t
פרופ' חגי לוין ועוה"ד גונן בן יצחק
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

השר יזהר שי הצטרף למפלגת תל"ם של משה יעלון

גם פרופ' חגי לוין ועוה"ד גונן בן יצחק הודיעו היום על חבירה למפלגתו של יעלון • יו"ר יש עתיד לפיד: כל הסקרים מראים שאפשר להקים ממשלה בלי נתניהו • האיום של סמוטריץ' על בנט: אמנע ממך את השימוש בשם "ימינה". בריאיון לכאן רשת ב אמר: בנט שם את כל ערכי הימין בצד
זאב קם, מיכאל שמש ויערה שפירא
10 בינואר 2021
08:48
עודכן ב 17:12

המצטרפים החדשים למפלגת תל"ם: שר המדע יזהר הצטרף היום (ראשון) למפלגת תל"ם בראשות שר הביטחון לשעבר משה יעלון. שי, שנבחר לכנסת כחלק מסיעת "חוסן לישראל" בכחול לבן, הודיע ליו"ר המפלגה גנץ שלא יתמודד במסגרתה בבחירות הבאות, ואף הכריז ביום שישי שיעזוב את תפקידו ויתפטר מהממשלה. בנוסף קרין מאיר רובינשטיין, המנכ"לית והנשיאה של האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות, הצטרפה גם היא למפלגת תל"ם. 

הבוקר (ראשון) כבר הודיעו פרופסור חגי לוי ועורך הדין גונן בן יצחק על הצטרפותם למפלגתו של יעלון. "בוגי שותף למחאה", כתב עורך הדין בן יצחק, ממובילי המחאה נגד ראש הממשלה. "אני רואה בו מנהיג שראוי לעמוד בראש ממשלת ישראל". 

פרופסור לוין התפטר אתמול מתפקידיו כיו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור ויועץ בצוות המומחים המייעץ לקבינט הקורונה. "אני מאמין במנהיגותו המוכחת של הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון", כתב לוין בחשבון הטוויטר שלו.

"לצערנו, נוכחנו שוב ושוב כי המלצות המומחים בבריאות הציבור נחשבות כקליפת השום עבור הממשלה", ציין אתמול לוין במכתב התפטרותו. "נוכח גודל השעה, האיומים החמורים על בריאות הציבור בתקופה זאת, ולנוכח השפל הפוליטי והערכי – אני חש מחויבות לבחון את הדרך שבה אוכל להשפיע במידה הרבה ביותר".

"פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, שומר על עמוד שדרה מקצועי נוכח ניהולו החובבני של משבר הקורונה", כתב יעלון בחשבון הטוויטר שלו הבוקר. "לוין הוא מחלוצי הרפואה הקהילתית המודרנית ולוחם גדול למען איכות החיים והסביבה, ומגלם את היושרה הנדרשת מנבחרי ציבור ואת האומץ האינטלקטואלי שכה חסר".

לפיד: כל הסקרים מראים שאפשר להקים ממשלה בלי נתניהו

שותפו לשעבר של משה יעלון, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר היום בתדרוך לעיתונאים כי ניתן להקים ממשלה ללא נתניהו, וכי הוא מעוניין שערכיה של ממשלה כזו יהיו ערכים ליברלים ולא ערכים של "סיפוח וחוק הלאום". לפיד הסביר מדוע השותפות בין מפלגתו למפלגת תל"ם של יעלון הסתיימה, והיא שיעלון רצה לשמור על תל"ם כגוף עצמאי בתוך יש עתיד.

"לא יודע אם הוא יעבור את אחוז החסימה או לא. אבל אם כן, אני חושב שהוא יכול להיות חלק מכל ממשלה עתידית", אמר לפיד על יעלון. יו"ר יש עתיד גם בירך את יו"ר "הישראלים" על הצטרפותו למרוץ, אף עקץ את חולדאי באומרו - "ראש עיר זו משרה מלאה" ושלא נכון שחולדאי נשאר בתפקיד. 

"אני בעד איחודים", אמר לפיד ביחס לריבוי המפלגות במחנה המרכז-שמאל. לדבריו, ראוי שמפלגות אחרות יתייצבו בעד המפלגה הגדולה ביותר בגוש. "המפלגה הגדולה בגוש היא בערך שליש מאיתנו, אז אני מניח שיש עתיד תוביל איחודים כאלה. כל האנשים שמאמינים בזה הם שותפים אפשריים ואני מניח שזה יגמר יותר קרוב לסוף. עד אז כל אחד חושב שיקרה נס, יקום בבוקר ויהיו לו 30 מנדטים", אמר. 

הנתק בין בנט לסמוטריץ'

נמשך הנתק בין נפתלי בנט לבצלאל סמוטריץ'. אם לא תושג הסכמה בין השניים, מתכוון סמוטריץ' לאסור על בנט להשתמש בבחירות בשם "ימינה".

האזינו לריאיון של בצלאל סמוטריץ' בכאן רשת ב

לטענת סמוטריץ', "ימינה" זה שמה של הרשימה המאוחדת שחיברה שלוש מפלגות - הימין החדש, האיחוד הלאומי והבית היהודי, ולכן יש צורך באישור משלושתן להשתמש בשם הזה. אם לא יוכל בנט להשתמש בשם "ימינה", הוא ייאלץ לחזור לשם שהוא פחות מעוניין בו - "הימין החדש", שעמו לא עבר את אחוז החסימה.

בריאיון אצל קלמן-ליברמן בכאן רשת ב אמר סמוטריץ' על המשבר מול בנט: "הוא שם את כל ערכי הימין בצד - תיקון מערכת המשפט, הזהות היהודית - זו זכותו המלאה, אבל אני אומר בשום פנים ואופן"