נמל התעופה בעדן, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

עיתונאי ששרד את המתקפה בתימן לכאן חדשות: "התרגלנו לראות גופות"

עבדאללה (שם בדוי) סיפר לכאן חדשות על האירוע הקשה ממנו ניצל בנס • "החלום הגדול שלי אינו בלתי אפשרי - לחיות בשלום ובדו-קיום"
רועי קייס
05 בינואר 2021
04:17

שנת 2020 תמה בשבוע שעבר בתזכורת עגומה במיוחד לשפיכות הדמים הבלתי נגמרת באחת המדינות העניות בעולם - תימן. כבר חמש שנים שמתנהלת מלחמה קשה בין המורדים החות'ים שנתמכים בידי איראן לבין כוחות מקומיים שנתמכים בידי סעודיה ואיחוד האמירויות. ביום רביעי שעבר, עם הגעת הממשלה לביקור בעיר עדן, שוגרו שלושה טילים לעבר נמל התעופה בעיר. אמנם חברי הממשלה ניצלו בנס, אולם קרוב ל-30 אזרחים חפים מפשע נהרגו במקום.

הממשלה שנתמכת בידי סעודיה טוענת שידה שאיראן עומדת מאחורי שיגור הטילים וכי המורדים החות'ים הם אלו שביצעו אותה. אולם בעוד מלחמת ההאשמות נמשכת, עיתונאי מקומי, עבדאללה (שם בדוי), ניצל מפגיעה וסיפר לכאן חדשות על רגעי האימה.

עבדאללה הגיע לעדן כמו יתר כלי התקשורת במדינה כדי לקבל את פני הממשלה החדשה. הגעתה, לדבריו, היוותה מעין תקווה לאיחוד כוחות בעדן לאחר מאבקים פנימיים רבים. אלא שהמתקפה הזכירה להם את המציאות הקשה: "הייתי שם בשער הכניסה ואז היה הפיצוץ. אנחנו חשבנו שכל הממשלה הלכה, אבל מזל שזה לא קרה. למרות זאת היו הרבה קורבנות. אנחנו רואים גופות ופצועים כל יום ולכן זה לא היה מפתיע", סיפר.

על פי נתוני האו"ם, נכון לחודש שעבר נהרגו בתימן 233 אלף בני אדם בהם אלפי ילדים. על פי ההערכות, מהרעב שפוקד את המדינה נוסף ללחימה הקשה, סובלים 16 מיליון בני אדם, בהם 360 אלף ילדים שנמצאים בסכנת מוות. עבדאללה סבור שבאמצעות נרמול היחסים של ישראל עם מדינות ערביות אחרות, ישראל יכולה לתרום במשהו גם אם לא באופן ישיר. "ישראל יכולה להעביר סיוע של מזון, לסייע במה שקשור לשירותים ולמוסדות המדינה כדי להביא לפיתוח וצמיחה", אמר. עבדאללה הוסיף: "החלום הגדול שלי אינו בלתי אפשרי - לחיות בשלום ובדו-קיום".