t
ארכיון
צילום: פלאש 90

החלטה מתואמת על חיסון האסירים? הסתירות בין דברי השרים

אחרי שהשר לביטחון הפנים סירב לשנות מדיניות, עתירה לבג"ץ: "לפעול לפי תיעדוף משרד הבריאות" • השר אמר כי תיאם את העמדה, במשרד הבריאות אמרו: הגוף היחיד שקובע את סדרי החיסונים הוא ועדת התיעדופים
אמוץ שפירא ודקלה אהרן שפרן
10 בינואר 2021
09:32
עודכן ב 10:46

בניגוד לדבריו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שר הבריאות יולי אדלשטיין אומר הבוקר (ראשון) כי הגוף היחיד שקובע את סדרי החיסונים הוא ועדת התיעדופים וכי מדובר בגוף מקצועי ששר הבריאות סומך את ידיו על החלטותיו. אדלשטיין אמר את הדברים בעקבות פניית כאן חדשות, ובניגוד לדברי השר אוחנה, שלפיהם עמדתו בנוגע לתיעדוף סוהרים על אסירים בחיסון מפני קורונה מתואמת עם שר הבריאות.

אוחנה כתב במכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה ולפרופ' איתמר גרוטו כי הנחה להשלים את חיסון אנשי הסגל בשירות בתי הסוהר לפני שיתחילו לחסן את האסירים שגילם מעל 60. אוחנה כתב כי גם לאחר שיסתיים חיסונם של אנשי הסגל יבחן את חיסון האסירים ביחס להתקדמות החיסונים בקרב כלל האוכלוסייה והוסיף כי עמדתו תואמה עם שר הבריאות.

מלשכת השר לביטחון פנים נמסר: "ביום 27.12.20 שוחחו שר הבט"פ ושר הבריאות ובשיחה פירט שר הבט"פ את מדיניותו כי יש להשלים את חיסוני הסגל לפני שמתחילים בחיסוני האסירים, זאת במטרה להיות מתואם עם שר הבריאות. שר הבריאות השיב שהדברים מקובלים עליו".

במסמך תיעדוף החיסונים נכתב כי חיסון סוהרים ואסירים יהיה בעדיפות ראשונה. בכיר במשרד הבריאות אמר כי שר הבריאות לא פנה לוועדה לתיעדוף חיסונים.

הקרב על החיסונים בשב"ס עובר לבג"ץ

בתוך כך, חמישה ארגוני זכויות אדם עתרו הבוקר (ראשון) לבג"ץ נגד החלטת השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה שלא לחסן כלואים, בניגוד להנחיית משרד הבריאות. העתירה הוגשה על ידי רופאים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח, עדאלה, המוקד להגנת הפרט ורבנים לזכויות אדם.

בעתירה דורשים הארגונים להורות לשירות בתי הסוהר לחסן את כלל אוכלוסיית האסירים, על פי מתווה תעדוף החיסונים שקבע משרד הבריאות, בדגש על אסירים בגיל 60 ומעלה ובקבוצות סיכון. בנוסף, העתירה דורשת למנוע משב"ס לתעדף מתן חיסונים לסגל בתי הכלא על פני חיסונים לאסירים.

העתירה הוגשה לאחר שביום שישי הבהיר אוחנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד עמית מררי, שאין בכוונתו לסגת מהנחייתו שלא לחסן אסירים בשלב זה, אלא חברי סגל שב"ס בלבד. בכך, דחה השר אוחנה את הנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שהודיע בשישי לשר לביטחון פנים, כי החלטתו שלא לחסן עצורים ואסירים "ניתנה בחוסר סמכות, ולפיכך אינה יכולה לעמוד". בעקבות סירוב השר אוחנה לחזור בו מהנחייתו, עתרו היום חמשת הארגונים לבג"ץ.

לעתירה צורפה חוות דעת רפואית מטעם איגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית בישראל, שקבעה כי "יש להתייחס לאסירים כאוכלוסייה שבויה, בהקשר של הקורונה מדובר באוכלוסיה בסיכון, הן בשל מחלות רקע והן בשל הימצאותה בתנאי צפיפות המגבירים את הסיכון לתחלואה ותמותה". לפיכך, קבע האיגוד, "ישנה חובה אתית על מדינת ישראל להציע את החיסונים לאוכלוסיית האסירים".

"על פי הגורמים המקצועיים אסירים הם אוכלוסייה בסיכון ויש לפעול לחסן אותה במקביל לחיסון קבוצות הסיכון באוכלוסייה הכללית", נכתב בעתירה. לטענת העותרים, למרות זאת, ולמרות ההנחיות הברורות שניתנו, העובדה שיש חיסונים והחובה החוקית והמוסרים להגן על הכלואים, עד היום לא החלו המשיבים בחיסון האסירים.

"האחריות על בריאותם של כלואים צריכה להיות של מומחים בתחום", אמרה ענת ליטוין, מנהלת מחלקת כלואים בעמותת רופאים לזכויות אדם. "עיכוב חיסונם עד כה מדגים את הדבר באופן הברור ביותר, יש לזכור שהחלטות גרועות בנוגע לבריאותם קורות על בסיס יומיומי ונושא החיסונים כלל אינו יוצא דופן. יש לפעול מיידית להעברת האחריות לבריאותם של כלואים לגורם מקצועי".

מיכל זגורי, רעייתו של ניבי זגורי, ראש ארגון פשע מבאר שבע שנאשם בכמה מעשי רצח, יצאה נגד החלטת השר אוחנה, ובפוסט בפייסבוק כתבה: "רק שלא יהיה אסון בגלל המחדלים שלך. זה זלזול בחיי אדם, מי אתה שתחליט בכלל? אסירים ועצורים הם אנשים, יש להם זכויות במדינה, כמו שאת החובות שלהם הם משלמים לחברה".