מבצע החיסונים של פייזר בעמדה של כללית. 04.01.20
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מחקר ראשוני של פייזר: החיסון שלנו יעיל גם נגד הזנים החדשים של קורונה מדרום אפריקה ומבריטניה

המדען הראשי של החברה: "זה מאוד מעודד שלפחות המוטציה הזו, שמדאיגה רבים בעולם לא נראית כבעיה". כ-1.7 מיליון ישראלים חוסנו עד כה במנה הראשונה של החיסון. 7,597 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול, שיעור הבדיקות החיוביות 6.2%. צוות המומחים של מכון וייצמן: ניכרת ירידה במקדמי ההדבקה
דקלה אהרון שפרן
08 בינואר 2021
07:59
עודכן ב 13:03

מחקר של חברת פייזר מצא כי החיסון שפיתחה החברה יעיל גם נגד הזנים החדשים של נגיף קורונה שאותרו בבריטניה ובדרום אפריקה. החוקרים השתמשו בבדיקת 20 דגימות דם של אנשים שקיבלו את חיסון פייזר-ביונטק כחלק ממחקר מקיף עליו. נוגדנים מהחיסון הזה שפותחו אצל האנשים הדפו בהצלחה את הנגיף. ד"ר פיליפ דורמיצר, המדען הראשי של פייזר אמר היום (שישי): "זה מאוד מעודד שלפחות המוטציה הזו, שמדאיגה רבים בעולם לא נראת כבעיה".

למרות התוצאות המעודדות של המחקר שפייזר פרסמה, המחקר הינו ראשוני ועדיין לא עבר ביקורת עמיתים. מדענים סבורים שהמחקר עדיין חסר ושאין בתוצאות די כדי להוכיח באופן ברור את יעילות החיסון כנגד המוטציות. 

כ-1.7 מיליון ישראלים כבר חוסנו במנה הראשונה של החיסון של פייזר, כך הודיע הבוקר שר הבריאות יולי אדלשטיין. משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 7,597 בני אדם נדבקו בנגיף הקורונה אתמול, ושיעור הבדיקות החיביות עמד על 6.2%. בבתי החולים מאושפזים נכון לעכשיו 873 חולים בקורונה שמצבם מוגדר קשה.מתחילת השבוע הבא יחוסנו צוותי ההוראה של החינוך המיוחד, שפעיל בזמן הסגר.

צוות החוקרים של מכון ויצמן בראשות פרופ' ערן סגל, שמנתח את נתוני התחלואה, העלה כי ייתכן שניתן לזהות סימנים ראשונים לתחילת הבלימה בתחלואה, ואולי אפילו להשפעת החיסונים. פרופ' סגל אמר כי נראה שערכי מקדם ההדבקה - R נמוכים מ-1. כך דווח הבוקר בכאן רשת ב.

במגזר הכללי יש ירידה במקדמי ההדבקה, ולעומת 60% עלייה בהידבקות ילדים השבוע, נרשמה עלייה של 11% בגילאי 60 ויותר. במגזר החרדי ישנה עלייה של 66% בהידבקות בקרב בילדים, אבל רק 1% עלייה במאומתים בגילאי 60 ויותר. סגל הוסיף כי גרף החולים החדשים שמצבם קשה מוסיף להיראות דומה לגרף של הגל השני, וכי אם הדימיון יימשך אזי צפויה בלימה בתחלואה הקשה בימים הקרובים.

נתניהו הכריז: כלל הציבור הבוגר יחוסן עד סוף מארס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אמש כי הגיע לסיכום עם מנכ"ל ענקית התרופות פייזר לפיו כלל אזרחי ישראל מעל לגיל 16 יחוסנו עד לסוף חודש מארס. לשם כך תספק יצרנית החיסון נגד קורונה מיליוני מנות חיסון לישראל. "בפסח הקרוב נוכל להסב לשולחן הסדר יחד עם המשפחה המחוסנת", אמר נתניהו. 

בנאומו הקצר אתמול סיפר נתניהו כי ישראל תשתף נתונים עם חברת פייזר לגבי מבצע ההתחסנות במדינה. בהודעת משרד הבריאות נמסר כי הנתונים שיימסרו הינם נתוני התחלואה במגיפה - מספר המאומתים, חולים קשים, נפטרים ומספר מחוסנים - נתונים שבכל מקרה משותפים עם הציבור הישראלי, לפי משרד הבריאות. 

בריאיון לכאן רשת ב אמר הבוקר ראש מטה מגן ישראל תומר לוטן כי הוא מקווה שאכן ניתן יהיה לנהוג בסוף חודש מארס כבשגרה, לאחר שכלל הציבור יחוסן, אולם מה שיכתיב את ההתקדמות הוא קצב הגעת החיסונים. כמו כן, ציין לוטן שחיסון האוכלוסייה תלוי גם בהשפעת המוטציות לנגיף ועמידותן לחיסון.