אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

לאשר או לא לאשר? כל הפרטים על עדכון המדיניות של וואטסאפ

אפליקציית המסרים רוצה לשתף את המידע שלנו עם פייסבוק. למה דווקא עכשיו?
שאול אמסטרדמסקי
11 בינואר 2021
05:06
עודכן ב 12:27

מאוד בקרוב, ויש מצב שעבור חלק מכם זה כבר קרה בימים האחרונים, תקבלו הודעה על עדכון המדיניות של וואטסאפ. העדכון הזה אומר דבר מאוד פשוט – שמעכשיו אתם מתירים לוואטסאפ לשתף את המידע שלכם יחד עם חברת האם שלה – פייסבוק. ונשאלת השאלה: למה זה קורה דווקא עכשיו? למה לפייסבוק נורא חשוב לעשות צעד מאוד גדול דווקא עכשיו לחיבור הדוק בינה לבין אפליקציית המסרים הפופולרית בעולם?

אז זהו, שיש לה סיבה ממש טובה. ולסיבה הזו קוראים רשות ההגבלים העסקיים בארצות הברית, ה-FTC. לפני חודש רשות ההגבלים האמריקנית הגישה תביעה נגד פייסבוק, יחד עם עוד 48 מדינות בארצות הברית, בטענה שהיא מפעילה כוח מונופוליסטי לא הוגן וחוסמת תחרות וכך פוגעת בצרכנים. הרשות מבקשת מבית המשפט לפרק את פייסבוק.

פייסבוק קנתה את וואטסאפ ב-2014 תמורת 16 מיליארד דולר. שנתיים לפני כן היא קנתה את אינסטגרם תמורת מיליארד דולר. בשני המקרים האלה פייסבוק התחייבה לא לעשות שימוש במידע של הגולשים בשביל להגדיל את ההכנסות והרווח שלה, אבל זה בדיוק מה שהיא עושה עכשיו.

זה לא יהיה קייס משפטי פשוט, צריך ממש להוכיח כאן נזק שנגרם לצרכנים. אבל פייסבוק לא מהמרת, היא מקדמת במהירות מהלכים שיחברו בין שלוש החברות – פייסבוק, וואטסאפ ואיסנטגרם – באופן כזה שלבית המשפט יהיה מאוד קשה לפרק אותה, גם אם ישתכנע שזה מה שצריך לעשות.

לכן קורה עכשיו מה שקורה עם השינוי במדיניות של וואטסאפ, לכן פייסבוק חיברה בין המסנג'ר שלה לבין שירות ההודעות של אינסטגרם, ולכן היא מחברת גם את האפשרות למכור מוצרים ושירותים בין שלוש האפליקציות. כל זה בשביל ליצור מגה אפליקציה שאפשר דרכה להסתמס עם מי שרוצים, למכור מה שרוצים, וגם להעביר כסף.

זו המטרה של פייסבוק. איך מתמודדים מול הכוח האדיר הזה? האם בתור צרכנים יש לנו אלטרנטיבה? עקרונית יש את טלגרם, ואילון מאסק – ההוא מטסלה – הציע לעבור לאפליקציית המסרים "סיגנל", אבל בתכלס, רובנו פשוט נאשר את שינוי המדיניות. זה הכוח המונופוליסטי האמיתי של פייסבוק וואטסאפ, העובדה שרוב מוחלט כבר משתמש בהן.