בית המכירות Woolley & Wallis
לוח רומי עתיק מאנגליה

תעלומה באנגליה: איך הגיע לוח רומי עתיק לגן פרטי בכפר בריטי?

לוח שיש יקר ועליו כתובת ביוונית שימש כמעט עשור כמגן הרכבה על סוסים - עד שבעלת הארווה הבינה שהיא מחזיקה באוצר. הפריט מוצע למכירה בעשרות אלפי שקלים, והמומחים עדיין מנסים לפצח איך עשה את דרכו לגינה הנידחת
גיא בריצמן
05 בינואר 2021
19:36

בית מכירות באנגליה ביקש את עזרת הציבור בפיצוח תעלומה - כיצד הגיע לוח שיש רומי עתיק לגינת בונגלו פרטית בכפר קטן במדינה. הלוח, ששימש כמעט עשור כמגן הרכבה על סוסים תוארך למאה השנייה לספירה. הוא כולל כתובת יוונית הנותנת רמז למקורותיו: "העם (וגם) הצעירים (מכבדים) דמטריוס (בנו) של מטרודורוס (הבן) של לוקיוס."

הלוח נחשף לפני 20 שנה על ידי בעלת בית בוויטפריש, כפר בדרום אנגליה, שמצאה אותו בסלעי הגן שלה. היא השתמשה בו כבלוק הרכבה באורווה שלה במשך כמעט עשר שנים, עד שלבסוף הבחינה בזר דפנה שחצוב עליו. בית המכירות הפומבי וולי וואליס העמיד את הפריט למכירה בחודש פברואר האחרון בשווי התחלתי של כ-65 אלף שקלים. 

הגן בוויטפריש, אנגליה, בו נמצא הלוח. קרדיט: בית המכירות Woolley & Wallis

ויל הובס, מומחה לעתיקות בוולי וואליס, אמר כי חפצים כמו הסלע המדובר הגיעו לעיתים קרובות לאנגליה במאות ה-18 וה-19. אז אריסטוקרטים עשירים היו מסיירים באירופה ולומדים על אמנות ותרבות קלאסית. "אנו מניחים שכך הפריט העתיק נכנס לבריטניה, אך מה שנותר מסתורי הוא איך הוא הגיע לגן ביתי - ושם היינו רוצים את עזרת הציבור", אמר הובס בהצהרה שפרסם בקרב תושבי הכפר האנגלי, במטרה למצוא את המקור לתעלומה.