חיסון לקורונה של פייזר
צילום: רויטרס

פייזר: אין הוכחה שהחיסון לקורונה יעיל מעבר ל-21 יום אחרי המנה הראשונה

ההודעה באה על רקע ההחלטה שקיבלו כמה מדינות באירופה בימים האחרונים, להאריך את משך הזמן בין המנה הראשונה של החיסון לבין השנייה
איתמר מרגלית
04 בינואר 2021
19:05

חברת פייזר פרסמה היום (שני) הודעה, לפיה אין ברשותה סימנים המצביעים על כך שהמנה הראשונה לחיסון מפני קורונה שפיתחה מספקת הגנה מעבר ל-21 ימים, ללא מתן המנה השנייה. ההודעה באה על רקע ההחלטה שקיבלו כמה מדינות באירופה בימים האחרונים, להאריך את משך הזמן בין המנה הראשונה של החיסון לבין השנייה, כדי לחסן יותר אנשים.

"הבטיחות והיעילות של החיסון לא נבחנה במרווחים שונים בין שתי המנות, מאחר שמשתתפי הניסוי קיבלו את המנה השנייה בתוך חלון זמן שהוגדר בתכנית הניסוי", נמסר בהודעת פייזר. בין השאר, לפני ההודעה של פייזר, החליטו בבריטניה לאפשר זמן המתנה של 12 שבועות בין קבלת מנת החיסון הראשונה לשנייה. 

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בקופות החולים נותרו 170 אלף תורים פנויים לחיסונים נגד קורונה, וממוצאי שבת לא ייקבעו תורים חדשים. בקופת החולים כללית נותרו 100 אלף תורים פנויים, במכבי 50 אלף ובלאומית עשרת אלפים. בד בבד, מיום ראשון יתחילו הקופות לחסן מטופלים במנה השנייה של החיסון. משרד הבריאות: כ-1.224 מיליון ישראלים כבר התחסנו לקורונה.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי אמר אמש, בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב, שהמשלוח הבא של מנות החיסון צפוי להגיע בתחילת חודש פברואר. על האפשרות של חיסון במנה ראשונה בלבד, בשל המחסור, הדגיש פרופסור לוי כי הדבר לא נמצא על הפרק. "כל מי שקיבל מנה ראשונה יקבל גם את השנייה, החיסונים האלה כבר קיימים בישראל". עוד הוסיף מנכ"ל משרד הבריאות: "אם העולם יעבור לחיסון במנה אחת - גם אנחנו נחשוב על זה. כרגע אנחנו לא שם".