבוד.

‫אני חושב שאפילו יותר מזה - ‫תורידו את זה לגיל 18, ‫שילכו ללמוד ואחרי זה לעבוד. כן, אני יודע שזה לא שוויוני, ‫ואני יודע שזה ייצור המון התמרמרות בקרב הציבור שכן משרת. ‫לכן נפתלי בנט מציע צעד משלים. ‫הוא מציע שאלה שכן משרתים בצה"ל, ‫יקבלו תגמול הרבה יותר גבוה: הקרביים יקבלו 3,000 שקלים בחודש, תומכי הלחימה יקבלו 2,000 וכל היתר יקבלו 1,000 שקלים בחודש. אני לא יודע אם אלה המספרים המדויקים או לא, זה לא חשוב. ‫העיקר שהדיון הציבורי יתקיים על איך פותרים את זה ויילך לשם.

‫הקורונה חשפה את עומק השבר ‫שבין החברה החילונית ‫לחרדית. ‫זה שבר שבמובנים רבים הוא כלכלי, ‫והוא ילך ויתעצם ב-20–30 שנה הבאות. ‫אנחנו צריכים להתחיל לפתור ‫את השבר הזה ולא להעמיק אותו. ‫אגב, את מה שנפתלי בנט מציע ‫יובל שטייניץ הציע כבר ב-2012. ‫רק שהפוליטיקה אף פעם לא הסתדרה ‫בדיוק כמו שצריך. ‫הנה, יש לנו הזדמנות לעשות את זה.