נדב רז, מנהל החקלאות לשעבר בקיבוץ מעגן מיכאל
צילום: כאן חדשות

בעקבות הגשם: החקלאים חוששים משינויי האקלים והחורף היבש

שלושה שבועות חלפו מאז הגשם האחרון והתחזית לא נראית מעודדת. לא ברור מה מאיים יותר - היעדר הגשם כבר תקופה ארוכה, או הרוח המזרחית שלא מפסיקה לרגע. אבל יש מקומות שעצירת הגשם היא הדבר הכי טוב שקרה בהן השנה
אורי לוי
08 בינואר 2021
23:24

החקלאות נערכת לרגע ההכרעה, צינורות ההשקייה נשלפו מהמחסנים וממתינים לפקודה. לא ברור מה מאיים יותר - היעדר הגשם כבר תקופה ארוכה, או הרוח המזרחית שלא מפסיקה לרגע. נדב רז, מנהל החקלאות לשעבר בקיבוץ מעגן מיכאל, אומר כי כשהרוחות הללו באות לתקופה ארוכה - הן מייבשות כל מה שעומד בדרכן. אבל יש מקומות שעצירת הגשם היא הדבר הכי טוב שקרה בהן השנה, כמו בקיבוץ הזורע, שם עודף גשם עלול להוות סכנה חמורה לצמחייה.

בקיבוץ מעגן מיכאל נמצאים תחת איום ברור ומיידי: הרוח המזרחית שאינה פוסקת כבר יותר משבועיים. את סימני הרוח המזרחית רואים היטב בשדורת. הטמפרטורה הגבוהה גורמת לזירוז ההתפתחות, ואם צמח "מרגיש אביב" - הוא סוגר עונה מוקדם מידי. נכון שזה בסך הכול מספוא, אוכל לבהמות, אבל יש לכך ביקוש. פרה בלי ארוחה ראויה - לא תספק תוצרת.

אומרים שאבוקדו הוא פרי זהב של החקלאים, כלכלית כמובן. אבל עכשיו, המטע המפרנס בקיבוץ נחשולים נמצא בסכנה. אומנם הקטיף כבר כמעט הסתיים, אבל היעדר המים מחייב חישוב מחדש של המכסות ויש מי שישלם את המחיר.

במקביל, בשדות קיבוץ הזורע החמסין החורפי בעיצומו. אבל כאן, עצירת הגשמים היא ברכה של ממש. איתן אביבי, מנהל גד"ש הקיבוץ, שהקיבוץ קיבל מנת גשם גדולה בחודש שעבר שהציפה את כל השטחים, ואם לא הייתה מגיעה עצירת הגשמים - השטחים כולם היו טובעים. כמעט בכל מקום ניתן לראות את נזקי הגשמים שירדו לפני שבועות אחדים. השדות ההצהיבו כי טבעו במים. שטחים רבים, כ-20% מהגידולים נפגעו קשה. נחל הקישון הסמוך נראה כמו בשיא הקיץ, אבל מסביב נזקי הסחף שלו מורגשים היטב.