סגר פסח
צילום: דני מרון, פלאש 90

הממשלה אישרה: סגר מיום חמישי בחצות למשך שבועיים - כולל השבתת מערכת החינוך

שרי האוצר והבריאות יוסמכו להחריג מקומות עבודה חיוניים • השר אמסלם הצביע נגד, לאחר שקרא להגביל גם את ההפגנות ואת פעילות בתי המשפט • הרב קניבסקי אישר לסגור את מוסדות הלימוד החרדיים, כפוף לתנאים
כתבי כאן חדשות
05 בינואר 2021
07:52
עודכן ב 20:55

ישראל הולכת לסגר מלא: הממשלה אישרה הערב (שלישי) את מתווה הסגר הכללי. הוא יוטל מיום חמישי בחצות למשך 14 יום, ויכלול השבתה של מערכת החינוך. שר האוצר ושר הבריאות יחריגו מקומות עבודה חיוניים. עד מחר בבוקר צפויים השרים לאשר את כלל התקנות של הסגר - שצפוי לכלול גם איסור התקהלות של יותר מחמישה אנשים במקום סגור, והגבלת יציאה מהבית למרחק של יותר מ-1,000 מטר.

עוד הוחלט כי מי שקנה כרטיס טיסה לחוץ לארץ לפני הסגר - יוכל לטוס. הנכנסים לישראל ממדינות מסוכנות יועברו לבידוד במלוניות כדי למנוע את התפשטות הזן הבריטי או הזן הדרום אפריקני, והם יורשו לצאת רק כפוף לבדיקות קורונה.

בישיבת הממשלה הייתה מחלוקת בין השרים בנוגע להגבלת ההפגנות בעת הסגר. השר דודי אמסלם מהליכוד קרא בישיבה להגביל את ההפגנות ואת עבודת בתי המשפט. שרי כחול לבן יזהר שי ואלון שוסטר הגיבו לאמסלם: "תשאיר את הפוליטיקה מחוץ לדיון". השר אמסלם הצביע נגד הסגר בעקבות ההתנגדות להגבלת ההפגנות. השרים אריה דרעי והרב יעקב אביטן מש"ס נמנעו בהצבעה.

יו"ר כחול לבן בני גנץ, המכהן גם כשר המשפטים, הבהיר קודם לכן כי ימנע פגיעה בתפקוד בתי המשפט ובחופש ההפגנה במסגרת החמרת הסגר. גנץ שוחח עם היועץ המשפטי לממשלה לפני ישיבת הממשלה. מנדלבליט הבהיר לגנץ כי הגבלת זכות ההפגנה כרוכה בהכרזה על מצב חירום מיוחד, וכי בכל הנוגע להגבלת פעילות בתי המשפט והגבלת זכות הגישה לערכאות משפטיות - הדבר מצוי אך ורק בסמכות שר המשפטים.

התנאים של הרב קניבסקי לסגירת מוסדות החינוך החרדיים

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי מנהיג הציבור החרדי-ליטאי הרב חיים קניבסקי אישר בפגישה עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון את סגירת מוסדות הלימוד החרדיים לבנים ולבנות בעת הסגר בירושלים. כך על פי מקורבים לליאון.

ראש עיריית ירושלים הציג בפני הרב מתווה לסגירת מוסדות הלימוד, וקיבל את אישור הרב כפוף לכמה תנאים: יוטל סגר מוחלט בכל המדינה, הסגירה תהיה לשבועיים בלבד, במהלך השבועיים הללו -  יחוסנו צוותי ההוראה.

משה ליאון בפגישה עם הרב קניבסקי. צילום: שוקי לרר

מנגד, מנהלי תלמודי תורה שהגיעו היום לשוחח עם הרב קניבסקי, ואמרו שהם יכולים לשמור על בריאות התלמידים, קיבלו אישור פרטני לפתוח. בלשכת ראש הממשלה ובמשרד הבריאות פנו לבתי הרבנים קניבסקי ואדלשטיין בבקשה שיוציאו הוראה לסגור את מוסדות הלימוד. בבית הרב קניבסקי אומרים כי הנושא עדיין בדיונים.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, עמיחי שטיין ועקיבא ווייס