בדרך לנורמליזציה: סודאן חתמה על הצטרפות להסכמי אברהם

שר האוצר האמריקני ונציגה סודאנית חתמו על ההצטרפות בטקס רשמי
גילי כהן, רועי קייס ואיתמר מרגלית
06 בינואר 2021
15:37

בדרך לנורמליזציה עם ישראל: סודאן חתמה היום (רביעי) על הצטרפותה ל"הסכמי אברהם" עם ארצות הברית במעמד שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין, שהגיע למדינה, ונציגה של ממשלת סודאן. "החתימה תעניק לסודאן הזדמנויות כלכליות רבות", הבטיח שר האוצר האמריקני בטקס החתימה. אחרי הביקור בסודאן, מנוצ'ין ימשיך הערב לישראל.

שר המשפטים הסודאני, נסר א-דין עבד אל-בארי, אמר במעמד החתימה כי ארצו מברכת על ההתקרבות הגדולה בין ישראל למדינות האזור ועל תחילת היחסים הדיפלומטיים עמה. שר החוץ גבי אשכנזי בירך על המהלך הסודאני: "חתימת סודן על הסכמי אברהם הוא צעד חשוב ומבורך בקידום הסכמי הנורמליזציה האזוריים במזרח התיכון. אני מבקש להודות לממשל האמריקאי על מאמציו הבלתי פוסקים לקדם יציבות ושלום המזרח התיכון כולו ומקווה כי הסכם זה יוביל להתקדמות בדיאלוג ובנורמליזציה בין ישראל לסודן ולקידום ופיתוח היחסים בין המדינות", צייץ אשכנזי.

בתוך כך, כלי תקשורת במצרים מדווחים כי שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, שוחח היום בטלפון עם שר החוץ, גבי אשכנזי, במסגרת ההכנות לפגישה מרובעת שתכלול את מצרים, ירדן, צרפת וגרמניה בימים הקרובים, שמטרתה לקדם את מאמצי השלום באזור. שר החוץ גבי אשכנזי הוזמן גם כן להשתתף בוועידה המרובעת שתיערך באמצע השבוע הבא בקהיר - אך בגלל הסגר צפוי שלא להגיע.

בדיווחים נאמר כי הצד המצרי מתואם בנושא עם הצד הפלסטיני במסגרת ההכנות הנחוצות לפגישת ארבע המדינות המוזכרות. שר החוץ המצרי גם קיים שיחת טלפון עם שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאליכי כחלק מעמדותיה של מצרים השואפות ל"פתרון צודק ובר קיימא של הסוגיה הפלסטינית".