-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

העליון דחה בקשה לדיון נוסף על הכנסת חמץ לבתיה"ח בפסח

הנשיאה חיות ציינה כי החשש שהעלתה הרבנות לפגיעה בכשרות המזון שמספק ביה"ח, אינו עילה לאיסור גורף על הכנסת חמץ בחג • דרעי: לא יעלה על הדעת שבמדינה יהודית בתיה"ח יחוייבו להכניס לתחומם חמץ בפסח • לפיד: ממשלה שפויה לא אומרת לאזרחיה מה מותר ומה אסור להם לאכול
אמוץ שפירא ועקיבא ווייס
10 בינואר 2021
13:05
עודכן ב 14:37

בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את בקשת הרבנות הראשית לקיים דיון נוסף בבית המשפט בעניין הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח. נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, ציינה כי החשש שהעלתה הרבנות לפגיעה בכשרות המזון שמספק בית החולים, אינו עילה לאיסור גורף על הכנסת חמץ בפסח.

עוד אמרה חיות שראוי היה למצוא פתרון לעניין מחוץ לכותלי בית המשפט, ולא להגיע להכרעה שיפוטית, אך בהעדר הסכמה נאלץ בית המשפט להחליט. את העתירות הגישו הפורום החילוני, חברי כנסת ממרצ, ארגון עדאללה וארגונים נוספים. 

עורך הדין אביעד הכהן, שיצג את הרבנות הראשית בתיק, אמר שהחלטת בית המשפט מצערת, משום שמדובר בנושא שהיה חלק מהסטטוס קוו במשך עשרות שנים. לדבריו, הכרעת בית המשפט "תביא למתיחות מיותרת, לעימותים ולמאבקי כוח דווקא בבתי החולים, שבהם שוהים מטופלים, עובדים ומבקרים בני כל המגזרים".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב להכרעת בית המשפט ואמר: "לא יעלה על הדעת שבמדינה יהודית בתי חולים יחוייבו להכניס לתחומם חמץ בפסח. מיד לאחר הבחירות תדרוש סיעת ש"ס בכנסת את קידום הצעת החוק המבקשת לשמור על הסטטוס קוו ולהסמיך את מנהלי בתי החולים בנושא זה. שהרי בית חולים המשרת אוכלוסייה יהודית אינו דומה לבית חולים המשרת אוכלוסיות מיעוטים".

יו"ר דגל התורה, חבר הכנסת משה גפני, תקף את ההחלטה: "שופטי בג"ץ החצופים מנצלים את התקופה שבין כנסת אחת לשנייה – שאי אפשר להעלות את התיקון לחוק שלי בעניין הזה – ולא מתחשבים ביהודים שומרי כשרות הנזקקים לשירותי בתי החולים בפסח. נדרוש בכל תוקף את פסקת ההתגברות כדי לעצור ולעשות סדר בכוח הלא מוגבל שלהם".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב לטענות חברי הכנסת החרדים על החלטת העליון ואמר: "לא נאפשר שום כפיה דתית בחקיקה. ממשלה שפויה לא אומרת לאזרחיה מה מותר ומה אסור להם לאכול". 

מנכ"ל "ישראל חופשית", אורי קידר, הוסיף: "בשעה טובה נגמר הטקס המשפיל שבו מאבטחים נאלצים לחטט בתיקים של ישראלים בבואם לבתי החולים בפסח. במופע מרהיב של ניתוק, הוכיחה הרבנות גם הפעם שאין לה קשר למציאות הישראלית, כשגררה את הדיון בבית המשפט במשך שנים, מבלי להציע אף לא פתרון נורמלי אחד. באי בתי החולים ימשיכו לנהוג אלו באלו בכבוד הדדי, וטוב תעשה הרבנות אם תעשה חשבון נפש ולא תנסה לכפות שוב החמרות קיצוניות על אנשים במצבי חיים מורכבים ממילא".