דיון בוועדת הכנסת
צילום: פלאש 90

חייהם הסודיים של היועצים הפרלמנטריים

על רקע התביעה נגד ח"כ מרב מיכאלי, עקיבא נוביק צולל אל תוך חייהם הסודיים של היועצים הפרלמנטריים - שב-2021 משמשים גם כצלמי אינסטגרם, שומרי מקומות בוועדות ויועצי תדמית שצריכים להיות זמינים כמעט בכל שעה | האזינו להסכת "עוד יום"
עוד יום
08 בינואר 2021
16:24

אחרי אסון הכרמל הוחלט על שורת שינויים במערך הכבאות. אחד מהם היה שינוי סמנטי קטן: להפסיק לקרוא לכבאים "כבאים", ולשדרג אותם ל"לוחמי אש". לוחם אש זה לא סתם כבאי ששופך מים על שריפה. הוא לוחם אש! מאחורי שינויים קטנים כאלה בשפה מסתתרים לפעמים עולמות שלמים של קונפליקטים ומורכבויות.

האזינו להסכת "עוד יום"

ב-2015 העוזרים הפרלמנטריים בכנסת הפכו ליועצים פרלמנטריים. אותו שכר, אותם תנאים, אבל הם כבר לא עוזרים פשוטים - הם יועצים! מה ההבדל בין עוזר ליועץ אתם שואלים? זה כנראה יתברר בקרוב בבית משפט, אחרי שהיועצת, או העוזרת, הפרלמנטרית של ח"כ מרב מיכאלי הגישה נגדה ונגד הכנסת כתב תביעה על סכום גבוה.

התובעת, ד"ר בהשכלתה דרך אגב, מתארת משימות כמו צילומים פרטיים של הבוסית, לשמור לה כיסא בדיונים בכנסת ועוד. שורת עבודות שחורות. כאלה שמתאימות אולי לעוזרת, אבל היא באה להיות יועצת! "במשך תקופת ההעסקה ספגה התובעת באופן חוזר ונשנה מדי יום ביומו במספר אירועים נפרדים יחס בוטה, קפריזי, מעליב, מזלזל, מבזה ומשפיל במישור המקצועי והאישי", צוין בכתב התביעה.

אם נשים רגע בצד את ח"כ מיכאלי, שדווקא ידועה בכנסת כנחמדה ואפילו לבבית, בתביעה הזו יש עדות מעניינת על אחד ממקומות העבודה הכי קשים שיש בישראל. שוחחנו עם שניים שמכירים את התחום מאוד מקרוב – חברת הכנסת לשעבר מירב בן ארי מכולנו, ואלעד וולף, שהיה יועץ תקשורת בכנסת אצל ח"כ תמר זנדברג, אחר כך דובר מרצ, ועכשיו עובד כיועץ תקשורת פרטי. ניסינו להבין מה בעצם קורה שם בכנסת? מה פשר הדרישה שהיועצים יהיו בבניין הכנסת כל עוד הח"כ נמצא שם? איך בנויה לשכה של ח"כ? האם חשוב שהיועץ יזדהה עם האג'נדה של מעסיקו? ומעל הכול – האם לשכות הח"כים הן מקום תעסוקה פוגעני?