בוריס ג'ונסון
צילום: אי-פי

עם שיא נדבקים: בריטניה נכנסת לסגר מלא של שישה שבועות

ג'ונסון: המדענים שלנו אישרו – הזן החדש של הקורונה מדבק יותר ב-70%-50% • בשל מחסור: בבריטניה ממתינים עם מתן המנה השנייה של החיסון, גם בגרמניה בוחנים את האפשרות הזו
דב גיל-הר, שליח כאן חדשות באירופה
05 בינואר 2021
08:18

ראש־ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הכריז הלילה (שלישי) על סגר מלא באנגליה למשך שישה שבועות בניסיון לבלום את התפשטות נגיף קורונה במדינה. שיא של נדבקים נרשם אתמול בממלכה - 59 אלף מאובחנים חדשים. רק לפני כחודש מספר הנדבקים ביממה עמד על 15 אלף בלבד. ג'ונסון אמר בנאום לאומה: "המדענים שלנו אישרו שהמוטציה מדבקת יותר ב-50% עד 70%, ובתי החולים בשיא תפוסה".

"ברור שצריך לעשות יותר כדי לשלוט על המוטציה החדשה", ציין ראש ממשלת בריטניה. "לכן באנגליה אנו חייבים להיכנס לסגר מלא. אנו קוראים לכם להישאר בבית. מותר לעזוב רק במקרים כגון קניות בסיסיות ועבודה – רק אם אינכם יכולים לעבוד מהבית".

אתמול החלה בריטניה להשתמש לראשונה בחיסון הבריטי של אוקספורד ואסטרהזניקה, לכאורה נרכשו כעת מספיק חיסונים לכולם, אבל בבריטניה מחליטים להמתין עם המנה השנייה, לחסן עוד ועוד אזרחים במנה הראשונה. זאת על אף שחברת פייזר אתמול הסירה אחריותה מההחלטה הזו.

"הכל מאורגן היטב, והטיפול אדיב מאד. הכל נפלא", סיפרה לכאן חדשות תושבת ברלין רנטה פופ, לאחר שהתחסנה. פופ אומנם מרוצה, אבל כשמתבוננים במתקן החיסונים בשולי רובע קרויצברג, היחיד בכל העיר הענקית הזאת, מבינים את הבעיה של כל אירופה – אין צעקות, אין דחיפות, אבל גם אין תור. האזרחים פשוט לא מגיעים להתחסן. 

בגרמניה, הקנצלרית אנגלה מרקל כינסה את 16 מדינות המחוז כשעל הפרק הארכת הסגר בשלושה שבועות עד לסוף ינואר. עד היום, שלושה שבועות לתוך הסגר בגרמניה, נראה שהנגיף עושה שמות במדינה. את חודש דצמבר מסכמים כחודש המדמם ביותר מאז החלה הקורונה – עם כמעט 17 אלף מתים, פי שלושה מבחודש שלפניו, ובכלל – בדצמבר מתו מחצית מקרבנות כלל המגיפה.

גם בגרמניה, כמו בבריטניה, שוקלים לדחות את מתן מנת החיסון השנייה, כתוצאה ממחסור בולט בכמות החיסונים במדינה. על פי מסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות "רויטרס", שר הבריאות הגרמני מצפה לתוצאות בחינת מועצה עצמאית לחיסונים, שתבדוק אם ניתן לדחות את מתן המנה השנייה. 

בהכנת הידיעה השתתף בן יניב