אהוביה סנדק וזירת הרכב ההפוך
צילומים: דוד כהן, פלאש 90, באדיבות המשפחה

מותו של אהוביה סנדק: אחד השוטרים המעורבים נעצר בחשד לשיבוש הליכי חקירה

מעצר השוטר על ידי מח"ש מגיע על רקע המחאות והביקורת על הליך חקירת מותו של סנדק. שני שוטרים נוספים נחקרו אתמול במח"ש - חקירה נוספת על התאונה עצמה. עורך דינו של השוטר: "מעצר השתקה"
כרמל דנגור ומשה שטיינמץ
10 בינואר 2021
08:26
עודכן ב 14:42

מות אהוביה סנדק: אחד מהשוטרים המעורבים בפרשה נעצר אתמול (שבת) על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, בחשד לשיבוש הליכי חקירה. זאת על רקע המחאות והביקורת על הליך חקירת מותו של הנער בעת מרדף משטרתי. שני שוטרים נוספים נחקרו אתמול במח"ש - חקירה נוספת על התאונה עצמה. שוטר נוסף היה אמור להיחקר אך נמצא בבידוד.

עורך הדין רועי גולן, פרקליטו של השוטר, אמר: "מעצר זה הינו מעצר השתקה. החשד הינו - שיבוש הליכי חקירה - דבר המוכחש מיסודו על ידי מרשי, שנחקר אתמול ואף היום, משתף פעולה מלאה עם החוקרים ומסר גרסה מלאה. "מח"ש פועלת תחת לחץ ציבורי ותקשורתי ולא באופן ענייני, במטרה להשתיק את הציבור וזאת על חשבון שוטר חף מכל פשע.

"לא יתכן שעוצרים שוטר, בלש מוערך מאוד, כאחרון העבריינים וזורקים אותו בלילה בבית המעצר אבו כביר בעיתוי בעייתי מאוד - מיד לאחר הפגנות אלימות בכל הארץ, כאשר מעצר מרשי בוצע שלושה שבועות אחרי האירוע הטרגי. הדבר התמוהה יותר מכל הוא שזמן קצר לאחר ההפגנה שמנתה כ-150 בני אדם מול ביתה של ראש מח"ש בנתניה, קרן בר מנחם, וקראו לה להתפטר מתפקידה פתאום נעצר מרשי".

ביום שלישי האחרון משפחתו של אהוביה סנדק הודיעה כי יגישו מחר בקשה למינוי שופט שיחקור את נסיבות מותו של יקירם. "חקירת הריגתו של הנער אהוביה נגועה בכל מה שאסור", נימק עו"ד אריאל עטרי במסיבת עיתונאים של הרכב עורכי הדין של משפחת סנדק וטען:"מח"ש דואגת שכל חומר שמגיע אליה יהיה זמין לשוטרים".

עו"ד בני כ"ץ הוסיף: "החקירה טויחה. השגנו ראיות משמעותיות שמצביעות על כך שהן חייבות להיחקר. נגיש אותם בקרוב". עו"ד מנשה יאדו העלה את הטענה כי המוות של אהוביה לא נגרם כתוצאה מיידוי אבנים או נסיעה באוטו - אלא מנגיחת הרכב המשטרתי.

קודם לכן התייחס המשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר, לחקירת מותו של סנדק ואמר כי זו מתנהלת בדרך מקצועית וללא משוא פנים. "צר לי שבמקום להתרכז בחקירה אנו נאלצים להשיב שוב ושוב לטענות סרק, שחלקן עולות כדי הוצאת דיבה", הצהיר למברגר במכתב תשובה לסניגורים. במכתב ששיגר, דחה המשנה לפרקליט המדינה את הטענות נגד התנהלות מח"ש, ואמר כי יש לו אמון מלא בראשת מח"ש, קרן בר מנחם, וכי החלטותיה הן מקצועיות וענייניות.

עוד כתב למברגר כי ההחלטה על צוות חקירה משותף למשטרה ולמח"ש התקבלה לאור צורכי החקירה, והרצון להגיע לחקר האמת של האירוע המורכב. הוא הדגיש כי החקירה של השוטרים מתבצעת רק על ידי אנשי מח"ש, וכי השוטרים שחוקרים את מה שנוגע לצעירים שהיו מעורבים לא משתייכים לאותו מחוז.