מפקד סיירת גולני, ארכיון; מעצר התוקף בהפגנה, אתמול
צילום: דובר צה"ל; הלל מאיר, TPS

מפקד סיירת גולני הותקף אתמול בהפגנה בקדומים, על ידי יהודי תושב השומרון

החשוד בתקיפה: "הותקפתי באלימות כי הערתי לסא"ל כיוף ולחייליו על שנגעו לנערות סמוך לחזה - בכוונתי להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה וצה"ל על מעצר שווא ותקיפה" • גורם צבאי: "הטענות על נגיעות מיניות מצד הכוחות כלפי המפגינות שקריות ומשוללות כל יסוד" • כמה מתיישבים, שמחו על מות אהוביה סנדק, חסמו את ציר התנועה וסירבו להתפנות • שר הביטחון גנץ: "לא נקבל שום פעולת טרור או אלימות כלפי אזרחים או חיילים"
רועי שרון וכרמל דנגור
10 בינואר 2021
16:27
עודכן ב 19:46

מפקד סיירת גולני, סא"ל איוב כיוף, הותקף אתמול (שבת) בהפגנה על מות אהוביה סנדק, סמוך ליישוב קדומים, על ידי יהודי תושב השומרון. המפגין עוכב והועבר לטיפול שוטר שנכח במקום, והמפקד הגיש נגדו תלונה במשטרה. האירוע התרחש כאשר מתיישבים חסמו את ציר התנועה לכלי רכב סמוך ליישוב. לאחר שנוצר עומס תנועה במקום, כוחות צה"ל הורו להם לפנות את הציר. משסירבו, פעלו לפנותם לצידי הכביש.

החשוד בתקיפה מסר כי בכוונתו להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה וצה"ל על מעצר שווא ותקיפה. עוד מסר החשוד: "בני ובנות הנוער, כחלק מהמחאה, ישבו על הכביש זמן ממושך. בשלב מסויים ראיתי חיילים ממש נוגעים בצורה פולשנית בנערות, אחד מהם ממש אחז בסמוך לחזה של אחת מהם. ניגשתי אליו וצעקתי אל תיגעו בנערות, אל תיגעו בנערות, מיד קפצו עלי החיילים, תקפו אותי, אפילו המשטרה הבינה שלא עשיתי כלום, ורק היום בצוהריים הגעתי עצמאית לתחנה ונחקרתי, ושוחררתי מיד אחרי החקירה. עד להודעת צה"ל לא ידעתי שזה המג"ד שהיה באירוע עם הנערות".

גורם צבאי הגיב על הדברים: "הטענות על נגיעות מיניות מצד הכוחות כלפי המפגינות שקריות ומשוללות כל יסוד. הכוחות פעלו כנדרש לפינוי המפגינים מהציר לאחר שאלו סירבו להתפנות מהציר החסום, וביצעו את משימתם על פי הנהלים".

שר הביטחון, בני גנץ, צייץ על התקיפה בטוויטר: "לא נקבל שום פעולת טרור או אלימות כלפי אזרחים או חיילים. אני מגנה ומוקיע את תקיפת מפקד סיירת גולני על ידי פורע חוק. צה"ל ושאר גופי הביטחון ימשיכו לשמור על החוק והסדר אל מול רוחות ההסתה הרעות - ביושרה ובנחישות. תופעת האלימות שאנו נתקלים בה בתקופה האחרונה, תטופל ביד קשה".

מדובר צה"ל נמסר: "בהפגנה שהתקיימה אמש סמוך ליישוב חסמו מתיישבים את ציר התנועה לכלי רכב. לאחר שנוצר עומס תנועה במקום הכוח הצבאי פנה למפגינים והורה להם לפנות את הציר. משסירבו, פעלו הכוחות לפינוי המפגינים לצידי הכביש. אחד המפגינים נהג באלימות פיזית כלפי קצין צה"ל, הוא עוכב בנקודה והועבר לטיפול שוטר שנכח במקום. הקצין הגיש תלונה במשטרה".

עוד נמסר מדובר צה"ל כי "הרמטכ"ל אביב כוכבי, מגנה בחריפות את תקיפת קצין צה״ל, ורואה בחומרה רבה ביותר את ההתנהגות האלימה והעבריינית כפי שהתרחשה אתמול על ידי אחד המתיישבים בחטיבה המרחבית שומרון. הרמטכ"ל קובע כי הפגיעה בלוחמי צה״ל, העושים לילות כימים להגנת אזרחי המדינה, על ידי מתיישבים, המוגנים על ידם, היא התנהגות פסולה שחובה עלינו להוקיע ולפעול כנגדה נמרצות ובנוסף למצות את הדין עם המעורבים".

לא מדובר במקרה יחיד. ב-19 באוקטובר 2019, הותקף סא"ל איוב כיוף בידי פעילי ימין בהתנחלות יצהר שבשומרון. הוא הגיש תלונה במשטרה, ובליל שבת נעצר צעיר מיצהר בחשד לתקיפה.