t
נתניהו המתחסן

נתניהו קיבל את מנת החיסון השנייה: "נצא מהקורונה חזקים מאי פעם"

החל ממחר יגיעו לישראל מנות החיסון המוקדמות של "פייזר". השבוע צפויים להגיע לארץ עוד כמיליון חיסונים • פרופ' חגי לוין הודיע על התפטרותו "המלצותינו שוות כקליפת השום" • 4 מקרים של הזן הדרום אפריקני של קורונה אותרו בישראל
גילי כהן, ורד פלמן ונוב ראובני
09 בינואר 2021
11:03
עודכן ב 21:54

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין קיבלו הערב (שבת) את מנת החיסון השנייה לקורונה בבית החולים שיבא בתל השומר. "נצא מהקורונה ראשונים בעולם, חזקים מאי פעם", אמר נתניהו. ראש הממשלה הודיע ששוחח עם מנכ"ל פייזר על הגעה של משלוחי חיסונים נוספים: "דבר שיאפשר לנו לחסן את כל אזרחי ישראל בגילי 16+ בתוך חודשיים - מקסימום עד סוף מארס". 

החל ממחר יגיעו לישראל מנות החיסון המוקדמות של "פייזר"- מה שיאפשר לחסן מאות אלפי ישראלים מוקדם מהצפוי. בשבוע הקרוב צפויים להגיע כמיליון חיסונים נוספים. ברשימת התיעדוף נמצאים קודם כל המורים, אך מכיוון שעשרות אלפים מהם כבר חוסנו - הדבר צפוי לקחת כיממה. קבוצה נוספת משמעותית היא ישראלים בגילים צעירים יותר מ-60 שעדיין לא חוסנו. החל מהערב ישראל תתחיל גם לחסן במנה השנייה.

בד בבד, בכירים במשרד הבריאות מזהים התמתנות במספר המאומתים החדשים ובנתוני התחלואה. זאת בשל הירידה המועטה בתנועה מתחילת הסגר הקודם, שהחל לפני כעשרה ימים. עם תחילת הסגר המהודק, צופים במשרד הבריאות ירידה משמעותית בנתונים. 

מנתוני משרד הבריאות עולה שכ-1.77 מיליון בני אדם בישראל התחסנו נגד קורונה עד כה. כ-70 מבני ה-60+ כבר חוסנו בארץ. שיעורים גבוהים יותר נרשמו בקרב בני 79-70, שם חוסנו 80%, וכן בקרב בני 80+ שם חוסנו 75%. כמו כן, גילם של 39% מהמחוסנים בישראל נמוך מ-60.

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור מתפטר: "המלצותינו שוות כקליפת השום"

הפרופסור חגי לוין הודיע הערב על התפטרותו מצוות המומחים המייעץ לקבינט הקורונה, ומתפקידו כיו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. "לצערנו, נוכחנו שוב ושוב כי המלצות המומחים בבריאות הציבור נחשבות כקליפת השום עבור הממשלה", ציין פרופסור לוין במכתב התפטרותו. "נוכח גודל השעה, האיומים החמורים על בריאות הציבור בתקופה זאת, ולנוכח השפל הפוליטי והערכי – אני חש מחויבות לבחון את הדרך שבה אוכל להשפיע במידה הרבה ביותר". 

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור היוצא התייחס לחילוקי הדעות בין קבינט המומחים לממשלה. "המלצות שזכו לתמיכתנו ולקונצנזוס בקבינט המומחים – נדחו, דוגמת דחיית פתיחת הקניונים. מנגד, הוחלט על צעדים מזיקים, על אף שקבינט המומחים התנגד להם, דוגמת פארסת הסגר הלילי בחנוכה – שנדחתה לבסוף בלחץ ציבורי", הסביר.

4 מקרים של הזן הדרום אפריקני של קורונה אותרו בישראל

מוקדם יותר הודיע משרד הבריאות כי לראשונה בישראל, נמצאו ארבעה מקרים של הזן הדרום אפריקני של קורונה. על פי המשרד, אותרו שתי שרשראות הדבקה – אחת של אדם שחזר מדרום אפריקה, והשנייה של משפחה שנדבקה מאדם שחזר מהמדינה. 

בהודעת המשרד נמסר גם כי ארבעת המקרים אותרו מתוך 15 דגימות, והוסיפו: "יודגש כי הווריאנטים השונים גורמים להדבקה יותר מהירה, אך ככל הנראה לא גורמים לתחלואה יותר קשה". אתמול נודע שכ-150 מקרים של המוטציה הבריטית זוהו עד כה בישראל, ובמשרד הבריאות ציינו שהדבר יכול להסביר את העלייה בתחלואה. 

מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בית החולים שיבא תל השומר, הפרופסור גליה רהב, התייחסה לגילוי המוטציה בריאיון לתוכנית "זמן קורונה" בכאן 11 ואמרה: "משרד הבריאות חיפש ומצא – כדי שזה לא יתפשט בארץ. מה שחשוב הוא שפייזר הודיעה שהחיסון מגן מפני שתי המוטציות, גם זו הבריטית".

עוד הוסיפה רהב כי לדעתה צריך לחסן ילדים כי הם מקור להדבקות, "בסופו של דבר נחסן גם אותם". על פיתוח חיסונים מול זנים חדשים של קורונה היא הוסיפה: "הווירוס הזה מפתח מוטציות הרבה יותר לאט מנגיף השפעת. אני מקווה שטכנולוגיית החיסונים תאפשר את הכנתם הרבה יותר מהר".

בד בבד, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי סבור כי אי אפשר לומר שיש בלימה בתחלואה, וכי קשה לייחס האטה מסוימת בנתונים להגבלות הסגר הקודמות. בריאיון ליומן השבוע עם שלום קיטל בכאן רשת ב אמר לוי כי מדובר ב"מעין בלימה של יום-יומיים". מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף כי מסתמן שהחיסונים מגנים מפני המוטציה הבריטית של קורונה, וכי אפשר שהיא אחראית לחלק מן העלייה הגדולה בתחלואה. 

עוד אמר לוי על מבצע החיסונים: "נוכל להמשיך בחיסונים במנה הראשונה מוקדם מהמתוכנן. נתחיל לחסן מורים בחינוך המיוחד, וככל שיגיעו עוד חיסונים - נמשיך לחסן ונרד גם בקבוצות הגיל". מנכ"ל משרד הבריאות התייחס גם למידע המועבר לחברת פייזר, במסגרת ההסכם שנחתם עימה: "אנחנו מחליפים איתם מידע שהוא גלוי גם לציבור הישראלי, אין כאן פגיעה בפרטיות. נוכל לספר להם על התופעות שאחרי ההתחסנות וזה נכון לשתף את המידע".

בתוך כך, נשיא קפריסין פנה לנתניהו בבקשה לקבל מישראל חיסונים לקורונה. בריאיון לאתר "דיילי פוליטיקס" אמר הנשיא הקפריסאי ניקוס אנסטאסיאדיס כי שוחח באופן אישי עם נתניהו, שהבטיח לו שישקול את האפשרויות ולחזור אליו בתשובה בימים הקרובים. כשנשאל הנשיא אם הפנייה הזו לא תגרור בעיות בקרב בריסל, בגלל שקפריסין היא חלק מתוכנית החיסונים של האיחוד האירופי - הוא השיב בשלילה.